40 agents LiMSL^ DAILY i m 19 'Heel veel zijn er omgekomen die ik persoonlijk kende' teteipv.: -Ne# shock L"** P over ÈL 4 met een pan op zijn hoofd, doorstond hij in mei 1940 het Duitse bombardement. Zijn moeder en tienerzussen vluchtten naar Engeland. George en zijn grootmoeder trok ken naar een oom in Warnsveld, bij Zutphen. Al snel werd de tiener koerier voor de Vrij Ne derland-verzetsgroep. Blake vertelde: ,,Ik zag er erg jong uit voor mijn leeftijd en ik was een grote, slungelige schooljongen. En omdat ik geen werk had, kon ik vrij door het land rei zen, en informatie en pamfletten en alles wat nodig was verspreiden.'' Maar in 1942 verliet George voorgoed Neder land. Hij vluchtte door het bezette Europa via België, Frankrijk en Spanje naar Londen, waar hij uiteindelijk terecht kwam bij P8, de Neder landse tak van de Britse Secret Intelligence Ser vice (SIS). Een van zijn taken was het begelei den van Nederlandse verzetsmensen die in het bezette Nederland zouden worden geparachu teerd. Voordat ze in het vliegtuig stapten, con troleerde Blake hun zakken om te kijken of ze niet per ongeluk bijvoorbeeld een Londens bioscoopkaartje bij zich hadden (zoals een keer gebeurde). Hij vertelde me: ,,Heel veel zijn er omgekomen die ik persoonlijk kende en die ik zelf naar het vliegveld heb gebracht.'' Dat tem perde zijn jaloezie. In Londen veranderden hij, zijn moeder en zijn zussen de familienaam van Behar in het oer-Engelse Blake. Nieuw geloof De SIS liet hem eerst een jaar Russisch stude ren in Cambridge, en stuurde hem in 1950 naar Zuid-Korea. Toen de Koreaanse oorlog uitbrak, belandde hij met een groepje Franse en Britse diplomaten en journalisten in Noord-Koreaanse gevangenschap. Daar las hij Marx in Russische vertaling en raakte over tuigd. De strenge calvinist was geknipt voor het communisme. Blake was opgegroeid met het geloof dat alles in het leven was voorbe stemd. Het was maar een kleine stap om te ge loven, met de marxisten, dat ook de geschiede nis was voorbestemd. Hoewel hij niet langer in Christus geloofde, dacht hij nog steeds 'dat er een rechtvaardig koninkrijk van God moest komen'. Calvinisten keurden materieel ver toon af, net als communisten. Ik zei: 'U hebt uw religie voor het commu nisme ingeruild.' Ik dacht dat hij het zou ont kennen, maar hij antwoordde: ,,Ja, dat is dus heel duidelijk. Godsdienst belooft de mensen, zal ik maar zeggen, het communisme na hun dood. Want in de hemel zijn we allemaal gelijk en daar leven we in prachtige omstandigheden. Als dat allemaal waar is, maar dat geloof ik na tuurlijk niet. En het communisme belooft de mensen een prachtig leven hier op aarde, en daar is ook niks van terechtgekomen.'' Was zijn communisme een geloof, net zoals zijn religie dat was geweest? ,,Ja, dat denk ik wel'', antwoordde Blake. Bovendien kreeg de ontheemde ex-Neder lander met zijn bekering een nieuw vaderland cadeau: de Sovjet-Unie. In 1953 werden de gevangenen vrijgelaten. Blake keerde terug naar de SIS in Londen, maar regelde met zijn KGB-contact dat hun eerste clandestiene afspraak in Nederland zou plaatsvinden. Op eigen grond zou hij het beste kunnen aanvoelen als er iets mis zat. Op een pleintje aan de Haagse Laan van Meerdervoort verscheen hij volgens af spraak met het NRC van de vorige dag in zijn rechterhand. Hij ging naast een man zitten die dezelfde krant droeg. Ze bespra ken hun samenwerking, en bij het afscheid wees Blake de man ietwat ironisch op het voorpaginaverhaal in hun krant: Beria, hoofd van de Sovjet-geheime dienst, was als 'Britse agent' gearresteerd. Terug in Londen begon Blake systema tisch SIS-geheimen aan zijn KGB-hoeders te overhandigen. Op de bank vroeg ik hem of zijn gebrek aan Brits patriottisme