Weg met 'wappies' Wildwesttaferelen met kleine belegger ECONOMIE 15 Hedgefondsen krijgen koekje van eigen deeg BERLIJN AAN HET WERK De coronacrisis verdeelt Nederland in twee kampen. Aan de ene kant de Brave Burgers die zich aan de regels houden, aan de andere kant de 'Coronaso's', die zich er niets van aantrekken. Vaccinatiejuichers tegen over antivaxers. Weldenkenden aan de ene kant, complotgekkies aan de andere. De mainstream media versus vrijheidsstrijders. En, steeds vaker: normalo's tegenover 'wappies'. Het woord 'wappies' wordt momenteel gretig gebruikt, door kranten en op tv, op sociale media, en zelfs in de Tweede Kamer, waar nota bene onze premier onlangs een collega politicus verweet 'in het kamp van de wappies' te zitten. Het woord - oorspronkelijk gebruikt voor iemand die 'hard gaat' op een rave - is in middels totaal ingeburgerd. Het heeft zelfs iets schattigs: het doet denken aan de donzige pop petjes die ooit bij die grote kruidenier werden uitgegeven om kinderen hun ouders te laten aansporen meer boodschappen te kopen. Het gebruik van 'wappie' is echter niet on schuldig. Wanneer je iemand uitmaakt voor een wappie, plaats je hem of haar namelijk buiten het gesprek. Je zegt ermee: het maakt me niet uit wat jij denkt, want ik heb bij voorbaat besloten dat mijn denkbeelden superieur zijn aan die van jou, en dat niets van wat jij zegt van waarde kan zijn. Jij hebt geen andere mening, je bent gewoon een idioot! Sterker nog: door je in het 'kamp van de wap- pies' te plaatsen, hoef ik jou niet meer te zien als volwaardig medemens. Je bent minderwaardig, jij wappie. We moeten stop pen afwijkende menin gen af te doen als idioot. Kritisch zijn over een avondklok of winkelslui ting maakt iemand geen wappie. Wantrouwen je gens een nieuw vaccin maakt iemand geen wap- pie. Moeite hebben met een mondkapjesplicht maakt iemand geen wappie. Zelfs het idee 'dat het allemaal wel meevalt' maakt iemand geen wappie. Dat iemand een andere mening is toe gedaan dan jij, is soms lastig. Het maakt hem of haar echter niet gek en geen onmens. Laten we stoppen het woord 'wappie' rond te strooien. Het getuigt niet van respect, en is bovendien nogal kinderachtig. Het verdeelt, in plaats van te verenigen. Het nationale gesprek rond corona behoeft geen schoolpleingedrag, ook niet in verkiezingstijd. Laten we elkaar - ook al verschillen we stevig van mening - als volwassenen blijven benaderen: binnen je eigen kring, op het werk, op tv en de 'socials', en ja, ook in de Tweede Kamer. Laten we het woord 'wappie' dan ook weer uitsluitend gebruiken waarvoor het ooit bedoeld was: om iemand aan te duiden die op een festival volledig uit zijn plaat gaat. Gebruik van het woord 'wappie' verdeelt, in plaats van te verenigen Het begon allemaal met GameStop, een bedrijf dat via fysieke winkels games en computeraccessoires verkoopt. De koers van het aandeel ging van 17 dollar naar bijna 500 dollar, vloog daarna weer on deruit tot 200 dollar en steeg ver volgens weer tot ver boven de 400 dollar. In vijf dagen tijd! Het bedrijf was in het vizier van hedgefondsen gekomen. Het be drijf presteert slecht, mede doordat veel winkels dicht zijn. Een aantal hedgefondsen speculeerde op een koersdaling en ging short in het aandeel. Daarbij worden aande len verkocht die pas over enkele maanden geleverd hoeven te worden. Als de koers in de tussen tijd daalt, kan de verkoper de aan delen goedkoper inkopen dan waarvoor ze verkocht zijn en maakt hij winst. Aasgieren Op Reddit, een online berichten- platform werd in de subgroep Wallstreetbets een oproep gedaan om die hedgefondsen eens een lesje te leren. Hedgefondsen hebben een slechte naam als aasgieren die geld verdienen aan de ellende van ande ren. Zo was een aantal steenrijk ge worden door de crisis op de Ameri- kaanse huizenmarkt, die huiseige naren hard trof en veel mensen werkloos maakte. Ook speculeer den ze met succes tegen Griekse staatsleningen tijdens de eurocrisis, waardoor Europese belastingbeta