Groeiende populariteit breien is neurologisch te verklaren 'M m 'ÊL i:v V: 1» Tot twee uur 's nachts doorgaan en een gevoel van euforie als het af is. Breien is hot, zeker in coronatijd. En het is ook nog ontstressend en duurzaam. Mooi, met Warmetruiendag in aantocht. Ook de pennen opnemen? :Xjm 'In het weekend stoom ik uren achter elkaar door' 24 et afgelopen kwartaal ver schenen zeker vijftien nieuwe breiboeken. Op Facebook en Instagram struikel je over de groepen die draaien om dit edele handwerk. Sommige met licht belegen namen als Happily Knitting Socks, Goed Gemutst of De Vrolijke Knot, maar je hebt ook The Knit Purl Girl, PetiteKnit, Born to brei en de online community van breiwinkel Stephen Penelope, waar je een digitale duik in allerlei eigentijdse en ingenieuze patronen kunt nemen. Daarnaast omarmen modemagazines en fashion-iconen als Dolce Gabbana, Chanel en Dior momenteel designs met grove steken. Kortom: breien is hot. Zeker vanwege het coronavirus, dat allerlei andere activiteiten nu al bijna een jaar lamlegt. Bovendien is de hande ling zelf ontstressend en daardoor juist in deze tijd van oplopende frustratie een mooie bezigheid, aldus Dennis van den Brink (44). Ongeveer acht jaar geleden stapte hij uit de reclamewereld, omdat die omgeving hem rusteloos maakte. „Continu overwerken, druk-druk- druk. Ik merkte daarnaast dat ik chronisch naar een scherm zat te staren. Mijn computer, de televisie, mijn telefoon. Ik wilde dat niet meer en deed als eerste de tv weg. Maar wat dan? Nadat je hebt opgeruimd en de kinderen op bed liggen?'' Origami en haken (,,Ik ben niet van het sleutelen aan motoren of zo'') vond hij uiteindelijk te weinig creatief. Breien bood meer mogelijk- 'Breien was mijn therapie, mijn manier om mentaal te overleven' VINGEROEFENINGEN heden. Mooie ontwerpen, zelf patronen bedenken voor diverse kledingstukken of accessoires. Prettige bijkomstigheid: de bijna meditatieve werking van het herhalen van dezelfde beweging. Van den Brink, die nu ook brei boeken maakt: ,,Dat is niet saai, het is meer een soort yoga voor het brein. Ik vergeet alle stress om mij heen. Net zoals puzzelaars kunnen ontspannen door uren te zoeken naar dat ene ontbrekende stukje. Zij krijgen hun triomfmoment wanneer ze dat eindelijk vinden, bij breien voel je dat wanneer je werk af is.'' Hersenhelften In de onlangs verschenen bestseller De kracht van breien van Loretta Napoleoni, die is uitgebracht in onder meer Amerika, Canada, Nederland en Engeland, staat een wetenschappelijke verklaring voor die breikalmte. Neurologen ontdek ten dat, door de tweehandige, kruis- lings gecoördineerde beweging, beide hersenhelften van de breier met elkaar communiceren. Dat verhoogt het energieniveau, brengt de bloedsuikerspiegel in balans en verbruikt zoveel capaciteit van de cellen dat er minder overblijft om te stressen. Een bewustzijnsniveau waaraan Napoleoni (65) zich graag overgaf toen haar privéleven een paar jaar terug uit de rails liep toen haar echtgenoot haar na dertig jaar plot seling verliet, vertelt zij vanuit haar woning in Londen. De Italiaanse, in het dagelijks leven internationaal expert op het gebied van terrorisme, leerde breien van haar oma. ,,Ik pikte het weer op in die onge lofelijk moeilijke periode. Het was mijn therapie, mijn manier om men taal te overleven. Niet alleen omdat ik mijn aandacht op andere dingen dan mijn ellende kon richten, ik kon het ook samen doen met vriendin nen. Daarnaast gaf het mij voldoe- BOEK ZATERDAG 30 JANUARI 2021 GO Breien is yoga voor je brein ANNEMART VAN RHEE Om te ontdekken of het iets voor je is, kun je eerst bij Hema of Zeeman voor een paar euro een bol katoen en naalden van kunststof of bamboe kopen om wat vingeroefeningen te doen. Op YouTube barst het van de doe-het-zelffilmpjes die je een eind op weg helpen. Is het tijd voor je eerste project, koop dan online een alles-in-éénpakket via bijvoor beeld We Are Knitters (weare- knitters.nl), Wool and the Gang (woolandthegang.com) of Katia (katia.com). Je krijgt dan het patroon, de bollen en de breinaalden thuisbezorgd. Brei-diehards adviseren om (online) workshops te volgen waarbij iemand je instructies geeft, je op je fouten wijst en je door momenten van brei- frustratie heen kan slepen. Tijd voor de volgende stap? Kenners zweren bij houten breinaalden, omdat die warm en licht zijn (bijvoorbeeld van KnitPro). Het beste materiaal is natuurlijk: wol, mohair, zijde en katoen. Je kunt zelfs bollen kopen die geverfd zijn met natuurlijke kleurstoffen (bij voorbeeld via wolverhalen.nl). Hippe patronen vind je veelal bij ontwerpers uit Denemar ken, Engeland en Frankrijk (o.a. PetiteKnit, Gregoria Fibers of Trust the Moio). i'm |v-Ma h 5 A M V 1 »VA _Jm 3 1 s Edo Schoemeijer (47) uit Amsterdam: ,,Voor corona ging ik elke donderdag naar een breiavond met twintig mensen, toch voornamelijk vrouwen. Glaasje wijn en chips erbij en breien maar. En praten over moei lijke technieken als brioche of dubbelzijdig breien. Nu moet ik het alleen doen. In het weekeinde kan ik vijf uur achter elkaar doorstomen, door de week brei ik één a anderhalf uur. Meer lukt niet, ik heb nu soms al last van breiduimen. Te veel spanning op de draad of een verkrampte houding denk ik, terwijl ik mij door breien op zich juist relaxed voel. Daarnaast is het bijna obsessief afwachten: hoe gaat het eruitzien? Mijn oudste zus leerde mij op mijn tiende brei en, ik was een nako mertje. Soms had ik wel last van de opmer kingen daarover, maar nu ik wat ouder ben, ben ik de schaamte voorbij. Het gaat te ver om te zeggen dat breien rock-'n-roll is, maar het is sexy en creatief om custom- made mooie dingen te kunnen maken. Dat muffe en truttige jaren 70-imago is er wel van af.'' De kracht van breien, hoe een oeroud ambacht onze levens verbindt van Loretta Napoleoni (€22, Uitgeverij Balans).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72