II 4 Door lockdown voor de tweede keer op rij niet knuffelen bij boer Kaljouw In de stal van Kaljouw aan de rand van Middelburg is het een gemek ker. De volwassen schapen schreeuwen om krachtvoer. Maar Kaljouw en een legertje vrijwilli gers hebben hun handen vooral vol aan de geboortegolf. Op 6 januari kwam het eerste lam ter wereld. Sindsdien is het elke nacht raak. „Vannacht nog een drieling!", glun dert hij. Af en toe moet hij een schaap een handje helpen bij de ge boorte. Daarom draagt hij hand- Schapen zijn in veel gevallen de beste oplossing om een natuurgebied te onderhouden -Jan Caljouw schoenen. ,,Het vruchtwater van een schaap is nogal agressief. Voor je het weet heb je kloven." Kaljouw rekent op zo'n 1000 ge boortes. ,,We werken nu met twee ploegen. Ik ben om zes uur 's och tends in de schuur, twee uur later komt de ochtendploeg. En 's mid dags komt er een nieuwe ploeg. Dat zijn overwegend vrijwilligers die het leuk vinden om mee te helpen. Ook heb ik regelmatig stagiairs. Ik heb er nu twee van Aeres MBO uit Barneveld." Als de lammertijd voorbij is, zet Kaljouw doorgaans de deuren open voor publiek. Gezinnen met jonge kinderen vergapen zich dan aan de kudde en de aaibare lammetjes in het bijzonder. ,,Eind februari, half maart is het lammeren klaar. Daarna houden we doorgaans een lammetjesdag. Het is leuk om men sen te laten zien waar een schapen houder mee bezig is. Er komen al tijd zo'n duizend mensen op af. Dan mogen ze bij de schapen zit ten, kinderen mogen lammetjes aaien. Het is altijd heel gezellig. Maar helaas, de coronacrisis laat het ook dit jaar niet toe. In onze schuur kun je nu geen honderden mensen bij elkaar hebben. Tenminste, dat lijkt me gezien het besmettingsri sico onverstandig. Ook de nieuw jaarswandeling hebben we zonder toeschouwers gelopen." Kaljouw heeft zo'n 1350 schapen. Binnen staan er 650, buiten lopen er 700, verdeeld over verschillende kuddes. Momenteel staan de scha pen vooral op grasland bij boeren. ,,Die vreten nu het wintergras weg. Boeren zijn er blij mee, die zijn van hun oude gras af. En ik ook, want die schapen hoefik niet te voederen met hooi of kuilgras." Grasmaaiers De schapen worden bijna het hele jaar door ingezet voor ecologisch natuurbeheer. Terreinbeheerders huren Kaljouw daarvoor in. ,,De meeste schapen grazen op natuur terreinen. Ze lopen onder meer in de duingebieden. We hadden dit jaar 600 schapen staan in de Kop van Schouwen. Het zijn natuurlijke grasmaaiers. En in veel gevallen de beste oplossing om een natuurge bied te onderhouden, omdat de bi odiversiteit toeneemt. Dat moet nog wel indalen bij een aantal ter reinbeheerders en overheden." Zo houden schapen in het Schouwse duingebied de opruk- kende vogelkers in toom. Onze die ren eten de zaailingen van de vogel kers, zodat die plant niet het na tuurgebied gaat overwoekeren. Ze hebben van alles geprobeerd, van maaien tot rooien, maar voor het beheer zijn schapen gewoon het beste." Ook distels op dijken zijn met schapen het beste te bestrijden. ,,De dijk tussen Middelburg en Veere was vergeven van de distels. Al die boeren die aan de binnen zijde van de dijk grond hadden, bel den voortdurend het Zeeuwse Landschap dat ze de distels moes ten maaien. Altijd moest er een trekker over de dijk. Toen mijn kudde er werd gestationeerd was de dijk na drie jaar distelvrij." Lopen over de weg Binnen een straal van acht kilome ter van de stal loopt Kaljouw met zijn kudde over de weg. ,,Dat is het makkelijkste. Het zijn meestal groepen van 50 tot 250 schapen. Ik heb een kar waar er 50 in kunnen, maar je kunt beter lopen dan een paar keer heen en weer rijden." Gewoonlijk oefenen automobi listen geduld, maar Kaljouw merkt dat in de lockdown sommige men sen een kort lontje hebben. ,,Je hoort dat herders soms conflicten hebben omdat ze geen voorrang verlenen aan mensen die in de na tuur wandelen. Op de weg merk je het wel. Een paar weken terug wilde een bestuurder toch langs de kudde te scheuren. Onze honden begeleiden de kudde, in een auto zie je ze niet, met het risico dat onze honden worden aangereden. Dat zou een drama zijn. De honden zijn tenslotte onze beste werknemers." maandag 1 februari 2021 Lammetjesdag Kijk op de site bij /v Lammertijd in de lockdown Schapenhouder Jan Kaljouw met een lammetje. fotos dirkjan gjeltema Even knuffelen met de pasgebo ren lammetjes? Vorig jaar schrapte schapenhouder Jan Kaljouw wijselijk de traditionele lammetjesdag. De pandemie zette toen in. Een jaar later zit een lammetjesdag er nog steeds niet in. Frank Balkenende Middelburg Lammetjes en moeders in de schuur van schapenhouder Kaljouw. Een net geboren lam drinkt bij zijn moeder. A Angela de Bree ontsmet de navel van een pasgebo ren lammetje in de schuur van schapen houder Jan Kaljouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24