7 CORONARELLEN EINDHOVEN Voor het eerst sinds de krakersrellen in de jaren 80 stonden marechaussee en politie samen tegenover zulke uitzinnige relschoppers. Marechaussee Vincent en agent Marco knokten in de frontlinie. e zijn echt wel wat ge wend en zeker niet van suiker. Maar de explosie van geweld in Eindhoven die een week vol rellen door het hele land in luidden, hebben zelfs oude rotten in het vak niet eerder meegemaakt. ,,Het lijkt wel of de wereld gek is ge worden, was het eerste wat ik zei tegen mijn vrouw toen ik midden in de nacht thuiskwam'', zegt sectie commandant Marco. ,,Dit had niets meer te maken met corona'', zegt pelotonscommandant Vincent. ,,Deze gasten wilden alleen maar rel len, plunderen en slopen." Zondagmiddag staat agent Marco nog gewoon te schilderen als aan het begin van de middag zijn pieper gaat. Of hij zo snel mogelijk mogelijk naar het politiebureau kan komen. De lei ding wil hem en zijn collega's naar het Limburgse Stein sturen waar een groep jongeren huishoudt, maar in Eindhoven loopt het al snel zo gie rend uit de klauwen dat hij met spoed die kant op moet. Wat hij daar aantreft, is onwerkelijk. Van verre zijn dikke, zwarte rookwolken te zien. ,,De stad stond letterlijk in brand. Ik zag op het politiebureau collega's hun gasmaskers afzetten, omdat er traangas was afgevuurd. Dat is twintig jaar geleden voor het laatst in Nederland gebeurd. De spanning was op de gezichten af te lezen. Dan weet je, dit wordt heftig.'' Zo snel als mogelijk nemen ze hun positie in bij de Boschdijktunnel. Een 'warzone' is het centrum van Eindho ven afgelopen week vaak genoemd. Marco en marechaussee Vincent kunnen het alleen maar beamen. Al les op straat is aan diggelen. Auto's zijn in brand gestoken. Overal liggen straatstenen, veel ruiten zijn inge gooid en winkels geplunderd. Marco en zijn collega's stuiten op een uitzinnige menigte op zo'n 30 meter afstand. Hij ziet hoe rel schoppers straatstenen uithalen en stukgooien. Voortdurend scant Marco hun handen om te zien of de projectielen zijn kant opkomen. Sommige raddraaiers maken hun riem los om als wapen te kunnen gebruiken. Er loopt zelfs iemand met een kruk te zwaaien. De relschoppers verschuilen zich achter grote capu chons en hebben mondkapjes op. Marco ziet alleen hun ogen, maar de extreme agressie die daar uit spreekt, zegt hem genoeg. ,,Ik wist zeker; als ze ons in handen konden krijgen, draaiden ze onze nek om.'' Natuurlijk grijpt Marco die ge dachte weleens naar de keel. ,,Mijn brein schreeuwt soms, wat doe je hier? Maar weggaan is geen optie. Als ik om mij heen kijk en overal de rui ten eruit zie liggen dan gaat het niet gebeuren dat wij hier vertrekken voordat het weer rustig is." Agressie Met charges proberen ze de relschop pers te verdrijven. Maar dan gebeurt er iets dat Marco nooit eerder mee maakte. Normaal gesproken stuiven relschoppers weg als hij met zijn col lega's en de lange wapenstok voor waarts gaat. Nu niet. ,,Ze kwamen gewoon onze kant op en sloegen met alles wat ze konden vinden in op onze linie. Natuurlijk kregen ze rake klappen terug en uiteindelijk gingen ze wel achteruit, maar deze agressie was een heel rare gewaarwording." Als later de waterwerper uitvalt, omdat een onverlaat een fiets onder het gevaarte gooit en een band lek raakt, is het even alle hens aan dek. De twee enorme waterspuiten drij ven normaal gesproken relschoppers uit elkaar, waardoor Marco en zijn collega's veilig kunnen oprukken. Nu moeten ze wachten en ruiken rel schoppers hun kans. Ze belagen het station en plunderen winkels. ,,Toen schoot het echt wel even door mij heen; als dit maar goed gaat. Maar al snel komt de rationaliteit terug en ^0 4 vertrouw je op je eigen uitrusting. We hadden altijd nog traangas voor het geval dat." Pelotonscommandant Vincent neemt ondertussen positie in bij de Sint Catharinakerk aan de andere kant van het centrum, waar een deel van de relschoppers naar toe is ge trokken. Bijna nooit hoeft deze bij zondere eenheid van de marechaus see bij te springen, maar omdat er aanwijzigingen zijn dat er rellen kun nen uitbreken doet de politie een dringend beroep op hen. Dat er meerdere pelotons worden opgeroe pen is voor het eerst sinds de krakers rellen in de jaren 80. Dat Vincent uitgerekend in zijn geliefde Eindhoven op linie door de straten moet, had hij nooit verwacht. ,,Het was bizar surrealistisch. Ik kom hier weleens op de terrassen voor een kop koffie, maar nu lagen er overal stenen, werd er met vuurwerk ge gooid en waren winkels geplunderd. Zo ken ik Nederland niet.'' De relschoppers spelen een kat-en- muisspel met de marechaussee. Vin- Ik wist zeker; als ze ons in handen konden krijgen, draaiden ze onze nek om cent ziet hoe ze elkaar opjutten en uit zijn op een confrontatie. Af en toe gooien ze een steen, maar als zijn ploeg oprukt, stuiven ze vaak weg. Heftig Echt beseffen in welke heksenketel de twee mannen terecht zijn geko men doen ze niet op dat moment. Ze zijn bezig met het redden van hun ei gen lijf. Pas later als ze de beelden zien die ook heel Nederland op schrikken, dringt door hoe heftig dit is geweest. Ook komen dan de vra gen. ,,Hoe haal je het in je hoofd om dit soort capriolen uit te halen? Ik kan er met mijn hoofd niet bij. Zijn we zo diep gezonken in de coronacri sis dat dit dan de reactie is? Of zijn het gewoon mensen die hun rel mis sen?" zegt Vincent. Zes dagen later lijkt de rust terug, al blijven politie en marechaussee op hun hoede. Op de bureau's worden taarten en kaarten bezorgd. Een enorme opsteker, vindt Marco. ,,Het sterkt mij in het gevoel dat we niet achteruit zijn gegaan die nacht." zaterdag 30 januari 2021 GO 'Die gasten wilden alleen maar rellen en plunderen' Raymond Boere Eindhoven M Rellen in Eindhoven. ,,Zo ken ik Nederland niet'', zegt marechaus see Vincent. 1 Marechaussee Vin cent en agent Marco beseffen pas later hoe heftig het was. FOTO KOEN VERHEIJDEN - Marco, agent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7