Amsterdam neemt afstand van drugs en prostitutie 8 NIEUWS D66-lijsttrekker Sigrid Kaag vindt dat het kabinet beter moet uitzoeken waarom mensen rellen tegen coronamaatregelen. ,,Het draagvlak kalft af. We kunnen onze ogen niet sluiten voor de mensen bij wie iets is geknapt.'' INTERVIEW SIGRID KAAG De contouren van de nieuwe Am sterdamse binnenstad werden hel der in een debat dat de gemeente raad afgelopen donderdag voerde, waarin zo ongeveer de toekomst van de gehele binnenstad werd be sproken. Daarmee was het, zoals VVD-woordvoerder Daan Wij- nants het betitelde, een 'historisch debat'. Op tafel lagen drie voorstellen van burgemeester Halsema: de aan pak van de binnenstad, de toekomst van prostitutie op de Wallen en vermindering van het aantal coffee shops, die bij voorkeur geen toeris ten meer mogen ontvangen. Deze drie voorstellen hangen met elkaar samen. De aanpak van de binnenstad moet onder meer het massatoerisme in het histori- Er ligt een plan op tafel om een erotisch centrum ver van de Wallen te openen sche hart beteugelen, zodat Am sterdammers zich daar weer thuis voelen. De stad wil graag 'kwali teitstoeristen' aantrekken - gezin nen, museumbezoekers, culinaire liefhebbers - en minder mensen die voor hasj komen. Daarvoor is een ander imago no dig: minder seks en drugs in de bin nenstad. Dus ligt ook een plan op tafel om een erotisch centrum te openen, ver buiten de Wallen. Dit is alleen exploitabel als het aantal ramen op de Wallen 'wezenlijk' af neemt. Ook het aantal coffeeshops in dit deel van de stad moet omlaag en, als het aan Halsema ligt, zijn toeristen niet meer welkom. In de raad tekenen zich verschil lende meerderheden af voor de plannen. Kort gezegd: de aanpak van het massatoerisme en een op knapbeurt voor de binnenstad, die nu vooral ingericht is voor buiten landse gasten, kan in de gemeente raad op brede steun rekenen. ,,Dit gaat over een reset van Amsterdam als bezoekersstad'', aldus Dennis Boutkan (PvdA). „Toeristen zijn welkom om te genieten van de schoonheid en vrijheid van de stad, maar niet tegen elke prijs.'' Diede- rik Boomsma (CDA): ,,We moeten stevig ingrijpen.''' Erotisch centrum Een erotisch centrum elders in de stad kan ook rekenen op een meer derheid van de raad. Ook als de con sequentie daarvan is dat een deel van de ramen op de Wallen dicht moet. Nieuw is dat ook Groen Links, de grootste partij in de raad, steun uitsprak voor sluiting van een 'wezenlijk deel' van de ramen. De aanpak van de coffeeshops ligt ingewikkelder. Een vermindering van het aantal shops in de binnen stad kan op steun rekenen in de raad, maar het weren van toeristen niet zonder meer. Vooral oppositie partijen VVD, CDA en Christen Unie steunen dit idee. Maar coali tiepartijen D66, GroenLinks, PvdA en SP twijfelen hevig over de plan nen van de burgemeester, vooral uit vrees voor straathandel. De partijen willen geen blokkade opwerpen in dit stadium en wachten op een uit voeringsplan van de burgemeester en stellen een expertmeeting voor. Denk zal een motie indienen om toeristen niet te weren uit de cof feeshops. Extra onderzoek Halsema beloofde extra onderzoek naar de effecten van het blowver bod voor toeristen, en vroeg zich af of het ook denkbaar zou zijn dat de straathandel hierdoor juist zou af nemen. ,,Krijgen we meer dealers, of breiden de bestaande dealers hun assortiment uit?'' Volgens Halsema is de straathan del van harddrugs de afgelopen ja ren juist gegroeid. In maart komt een aanpak om die terug te dringen. Politiechef Peter Holla zei dat er in de zuidelijke grensgemeenten goede ervaringen zijn met het be strijden van straathandel. ,,We rea liseren dat er naar de politie geke ken wordt, we voelen de verant woordelijkheid.'' nair minister voor Buiten landse Handel en Ontwikke lingssamen- werking be moeit Sigrid Kaag (59) zich