II 9 ,,Als ik gefrustreerd zou zijn, had ik nu een ander pad in mijn car rière moeten kiezen. Ik heb inter nationaal al grote situaties meege maakt, waardoor ik weet dat je soms met kleine stapjes verande ring teweeg kunt brengen. Ik be gon 3,5 jaar geleden als nieuweling in de Haagse politiek. Ik was voor het eerst minister, ik zat niet in de positie om mij overal in te men gen. Maar ik heb om mij heen ge keken, geluisterd en geleerd.'' ,,Ik zie veel politiek met een kleine p. Het gaat heel vaak om afspraken, dealtjes. Moeilijke besluiten wor den uitgesteld. Regeerakkoorden zijn een soort notariële aktes ge worden, met de ministerraad als uitvoerend apparaat. Ik mis de spanning tussen Kamer en minis terraad. ,,Als je begint met een regeerak koord dat tot achter de komma is uitgewerkt, dan verzwak je de de mocratie. We moeten terug naar een regeerakkoord op hoofdlijnen. Zo houd je ruimte om politiek te bedrijven, om met nieuwe ideeën te komen. Op maandag komt de top van de coalitie nu bij elkaar om alles vast te leggen. De dagen daarna worden de afspraken een beetje bijgeschaafd. Dat is niet zo als ik het graag zie. Als ik naar dit theater kijk, heb ik vaak het idee dat alles al is doorgesproken en be paald. Waar hebben we het dan nog over met elkaar?'' ,,Ja, op een gegeven moment heb je geen debat meer over de realiteit. We slaan elkaar dood met afspra ken in het regeerakkoord. Die af spraken bieden veiligheid én een stok om de ander terug in het hok We moeten ons niet laten leiden door algoritmes. We moeten uitgaan van vertrouwen, tot het tegendeel bewezen is te slaan. Voor mijzelf was het be klemmend toen ik de Moria-deal moest verdedigen: de afspraak om honderd asielzoekers uit het Griekse opvangkamp Moria over te nemen. Als D66-minister had ik méér gewild, maar dit was politiek het maximaal haalbare. Niemand zou trots mogen zijn op die deal.'' ,,Ik vind het nooit gezond als men sen zo lang hetzelfde willen blij ven doen. Dat hoor je ook terug uit het bedrijfsleven. Je kunt heel lang hetzelfde trucje blijven uitoefenen en je wordt er steeds beter in. Maar de delivery on the job wordt er niet beter van. Hetzelfde kunstje doe je steeds beter, tot je een niveau be reikt dat het niet beter wordt. Het past dan niet meer bij de tijd. Ik vind het een aantrekkelijk idee dat een premier maximaal twee ter mijnen mag dienen. Dat houdt ie dereen fris, en het zorgt voor meer in- en uitstroom in de politiek.'' ,,Door de menselijke maat terug te laten komen. We moeten ons niet laten leiden door algoritmes. We moeten uitgaan van vertrouwen, tot het tegendeel is bewezen. Zeg tegen een ambtenaar die toeslagen doet: hier heb je vier aanvragen. Maak een afspraak met die men sen en ga naar ze toe, aan huis, neem het hele formulier met ze door. Zo krijg je een inkijkje in het leven van iemand en kweek je be grip. Ambtenaren moeten weer veldwerkers worden. Verplicht.'' ,,Het is niet makkelijk om cam pagne te voeren in deze coronacri sis. Praten over de toekomst, ter wijl mensen bezig zijn om de dag door te komen. Ik hoop dat ik de aandacht kan vestigen op veel be langrijkere thema's: onderwijs, klimaat, wonen. Want corona gaat voorbij. En dan zijn we nog steeds een rijk en welvarend land, dat grote thema's moet aanpakken. We kunnen de hele dag debatte ren of een vaccin een dag eerder of later komt, maar de verkiezingen zouden ook over de toekomst moeten gaan.'' Erfenis voor onderduikdorp China wil af van Hongkong-pas LTO: Activist harder straffen zaterdag 30 januari 2021 GO Sigrid Kaag: ,,Het is niet gemakkelijk om campagne te voeren in deze coronacrisis.'' foto pim ras wij willen de veestapel halveren om de stikstofcrisis eindelijk goed aan te pakken.'' U regeert al bijna vier jaar mee. Waarom heeft u niet doorge drukt? Wat heeft u geleerd? Zijn die strikte afspraken voor u als minister beklemmend? U heeft het vaak over 'nieuw lei derschap'. Als Rutte opnieuw de verkiezingen wint, is hij straks veertien jaar premier. Vindt u dat te lang? Het kabinet is gevallen over de toeslagenaffaire. Hoe gaat u voorkomen dat tienduizenden Nederlanders opnieuw worden vermorzeld in het systeem? Uw partij doet het niet goed in de peilingen. Trekt u zich dat aan? PEKING China erkent niet langer een speciaal Brits paspoort waar miljoenen mensen in Hongkong over kunnen beschikken, als een wettig reis- of identificatie document. Peking heeft laten weten dat de volksre publiek het 'Britse natio nale overzeese paspoort' niet langer erkent. De stap is een reactie op het aan bod van de Britse premier Johnson om het paspoort te gebruiken om mensen in Hongkong desgewenst aan een verblijfsstatus in het Verenigd Koninkrijk en aan de Britse nationaliteit te helpen. Daartoe werd be sloten toen China vorig jaar de vrijheid in Hongkong be knotte. Peking wil van de autonome status af. CHAMBON-SUR-LIGNON De Oostenrijker Eric Schwam heeft een deel van zijn fortuin nagelaten aan het Franse dorp Cham- bon-sur-Lignon, uit dank dat hij en zijn familie daar konden onderduiken tij dens de Tweede Wereld oorlog. De 90-jarige Schwam overleed op 25 december. Hij werd vanaf 1943 verborgen gehouden voor de nazi's. Schwam zou 2 miljoen euro hebben na gelaten. Hij wil dat het geld wordt besteed aan onder wijs en jeugdinitiatieven zoals onderwijsbeurzen. DEN HAAG Mensen die agrarische bedrijven bin nensluipen, moeten harder worden gestraft. Dat zegt land- en tuinbouworganisa tie LTO Nederland. On langs kreeg een insluiper bij een konijnenhouder een voorwaardelijke taakstraf van 30 uur. Volgens LTO- voorman Sjaak van der Tak (foto) staat dit in geen ver houding tot het leed dat de boer en zijn dieren is aan gedaan. De dierenactivis ten houden geen rekening met de gezondheid van de dieren, zegt Van der Tak, die in gesprek wil met mi nister Grapperhaus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9