Ik heb zo'n broek gekocht die half over je achterste zakt EGBERT JAN ik heb veel pijn gehad toen mijn gezin uit elkaar viel. Ik sta open voor een nieuwe relatie. Ik heb wel een beetje gedate via Tinder, maar ik merk dat veel mannen het best spannend vinden als een vrouw goed verdient. Op klusgebied red ik me wat minder, want ik ben niet handig. Maar goed, ik vraag mijn buurman of ik huur vak mensen in. Het scheelt mij een hoop stress als ik klusjes uit handen geef. In de kerstvakantie heb ik Brams kamers laten opknappen. Dat kostte inclusief een nieuw bed en matras en de tv 2500 euro. Twee jaar geleden heb ik de hele benedenverdieping laten verbouwen. Dat was echt nodig, de keuken was 25 jaar oud. Ik heb toen ook een prachti ge houten kast op pootjes gekocht voor 800 euro. En in de eerste lockdown een goede loungebank, voor 800 euro. Als je niet weg kan, moet je je eigen omgeving maar prettig maken. Daarom heb ik ook een trampoline voor Bram gekocht, voor 400 euro. Bewegen vind ik belangrijk. Voor privélessen van Brams kickboksen betaal ik normaal gesproken 15 euro per les. Fietsen koop ik altijd tweedehands. Bram zegt dat hij voor de middelbare school graag een nieuwe wil, maar dat vind ik zonde van het geld. Mijn auto kocht ik ook tweedehands, een Alfa Romeo Mito, waar ik zes jaar geleden 12.000 euro voor betaalde. Ik doe eens in de week bij de Jumbo in het dorp voor ongeveer 80 euro alle boodschappen. Ik let altijd goed op aan biedingen, alleen het belachelijk dure Ben&Jerry-ijs koop ik wel, omdat Bram er zo dol op is. Elke vrijdag bestel ik twee pizza's margherita bij de lokale pizzeria, twee voor 16 euro, inclusief bezorging. Bij lokale winkels kopen vind ik belangrijk. Ik ken veel middenstanders in mijn dorp, waar ik sinds de kleuterschool woon. Mijn ex heeft er een viskraam waar we regelmatig een visje bestellen en mijn eerste vriendje een sportwin- kel. Boeken bestel ik ook bij de lokale boekhandel. Ik vind het belangrijk dat die winkels blijven bestaan.'' Af en toe neem ik modegril len over die ik aanvankelijk heb verfoeid, ja met hoon overladen. Zo draag ik tegenwoor dig spijkerbroeken met een paar - weliswaar bescheiden - scheuren en gaten, en neem ik selfies waar bij ik probeer net zo'n bliksem snelle lach te genereren - één tiende seconde volstaat - als ik m'n dochter en vriendinnen met gemak zie doen. Onbereikbaar voor mij, de blije uitstraling die deze jonge vrouwen weten op te roepen dankzij blikkerende gebit ten en gewiekste spierbesturing. Zelf breng ik nog net een starre grimas voort, gebeeldhouwd onder onhandig geloken ogen. Maar goed, 'mijn denken is opgeschoven', zou Mark Rutte zeggen. Genadeloos heb ik geschamperd over de moderne dogma's. We zouden minder vlees moeten eten voor het klimaat. Over vlees vervangers hoor je te roepen: heerlijk heerlijk, het verschil proef je totaal niet. Je dient te kiezen voor producten uit de streek, ui teraard biologisch en zonder die foute suikermeuk, zoals een poli tiek correcte vriend van mij het uitdrukt. Je eet natuurlijk meer noten vanwege de vezels, meer vis omwille van omega 3 en 6. Je moet de Kies Ik Gezond?-app downloaden van het Voedings centrum en calorieën tellen. En het laatste wat opeens overal rondzingt: vitamine D! Onze huid maakt er te weinig van aan omdat we tegenwoordig zo veel binnen zitten. Ontegenzeglijk ga ik ondanks mijn geschamper braaf mee met de mainstream, maar het verloopt met horten en stoten. Ik 'kies voor' biologisch, al is het voor naamste verschil volgens mij dat die spullen er beroerd uitzien en eerder bederven. Ik heb een potje vitamine D gekocht, om thuis bij bestudering van het etiket te ontdekken dat het speciaal voor kinderen is. Ik heb een salade gemaakt van rammenas, roodlof, appel en gepoft mosterdzaad - niet weg te krijgen. Ook heb ik zo'n slappe broek gekocht die half over je achterste zakt zodat ze je Björn Borg-boxer- short zien. Alleen heb ik een beetje het idee dat ik voor gek loop. Het is trouwens al tien jaar geen mode meer. En nu loopt januari ten einde, en daarmee Dry January. Dat was me wat, er mag al zo weinig immers. Op 1 februari zuip ik me hele maal klem. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (28) en een zoon (26). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. egbertjan@dpgmedia.nl ZATERDAG 30 JANUARI 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87