Sanne Scholten (91) was een 'afstandsmoeder'. In 1963 stond zij onder grote druk haar zoon af, die terechtkwam bij een kinderloos echtpaar aan de andere kant van het land. Ze kon hem niet loslaten en bleef een leven lang achter hem aan reizen. Tot dat op een dag niet meer kon. ,,Zie je de klok daar boven de keuken deur? Die hing in zijn huis. Telkens als ik naar de wijzers kijk, denk ik aan de tijd die we niet hebben gekregen, en niet meer zullen krijgen. Ik heb nooit mogen zeggen dat Joost bestond, maar nu vertel ik ieder een de waarheid: mijn zoon leeft niet meer. Zijn bestaan heeft mijn hele leven beheerst, vanaf het moment dat ik werd verkracht tot de dag van vandaag, het is verweven met mijn hele wezen en met alles wat ik heb meegemaakt. Overleven is de rode draad in mijn leven. Dat begon al op de dag dat ik geboren werd, in 1930, ik kwam te vroeg en woog net twee- enhalf pond. De eerste weken bleven mijn ogen gesloten en omdat ik niet genoeg kracht had om te zuigen, kreeg ik om de paar uur wat druppeltjes melk via een theelepeltje. Het was de vraag of ik het zou redden. Toen een maand later mijn vader ziek werd, kwam onze huisarts langs. Mijn moeder opperde of hij ook niet even naar mij kon kijken. 'Leeft dat ding nog?' vroeg de huisarts verbaasd. Inmiddels is 'dat ding' 91 jaar en wordt het tijd dat ik het hele verhaal vertel. Het was de zomer van 1962. Ik was 32 jaar en werkte als wijkverpleegkundige in Liempde. Ik woonde in het wijkgebouw, in een aangebouwde bungalow die speciaal voor de wijkverpleegkundige bestemd was. Er was weleens vaker bij mij ingebroken, deze avond was wat dat betreft geen uit zondering. Iedereen wist dat ik daar alleen woonde. Over die bewuste avond ga ik j e niet vertellen. Ik kende hem via via, hij was getrouwd. Wat doe je nu, dacht ik, van schrik kon ik geen woord meer uitbrengen. Nee, meer vertel ik niet - alleen dat het tegen mijn wil is gebeurd. 14 TEKST CHRISTEL DON FOTO'S ANNABEL OOSTEWEEGHEL 'Eén keer heb ik mijn baby vast mogen houden'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94