2021: JAAR VAN DE AFSTANDS MOEDERS 16 Christel Don, de auteur van Afstands moedersIn 2019 hoorde ik voor het eerst een moeder vertellen onder welke vreselijke omstandigheden ze haar kind destijds had moeten afstaan. Ik vond het verbijs terend dat ze vanwege haar onbedoel de zwangerschap zowel binnen de samenleving werd gediscrimineerd, als door haar familie. Toen ik me in deze geschiedenis begon te verdiepen, bleek dit eerder trend dan incident. Vanaf de jaren 50 tot in de jaren 80 stonden vele duizenden vrouwen in Nederland hun pasgeboren baby'tje af ter adoptie. Naast Sanne Scholten interviewde ik nog negen vrouwen en allemaal vertel den ze hoe ze tijdens hun zwanger schap waren weggestopt alsof ze een criminele daad hadden begaan. Veelal was er op hen ingepraat om hun baby af te staan, niet alleen door familie, maar ook door huisartsen, pastoors, maatschappelijk werkers, psychologen, en noem maar op. In geen enkel geval werd er aan henzelf gevraagd wat ze zouden willen, en na de bevalling wer den ze vaak geïnstrueerd er nooit meer over te spreken. Alle menselijkheid leek gaandeweg te verdwijnen, ook in de hulpverlening. In Afstandsmoeders probeer ik grip te krijgen op de vraag hoe dit heeft kunnen gebeuren. Ik hoop dat 2021 het jaar wordt waarin het leed van de afstandsmoeders, en dat van hun kinderen, wordt erkend, en dan vooral het feit dat de keuze voor het afstand doen hun vaak is opgedron gen. Aankomende zomer worden de resultaten verwacht van een groot overheidsonderzoek naar de gang van zaken rond afstand en adoptie in Nederland destijds, en binnenkort buigt de rechter zich over de zaak van Trudy Scheele-Gertsen die de Staat aanspra kelijk stelt voor de manier waarop zij werd gedwongen haar zoon af te staan. Een ding is duidelijk, de geest is uit de fles. Over deze donkere geschiedenis zal nooit meer worden gezwegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 96