'Door Eckhart Tolle weet ik: dat stemmetje in m'n hoofd is maar een deel van mij' „Welke wil je?'' vraagt Giel Beelen (43) terwijl hij drie diepvriesmaaltijden op tafel legt. Pizza pesto, lasagne en een Red Dragon BBQBowl. Het wordt de lasagne. ,,Ik kook nooit, dat vind ik zonde van mijn tijd'', zegt hij terwijl hij in zijn open keuken met een vork gaatjes prikt in de verpakkin gen. Hij schuift de lasagnes de magnetron in, standje ontdooien. ,,Als er een pil be stond om eten te vervangen, dan zou ik die regelmatig nemen.'' Het past in het bestaande beeld van Giel Beelen: de aan cola en roken verslaafde radio-dj. Die tijd is geweest, bezweert hij in zijn ruime appartement met meerdere etages in een voormalig meisjesinternaat in het centrum van Haarlem. ,,Ik rook al tijden niet meer en een half jaar geleden ben ik gestopt met cola. Daar begon ik 's ochtends vroeg al mee. Ik dronk twee, soms drie liter per dag.'' Op deze koude donderdagavond in janu ari drinkt Beelen water met een smaakje. De lasagne mag dan uit de vriezer komen, hij is wel veganistisch. De nieuwe Giel Beelen leeft minstens een maand lang vegan, een afspraak die hij door zijn deel name aan de zogeheten Veggie Challenge maakte met de stichting ProVeg. ,,Ik dacht dat mijn naam op een lange lijst deel nemers kwam, blijk ik opeens een soort ambassadeur te zijn. Nou ja, ik houd me er sowieso wel aan.'' De omslag naar veganistisch eten maakte hij al eerder, na maniakaal te hebben getraind om een sixpack te krijgen. Een proces dat hij begin 2019 in vlogs op You- Tube zette, zodat iedereen kon meekijken. ,,Ik begon veganistisch te eten na een tijd waarin ik belachelijk veel kip en eieren at. Zo'n vijf eieren en bijna een kip per dag, omdat ik dacht dat dat moest om een six pack te krijgen.'' Als Beelen denkt dat iets moet, dan doet hij het met volle overgave. Zo heeft hij zich sinds een paar jaar ondergedom peld in spiritualiteit. Hij maakte in het afgelopen jaar meer dan vijftig podcasts waarin allerlei gasten vertellen over dingen als mindset, meditatie en training. Beelen verzamelt ze op zijn eigen spirituele online- platform, Kukuru. ,,Waar ik mensen niet wil vertellen wat ze móeten doen, maar wat ze kunnen doen.'' hij de vraag. Hij kauwt er even op. ,,Ik zou het niet weten. Ik doe iets wel - en dan ook meteen flink - of ik doe iets niet. Neem alcohol, daar probeerde ik een lijn in te vinden. Wanneer drink ik? Alleen in goede restaurants? Of ook thuis of bij borrels waar iedereen het doet en het dus bijna sociaal wenselijk is? Afgelopen jaar bedacht ik de oplossing: als ik gewoon niet drink, dan hoef ik er ook niet meer over na te denken.'' ,,Wel als ik het met mezelf afspreek. Ik heb drank in huis voor gasten, zelf blijf ik ervan af. In de koelkast staat cola, laat ik nu dus ook staan. Er zijn meer voorbeelden, ik ben nooit aan koffie begonnen, zal nooit een game spelen en ik begin never nooit aan Netflix-series.'' Hij heeft zelfs het essay geschreven voor de aftrap van de komende Maand van de Spi ritualiteit. Een boekje waarin hij de groot ste lessen uiteenzet van wat hij afgelopen jaar van zijn gastsprekers heeft geleerd. Eind 2016 kwam hij in aanraking met spiritualiteit en zelfontwikkeling. ,,Ik ging met mijn toenmalige vriendin Nicolien op vakantie naar Thailand, mijn beste vriend gaf me het boek Master Your Mindset van Michael Pilarczyk mee. Het kwam op een goed moment, want ik was net gestopt met de ochtendshow op 3FM en wist niet goed wat ik wilde. Ik was het plezier in radio maken kwijtgeraakt. In dat boek staat hoe je je leven kunt verbeteren door je denk wijze aan te passen.'' Hij kijkt vanaf zijn stoel aan de grote ronde werktafel omhoog naar de wand. Zijn ogen gaan langs een plank met vele tientallen boeken over spiritualiteit, zelf ontwikkeling en mentale training. ,,Ik heb sinds mijn kindertijd nooit meer een boek gelezen. Maar deze zijn er in een paar jaar allemaal doorheen gegaan.'' Geen cola en sigaretten meer, maar yoga, meditatie, sport en veganistisch eten. De nieuwe Giel Beelen klinkt een stuk gezon der dan de oude. De grote overeenkomst tussen de twee: Beelen heeft moeite maat te houden. ,,Dat begint wel de rode draad te worden'', zegt hij als hij zichzelf be schouwt. ,,Wat doe ik met mate'', herhaalt ,,Omdat die zo verslavend zijn. Ik heb een abonnementje, ik kijk weleens een documentaire. Maar die series dus niet, hoe goed ze ook mogen zijn. Want dan weet ik het al, dan kijk ik zo'n serie in één dag helemaal uit.'' ,,Nee, eerder als een zegen. Het heeft me ook veel opgeleverd, bijvoorbeeld bij de radio. Van jongs af aan wist ik wat ik wilde, terwijl anderen zich afvroegen wat ze zou den gaan doen in het leven. Ik stortte me volledig op radio. Toen ik 10 was, maakte ik al Radio Dekker, omdat we toevallig in de Dekkerstraat woonden. Ook toen ging ik er vol in, mijn moeder moest ingrijpen als het eten klaar was. Anders kwam ik mijn kamer nooit uit.'' ,,Jawel, maar gelukkig in de omgeving van een radioprogramma, De Dopeshow. Daarin probeerde ik allerlei middelen uit en ver telde dan meteen hoe het beviel. Daar heb ik eens cocaïne gesnoven en het was maar goed dat dat niet privé was. Oei, dan was het wel een dingetje geworden, denk ik. Nu trok ik meteen de lijn voor mezelf: daar 10 Hou je dat ook vol? Waarom niet? Zie je die vorm van mateloosheid als een probleem? Over verslaving gesproken: ben je ooit in de verleiding gekomen drugs te nemen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 90