8 ZEELAND WORSTELEN MET JE GEWICHT LISELOTTE DELWEL Worstelen met je gewicht. Voor veel mensen is dat een dagelijkse realiteit. Gedragstherapeut Liselotte Delwel (34) uit Nijmegen schreef er een boek over, 'Lichter Leven'. Het is nadrukkelijk geen handleiding om af te vallen. Zelf worstelde ze vanaf kleins af aan ook met haar gewicht, en zo nu en dan met het leven. Op de eettafel komt een schaaltje met Celebrati ons. Van die verleide lijke chocolaatjes en ja, natuurlijk, neem! Ze laat ze zelf staan, omklemt een glas thee met beide handen en wacht op de eerste vraag. ,,Ik ben het niet gewend om over me zelf te praten. Ik weet niet precies wat ik kan verwachten." ,,Toen ik nog heel jong was, besloot ik dat ik zonder knuffel moest leren sla pen. Want die zou zomaar ineens weg kunnen zijn. Dat zat een beetje in mijn karakter. Mijn moeder zei dan, doe niet zo gek, slaap gewoon met je knuffel." ,,Ik heb een mooie jeugd gehad, maar toch ik was een bezorgd en ang stig kind. Zat veel in mijn hoofd, pie keren. Ik vond mezelf altijd te dik. Je groeit op met het idee dat het niet normaal is om blij te zijn met je ui terlijk. Mijn zus is anderhalf jaar ou der, die heeft die worsteling ook on dervonden. We houden in de familie allemaal van eten, er zit spek aan." ,,In groep 6 was ik al bezig met lij nen. Dan at ik wel de Twixjes die door jarige kinderen werden getrak teerd, maar ik schreef alles op in een boekje. Het blijft, ook nu nog. Ik ben nog steeds bezig met voeding, maar wel flexibeler, relaxter." ,,J e hoeft niet van j e lichaam te houden om het liefde te geven. Mijn therapie Ik heb geen schuldgevoel meer. Ik word heel gelukkig vanlekker eten is gebaseerd op ACT, Acceptance and Commitment Therapy. Het is oké dat het niet oké is. Maar voordat ik met ACT in aanraking kwam, was de be weging bij mij al in gang gezet om te accepteren hoe ik eruit zie. Ik moest er wat ouder voor worden. Het is ver domde moeilijk om een ander eetpa troon te krijgen. Mag daar wat meer compassie voor zijn in de maatschap pij? Ik heb geen schuldgevoel meer. Ik word heel gelukkig van lekker eten." „Ongeveer 10 jaar geleden ontmoette ik Gijs Jansen. Hij genoot van het le ven. Ik was mezelf nog aan het vinden en was onzeker over mijn kunnen. Dacht, ik kan niets bijzonders en ik ben niks bijzonders. Gijs heeft me met het ACT-virus aangestoken. Hij gaf me een boek in handen en ik was drie uur van de wereld. Ik heb altijd het gevoel gehad dat er iets mis was met me, als ik me somber voelde of piekerde. Toen ik me in ACT ver diepte, dacht ik hee, eigenlijk is het dus heel normaal." Delwel deed de ACT-opleiding en heeft inmiddels haar eigen praktijk waarin ze mensen helpt met bijvoor beeld burn-outklachten, onzeker heid of relatieproblemen. Alles geba seerd op ACT. ,,Het is een gedragstherapie. Mensen moeten aan de slag kunnen en willen met de oefeningen die ik geef, anders helpt het niet. Je moet bereid zijn om te accepteren dat je geen controle hebt over emoties en gedachten. Dingen vermijden is ook controle. De controle loslaten, dat levert vrijheid op. Je moet actief de aandacht verschuiven. Niet denken, ik moet weer meer energie krijgen om te werken, maar jezelf toe staan om te dromen en na te denken over de dingen die je echt wilt doen." ,,Ik heb een laagdrempelige oefening met taal. Cliënten kiezen een woord, iets wat ze raakt. Voor Gijs en mij was dat drie jaar geleden kanker. Gijs had een plekje op zijn pols, dat bleek een melanoom te zijn. Je schrikt en denkt meteen het ergste. We gingen wande len in het bos en deden de oefening. Je herhaalt het woord, keer op keer. Dan verliest het betekenis. Je kunt er ook een liedje mee zingen of rare stemme tjes opzetten. Als je het maar hardop doet. Dan zul je afstand gaan ervaren." ,,Ik heb ze nog steeds, maar het is niet meer erg om ze te hebben. Ik ben be zig met mijn tweede boek. Ik deed drie jaar over Lichter Leven, stopte tel kens omdat ik dacht dat het nergens op sloeg en ik het helemaal niet kon. Nu gaat het een stuk sneller. Waar het over gaat? Dat houd ik nog even voor me." maandag 1 februari 2021 GO 'Het is oké dat het niet oké is' Irma van Teunenbroek Nijmegen Je lijkt wat ongemakkelijk Je houdt liever de controle? Kijk je nu positiever naar jezelf? —Liselotte Delwel Hoe kwam je in aanraking met ACT? Hoe werkt zo'n ACT-therapie ei genlijk? Dat klinkt wat abstract ACT heeft afgerekend met jouw eigen worstelingen? M Liselotte Delwel FOTO PAUL RAPP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28