lers een dure reddingsactie moes ten financieren. Nu kregen ze een koekje van eigen deeg. Wallstreetbets is een groep met meer dan vier miljoen leden en de oproep was om de koers van GameStop omhoog te ja gen. De respons was massaal, met de enorme koersstijging tot gevolg. Dat verraste de hedgefondsen vol ledig en ze maakten miljarden ver lies toen ze hun shortpositie moes- i Uitgeven in de winkel kan niet, dus is de beurs een mooi alternatief ten liquideren. In plaats van de aan delen goedkoper te kopen, moesten ze er juist extreem veel meer voor betalen. ,,Heerlijk om te zien. Geld vloeide van rijk naar arm'', zegt Corné van Zeijl, fondsbeheerder bij vermogensbeheerder Actiam. ,,Een mooi verhaal dat de particuliere be legger het wint van een hedge- fonds.'' In de afgelopen week werd over de hele wereld de aanval inge zet op hedgefondsen. In Europa vlogen de koersen van uitgever Pe arson, techbedrijf Nokia en vast goedbedrijf Unibail Rodamco om hoog door aankopen van kleine be leggers. Een duidelijke verklaring voor het gedrag van de beleggers is er niet. Verschillende partijen wijzen erop dat steeds meer jongeren be leggen. Die zijn niet vies van een spelletje. Ook het feit dat veel men sen noodgedwongen thuis zitten en uit verveling het spel meespelen, wordt genoemd. ,,En er is heel veel geld'', zegt Bob Homan, hoofd In vestment Office van ING. ,,Vooral in de VS waar mensen cheques van de overheid krijgen, is het besteed baar inkomen gegroeid.'' Uitgeven in de winkel kan niet, dus is de beurs een mooi alternatief. Daar door zijn veel meer mensen gaan beleggen en dat zorgt ervoor dat ze samen een grotere invloed hebben. Onrealistisch hoog Zonder gevaar is het echter niet. De koers van GameStop bijvoorbeeld is onrealistisch hoog. Als de koers daalt zullen ook veel kleine beleg gers met een forse strop komen te zitten. ,,Nu is het een piramide spel'', zegt Homan. Bij Binck Bank, een online broker, is al ingegrepen. ,,Wij hebben maatregelen geno men om de beleggers tegen zichzelf te beschermen, zo kunnen ze geen call opties op GameStop meer ko pen", zegt een woordvoerder. ,,We houden best van wat reuring, maar de afgelopen week was wel erg wildwest.'' De acties hebben wel gewerkt. Hedgefondsen denken nu wel drie keer na voor ze short gaan op een aandeel. Homan vraagt zich wel af of het hedgefonds pesten een lang leven is beschoren. ,,Het is samen spannen om de koers te manipule ren en dat mag niet. Ik ben be nieuwd of er nog juridische acties volgen.'' Kleinere kantoren na crisis VK wil lid worden van CPTPP maandag 1 februari 2021 GO Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). Was het een spel van verveelde beleggers, of was er sprake van een serieuze aanval op het grootkapitaal? In ieder geval zorgden kleine beleggers voor een van de meest opmerkelijke beursweken in jaren. Peet Vogels Amsterdam ENQUÊTE Grote bedrijven willen na de co ronacrisis met minder kantoor ruimte door, meldt Nieuws- uur op basis van een rondgang bij bedrijven. Door thuiswer ken denken die niet meer alle ruimte nodig te hebben. Ook zijn er werkge vers die nog kij ken of ze aan passingen doen aan het kan tooroppervlak. HANDELSBLOK Het Verenigd Koninkrijk dient vandaag een aanvraag in om lid te worden van handelsblok CPTPP, waar van alle andere leden rond de Stille Oceaan liggen. ,,Een jaar na ons vertrek uit de EU sme den we nieuwe partnerschap pen die enorme voordelen zullen opleveren'',zei premier Boris Johnson. Duitse boeren trok ken zaterdag met hun trekkers naar Berlijn om opnieuw te protes teren tegen het land- bouwbeleid van de regering. De boeren zijn het oneens met een aantal milieu maatregelen, zoals aangescherpte regels voor de bescherming van insecten en het in perken van het uitrij den van mest. De grote opkomst legde het verkeer in de Duitse hoofdstad nagenoeg lam. FOTO FABIAN SOMMER/DPA Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: wappies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15