niet direct met het coronabeleid. Wel kijkt de D66-lijsttrekker, net als veel Nederlanders, met verbazing naar de rellen van afgelopen week. Maar óók naar de reacties die daarop volgden, onder meer van premier Mark Rutte. ,,Hij zegt niet te willen zoeken naar de sociologische betekenissen of oorzaken van de rellen. Dat be grijp ik niet. Het is stoere taal. Hard, harder, hardst. Maar in mijn ervaring brengt je dat meestal weinig.'' ,,Ik denk dat het juist heel belang rijk is om te weten wat mensen drijft. We moeten onderscheid maken tussen raddraaiers en mensen die vreedzaam wilden protesteren, maar misschien op de verkeerde plek terechtkwa men. Wat drijft die mensen, van wie je niet had verwacht dat ze op straat zouden staan en mee zouden doen aan vernieling en geweldpleging? Wat zit daarach ter? ,,Er is een laag van bredere on vrede. En nee, ik ben geen socio- loog, maar ik vind het belangrijk dat we ons meer laten adviseren door gedragswetenschappers. Om te weten of er niet iets bre- ders leeft in de samenleving, waardoor bij mensen een veertje is geknapt. Het draagvlak voor alle maatregelen kalft af. De avondklok, die overigens door heel veel mensen wordt ge steund, werkte voor sommigen als een rode lap op een stier. ,,Zagen we de afgelopen week alleen maar relschoppers? Die moet je hard aanpakken en straf fen. Maar je wilt als kabinet niet een gevoel van onbehagen mis sen, doordat je je ogen sluit voor mensen bij wie iets is geknapt. Ik wil wél weten hoe dat zit.'' De avondklok, die overigens door heel veel mensen wordt gesteund, werkte voor sommigen als rode lap op een stier ,,De focus is tot dusver medisch en economisch, maar vanaf nu is ook een andere benadering no dig. We zullen nog heel lang met corona moeten blijven leven. Er is geen crisisaanpak die begint zón der antropoloog, socioloog en psycholoog. Want het is niet al leen maar medisch en econo misch. De crisis is sociaal gewor den.'' ,,Met name Mark Rutte en Hugo de Jonge hebben een bovenmen selijke inzet laten zien. Er is zeker de wil om het beste te doen voor het land. Maar als ik het doortrek, en ik kijk naar de afgelopen tien jaar, dan zie ik een leiderschap dat managet, een soort dag-tot-dag- management. Er is meer nodig. ,,Ook in crisistijd moeten we leiderschap richting de toekomst etaleren. Je moet altijd heldere keuzes durven te maken. Nu is het hartstikke lastig, want het vi rus muteert en er is tegenslag met de levering van vaccinaties. Maar een duidelijk verhaal met duide lijke keuzes hoe je uit deze crisis wilt komen is heel belangrijk. Dat betekent: perspectief creëren. Dat gaat verder dan zeggen: het vac cin komt volgende week. Want een vaccinatiestrategie is nog geen weg uit deze crisis, het is één van de middelen. ,,En het is ook belangrijk om nu te zeggen: zo gaan we de grootste crisis aller tijden, namelijk de kli maatcrisis, aanpakken. Want uit eindelijk zal de coronacrisis klein blijken te zijn in vergelijking met de klimaatcrisis. Wij willen als D66 een miljoen huizen bouwen, zaterdag 30 januari 2021 GO De Amsterdamse binnenstad gaat op de schop, voor wat be treft sfeer en uitstraling. Als het aan de gemeente ligt, spelen prostitutie en softdrugs niet meer de hoofdrol. Op de Wallen zullen ramen sluiten, het aantal coffeeshops in het centrum neemt af en een 'sterke over heid' moet het massatoerisme aanpakken. Michiel Couzy Ruben Koops Amterdam Op de Wallen zullen veel prostitutieramen sluiten. foto anp k wil weten waarom het veert e is p Jan Hoedeman Peter Winterman Den Haag ls demissio- Wat bedoelt u daarmee? Vindt u dat het kabinet - waar u zelf in zit - te weinig oog heeft voor de impact van de corona maatregelen? Wat voor leiderschap heeft u de afgelopen maanden gezien in deze pandemie? BuT PiEASEI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8