'We hebben vertrouwen in toekomst' Verkoop gemeentelijk crematorium Middelburg staat weer ter discussie Veere vreest drukte vanuit Waterpark Veerse Meer 5 Zoutelande-Westkapelle Ze roepen de periode van 2020 in herinnering, na de eerste lock- down, 'toen stroomden de klanten ook weer toe'. Ze verwachten dat dat straks ook weer zo gaat. Zij: ,,Daar vertrouwen we op, dat geeft rust." Ze zijn de eigenaren van boe tiek Palazzo aan de Markt in Dom burg. Op deze zaterdag is het heel rus tig in hun winkel. Logisch, want ze mogen geen klanten ontvangen. Om toch omzet te genereren heb ben ze een webshop en zijn ze erg actief op sociale media. En sinds twee weken zetten ze ook de qr- code volop in om passanten infor matie te geven over hun boetiek en over alle kledingstukken in de eta lage en ze naar hun webshop te lei den. Tot hun aangename verras sing werkt dat. Ze kunnen nog niet aangeven in welke mate. Hij: ,,Maar we zien regelmatig mensen met hun mobiele telefoon in de weer voor onze boetiek." Zij: ,,Pas nog een oudere dame die gehurkt zat om die tweedimensionale streep jescode met haar telefoon op te ne men. Dat was wel bijzonder omdat we aanvankelijk dachten dat we vooral jongere mensen op deze manier van informatie kunnen voorzien." Personeels-appgroep Wat ze ook goed merken is dat klanten veel compassie hebben. Hij: ,,Een klant had iets besteld en het was niet helemaal naar wens. Ze stuurde het terug vergezeld van een uitgebreid bericht waarin ze Leveranciers vragen wat ze moeten doen, maar wij laten alles komen zich verontschuldigde. Ze schreef dat ze wist dat wij het al zo moeilijk hebben." Zij: ,,Zulke reacties krij gen we veel." Hij: ,,En al die reacties delen we in de appgroep met het personeel. We hebben zes mede werkers en we houden iedereen op de hoogte van hoe het hier gaat." Volgens hen is dat belangrijk om binding te houden met elkaar en om een positieve sfeer uit te stra len. De omzet van de maand januari is vergeleken met die van vorig jaar dramatisch. Zij: ,,Zo'n tien procent in vergelijking met een jaar terug." Als gekeken wordt naar heel 2020 ziet ze dat Palazzo zo'n 30 procent minder omzette dan in 2019. Ze wijst naar de kleding die in de rek ken hangt. ,,Wat moeten we hier mee?" Bewaren tot de volgende winter kan volgens haar niet. „Mis schien wel met sommige artikelen. Maar alles, nee dat kan niet." Ze vertelt dat ze alweer bezig is met de bestellingen voor de ko mende wintercollectie. ,,Dat moet wel." En ondertussen arriveert bijna elke dag wel kleding voor de zomercollectie. ,,Leveranciers bel len, vragen wat ze moeten doen, maar wij laten alles komen." Want ze vertrouwen erop dat het toch weer een goed seizoen wordt. Maar ze hopen wel dat ook de horeca snel weer open mag. Hij: ,,Want hier in Domburg is detailhandel en horeca een twee-eenheid. We kun nen niet zonder elkaar. Dat zag je wel tijdens de eerste lockdown toen horeca dicht was en wij open. Er waren toen nauwelijks klanten. We hebben elkaar nodig." „Tussen half en eind maart wordt er begonnen", zo zegt hij desgevraagd. Hij is daar heel blij mee en geeft aan dat er nu een reële kans is dat voor de zomer ook het strand tussen Dishoek en Vlissingen wordt opge spoten. ,,Zekerheid hebben we daar nog niet over. Maar ik verwacht dat het opspuiten van het deel tussen Westkapelle en Zoutelande ruim voor het begin van toeristenseizoen klaar is. Zodat er een serieuze kans is dat ook nog voor de zomer dat an dere stuk kan worden aangepakt." Rijkswaterstaat meldde eerder vorige week dat dit jaar twee stuk ken strand worden opgespoten in verband met de veiligheid. Van Vlissingen tot Dishoek en van Westkapelle tot een stukje voorbij Zoutelande. Metingen wijzen na melijk uit dat daar te weinig zand ligt voor de kustverdediging zodat er besloten is te suppleren. Vooral tijdens de februaristorm Ciara van februari vorig jaar verdween daar veel zand. Er kon nog niet aangege ven worden wanneer er begonnen zou worden met die klus, omdat de onderhandelingen nog liepen. Zuidstrand Wethouder Roelse vertelt dat er op gespoten wordt van Westkapelle tot en met strandpaviljoen Zeeuwse Rivièra zodat ook het drukbezochte Zuidstrand bij Zoutelande nog voor de zomer een stuk breder is. Roelse zegt dat hij en burgemeester Rob van der Zwaag stevig gelobbyd heb ben bij Rijkswaterstaat om ervoor te zorgen dat er nog voor de zomer het strand wordt opgespoten. ,,Rijkswaterstaat moet wettelijk de klus voor 31 december uitvoeren. Maar voor ons als toeristische kust- gemeente