De winterbloeiers staan nu volop in de schijnwerpers Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Vaste planten die in de winter bloeien, moet je vertroetelen. Zoals de winteriris, met bloemen die in een uur openen. 23 7. Gebruik baking soda als schoonmaakmiddel „Een geweldig product voor een zero waste huishouden is baking soda (zuiveringszout). Ik dacht dat je er alleen koekjes mee kon bakken, maar het is een ware alleskunner en maakt veel dingen goed schoon'', zegt Emily-Jane Townley, auteur van het boek Leven zonder afval. ,,Baking soda, officieel natrium bicarbonaat, is een minerale stof die van nature voorkomt in gesteenten. Je kunt er gerust het aanrecht of het toilet mee schoonmaken, maar je kunt het ook in de wasmachine gebruiken voor extra waskracht en er zelfs zilver mee poetsen. Het is ook nog eens supergoedkoop, je koopt het voor minder dan 4 euro per kilo.'' 8. Zelf cosmetica maken en stap over op shampoobars ,,Je kunt gemakkelijk zelf cosmetica maken", zegt Elisah Pals. ,,Neem bij voorbeeld mascara. Dat maak je zo zelf met norit (actieve koolstof), aleppo zeep (plantaardige zeep op basis van olijfolie en laurierbesolie) en amandel- of jojobaolie. Ik heb er mooiere dikkere wimpers van gekre gen. Het is ook nog eens een goede manier om veel geld te besparen. Mijn mascara kost per potje nog geen 3 euro en ik doe er zeker an derhalf jaar mee. En stap over op shampoo bars, dat is sham poo in de vorm van een blok zeep. Je kunt het in veel super markten en drogisten al krij gen. De kosten zijn vergelijk baar met een gewone sham poo-fles, maar je doet er alleen twee tot drie keer zo lang mee.'' Meer info 'Binnen vijf minuten maak je je eigen tandpasta. Voor ongeveer een euro' 9. Eigen tandpasta! De bekende tandpastatubes zijn door de verschillende lagen plastic, vaak geperst om een laagje aluminium, vervuilend voor het milieu. Pals: „Terwijl je heel makkelijk je ei gen tandpasta maakt met kokos- vet, baking soda en pepermunt olie. De kosten van die zelfge maakte tandpasta zijn ongeveer 1 euro en daarvoor krijg je twee keer zoveel volume als een nor male tube. En veel tijd kost het ook niet, je maakt het binnen vijf minuten! Of kies anders voor tandpastatabletjes. Dat is tand pasta in vaste vorm. Even op kauwen en je borstelt het zo uit, net als normale tandpasta." 10. Gebruik composteerbare sponsjes in plaats van plastic schoonmaaksponsjes Townley: ,,Plastic schoonmaak- sponsjes kun je vervangen door com posteerbare sponzen die worden ge maakt van de loofahplant, een snel groeiende plant uit de komkommer familie die rijk is aan duurzame vezels en toch zacht en flexibel is. Als de vrucht van deze plant rijp is, ontwikkelt zich aan de binnenkant een netwerk van vezels die perfect zijn voor schoonmaken en schrob ben. Het sponsje kan na gebruik ge wassen worden in de wasmachine.'' Beter één bloem in de winter dan honderd bloemen in het zomersei zoen. Een tegeltjeswijsheid, maar niet minder waar. Planten die nu bloeien hebben nauwelijks concur rentie, waardoor ze wekenlang in de schijnwerpers staan. Heb je als plant de pech om zes maanden later te bloeien, dan verdwijn je in de massa. Soms ben je alweer uitgebloeid voordat iemand je in de gaten had. Winterbloeiende heesters zoals winterjasmijn, camellia en vibur num zijn in elk tuincentrum te koop. Met deze struiken is het altijd af wachten: bevriezen de bloemen of bevriezen ze niet? De struik zelf komt de winter wel door, al mochten de bloemen bevriezen. Vaste planten die in de winter bloeien, vragen extra aandacht en zorg. Die moet je vertroetelen. De winteriris, Iris unguicularis uit de Hoge Atlas in Noord-Afrika die hartje winter bloeit, doet dat altijd met opzet vlak voor een vorstperiode, zo lijkt het. Ook hier geldt: de plant zal niet snel bevriezen, de bloemen wel. En om die bloemen is het nu juist begonnen, want een iris zonder bloemen is als een modderschuit zonder vlag. Het blad wordt in de zomer ontsierd door dode punten en knip je dan lie ver in zijn geheel af. Nu groeit de winteriris het beste pal aan de voet van de zuidmuur van een huis en daar zijn de bloemen betrekkelijk eenvoudig tegen vorst te beschermen door iets schuin tegen de gevel te plaatsen - een paraplu, glasplaat of voor mijn part die dakpan met 'welkom' die normaal gesproken naast de voordeur hangt. Dek nooit af met turfmolm, want zodra het dooit moet zo'n bedekking weer verwijderd worden. Plant Iris unguicularis ook nooit in vruchtbare en voedzame grond. Hoe meer puin of grind er in de grond zit, hoe beter het water weg kan en hoe beter de plant door de winter komt. In de woeste bergen van de Hoge Atlas wordt tenslotte ook niet gemest. Het assortiment van winteririssen is in Nederland en België beperkt. De plant wordt maar door een paar spe cialisten gekweekt. Als je geluk hebt, kun je kiezen tussen 'Mary Barnard' met donkerlila bloemen en 'Walter Butt' met lichtlila. De bloembladen hebben een intrigerend honingmerk van donkere spikkels op een lichtgele ondergrond. Dat honingmerk is be doeld als wegwijzer voor insecten die op zoek zijn naar nectar. Tevergeefs in dit ge val en dit jaargetijde. De bloemknoppen lijken op een strak opgerolde paraplu en als er serieuze vorst wordt voorspeld, kun je die beter plukken en in een vaasje zetten. Het is veel aardiger om ze in de huiskamer te zien opengaan dan ze bui ten te zien bevriezen. Dat opengaan is een gebeurtenis op zich: binnen het uur ontrollen de bloembladen zich, om even later een fris- zoete geur te verspreiden. GO ZATERDAG 30 JANUARI 2021 Zuiveringszout Natriumbicarbonaat Detox Cleaning CJ Bread Meer informatie, recepten en producten op zerowastenederland.nl en levenzonderafval.com Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71