is het heel belangrijk dat onze inwoners en gasten tijdens het seizoen kunnen genieten van een breed strand waar ook bij vloed vol doende ruimte is om te recreëren. Daarom ben ik blij dat Rijkswater staat met ons meedenkt." Volgens hem blijkt hieruit hoe goed de on derlinge relatie is. Voor ons is het heel belangrijk dat onze inwoners en gasten kunnen genieten van een breed strand Voorzitter Bram Marcusse van de Dorpsraad van Zoutelande is aan genaam verrast als hij hoort dat nog voor de zomer het strand vol doende breed wordt zodat er volop ruimte is voor de badgasten. ,,Dat is goed nieuws. Daar zijn we blij mee." Hij vertelt dat de dorpsraad vorig jaar teleurgesteld was toen duidelijk werd dat het toen niet lukte het strand bij Zoutelande op te spuiten. Rijkswaterstaat vond het toen niet nodig omdat de veiligheid van de kust destijds nog niet in het geding was ondanks dat door Ciara veel strand was verdwenen. Hier en daar was het zo smal dat tijdens vloed er maar weinig strand over bleef. Vijf jaar geleden speelde de kwestie van al dan niet verkoop van het cre matorium ook al. De gemeenteraad voerde toen een discussie over de ta ken die de gemeente moest uitvoe ren. Hoewel het beheer over een cre matorium geen wettelijke taak is, koos de raad destijds toch voor be houd, onder meer wegens de ver antwoordelijkheid voor het perso neel. Moderniseren Het dagelijks bestuur van de ge meente vindt dat de gemeenteraad nu opnieuw moet beslissen wat er moet gebeuren en geeft in een noti tie argumenten voor behoud en voor verkoop. Als de raad kiest voor be houd moet er wel gemoderniseerd worden. Gebeurt dat niet dan is het over vijf jaar verouderd. Zo is er een ruimte nodig om in kleine kring af scheid te nemen. Ook de inrichting mag wel wat moderner en het is no dig de meubels te vervangen. Er kan ook nog gekozen worden voor de optie om van het cremato rium een besloten vennootschap te maken, maar wel alle aandelen in handen van de gemeente te houden. In dat geval kan het 'bedrijf goedko per werken omdat de medewerkers dan onder een andere cao vallen dan wanneer een andere partij het hele crematorium overneemt. Dat biedt ook de mogelijkheid om met ver schillende tarieven te gaan werken. Gewilde tijdstippen kunnen bij voorbeeld duurder worden. Verkopen levert geld op en dat kan de gemeente goed gebruiken. Maar in de notitie waarschuwt het college dat er niet gerekend moet worden op veel winst. ARNEMUIDEN De gasten van Waterpark Veerse Meer bij Ar- nemuiden zullen zorgen voor nog meer toeristen in de ge meente Veere, waardoor de leefbaarheid daar verder onder druk komt te staan. Het Veerse college stelt in een zogenoemde zienswijze dat de inwoners nu al vinden dat het vaak te druk is. Door de bouw van het waterpark komen er nog eens zesduizend bedden bij en zeker in het toeristensei zoen zullen die (bijna) allemaal bezet zijn. In Domburg ver wachten de bestuurders dat veel van die gasten naar buiten gaan en dat een deel afreist naar de Walcherse dorpen en kust. Middelburg denkt dat dat wel meevalt en baseert zich daarbij op gegevens van de exploitant van het park. Want ook de be zoekers van het Drentse Hof van Saksen, eveneens eigen dom van deze ondernemer, blijven vooral op dat park. Veere stelt echter dat er een groot verschil is. Het dagelijks bestuur van die gemeente weet wel zeker dat de Veerse kust en de kernen heel wat aantrekke lijker zijn dan de omgeving van Hof van Saksen, dat vlakbij As sen ligt. maandag 1 februari 2021 Strand nog voor zomer opgespoten WA Herman en Barbara Berendonk in hun etalage met op alle kledingstukken een qr-code om passan ten naar de webshop te leiden waar ze alle informatie krijgen over de artikelen. foto dirkjan gjeltema Bij Herman en Barbara Beren donk is het glas niet half leeg maar half vol. De beide onder nemers uit Domburg kijken uit naar de periode na de lockdown en verwachten dat ze dan weer goede zaken kunnen doen Emile Calon Domburg - Barbara Berendonk Het strand tussen Zoutelande en Westkapelle wordt nog voor het zomerseizoen opgespoten. De Veerse wethouder Adri Roelse (DTV, toerisme) kreeg dat vrij dagmiddag van Rijkswaterstaat te horen. Emile Calon Zoutelande - Adri Roelse, wethouder Veere Opnieuw staat de toekomst van het gemeentelijk crematorium in Middelburg ter discussie. Een bedrijf heeft belangstelling om het over te nemen. De gemeen teraad moet nu binnenkort be slissen of er ingegaan wordt op dat verzoek. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25