het hem makkelijker had gemaakt om Groot-Brittan- nië te verraden. ,,Ik denk het wel, ja'', ant woordde hij. Zou hij ook in staat zijn geweest om Nederland te verraden? ,,Dat weet ik niet'', zei hij. ,,Maar ik denk eigenlijk van niet. Ik was erg Oranjegezind.'' Wat dat betreft was hij een inderdaad een typische oud-verzetsman. Toen ik vroeg wie zijn helden uit de geschiedenis waren, ver wachtte ik dat hij zuivere communisten als Rosa Luxemburg zou noemen, maar hij kwam met Willem de Zwijger en Koningin Wilhel- mina. Op zijn keukentafel lag die dag een boek over koningin Beatrix. Zijn vriend Derk Sauer, de Nederlandse mediamagnaat in Moskou, had hem een satellietschotel gegeven om de Nederlandse tv te kijken, en Blake had de uit vaarten van Juliana en Bernhard gevolgd. Dat hij de laatste 54 jaar van zijn leven in vrijheid in Moskou doorbracht, dankte hij aan zijn ontsnapping uit een Londense gevangenis in 1966. Een voormalige medegevangene, de Ier Sean Bourke, gooide een touw ladder over de ge vangenismuur. Blake sprong naar beneden, brak zijn pols, en vond uit eindelijk met Bourke een comfor tabel onderduik adres in het Noord- Londense Hamp- stead. Na enkele weken smokkelde de Britse vredesactivist Mi chael Randle hem in een kampeerwagen naar Berlijn. Het leek op een gezinsvakantie: Randle en zijn vrouw zaten voorin, hun kleine zoontjes achterin, en Blake in een verborgen ruimte onder hen, met een warmwaterkruik om in te plassen. In Berlijn liep hij naar een Oost-Duitse grensbewaker en zei: 'Ik ben En gelsman. Ik zou graag een Sovjet-officier spre ken.' Niet veel later zat hij in Moskou. Nooit meer terug Nederland heeft hij nooit meer teruggezien, na zijn arrestatie in 1961. Wel kwam zijn moe der tot zijn vreugde nog een tijdlang bij hem wonen in Moskou. In de jaren 90 wilde hij haar nog een keer in haar verzorgingstehuis in Rotterdam opzoeken. Sauer schrijft in het voorwoord van mijn boek: 'De KGB wilde wel voor valse paspoorten zorgen om een snelle trip mogelijk te maken, maar Blake durfde het zonder toestemming van de Nederlandse re gering toch niet aan.' Sauer overlegde onder anderen met Ruud Lubbers, maar kreeg te ho ren dat als de Britten lucht van het bezoek kre gen en uitlevering aanvroegen, Nederland Blake zou moeten overhandigen. Na ons urenlange gesprek in de datsja liep Blake met zijn Russische vrouw Ida en hun hondje Ljoesja het straatje achter het huis in om me uit te zwaaien. Hij wees op een gele villa aan de overkant: ,,Daar wonen mensen uit Turkestan, uit Buchara.'' 'U bent ver van Spangen terechtgekomen,' zei ik. Hij pakte mijn arm vriendelijk vast en zei in het Russisch: ,,Dasveedanya (Tot ziens).'' 'Tot ziens,' antwoordde ik in het Neder lands. Ik heb hem nooit meer gezien, maar de Rot terdamse KGB-spion is niet meer uit mijn hoofd verdwenen. GO ZATERDAG 30 JANUARI 2021 TL'F-S1>AV 3VJ AHA'*- I 1. Portretten van Blake, zoals die door Scotland Yard werden ver spreid na zijn ont snapping in 1966. Hij was veroor deeld tot 42 jaar celstraf. 2. Blake (links) en vier andere gevan genen bij hun te rugkeer in Enge land na de gevan genschap. 3. April 1953. Blake (op de vliegtuig trap) zet voet op Engelse bodem na drie jaar gevan genschap in Noord-Korea. Tij dens die detentie bekeert hij zich heimelijk tot het communisme. 4. Blake verraadde onder meer een spionagetunnel, die de Amerikanen onder Berlijn had den gegraven. Het was zijn belangrijk ste wapenfeit in dienst van de Sov jets. 5. De auto waar mee Blake na zijn sprong over de ge vangenismuur in 1966 in veiligheid werd gebracht. 6. In juni 1961 komt er een einde aan het bestaan als dubbelspion. De arrestatie was groot nieuws. De kop van de Daily Express klopt niet. Blake verraadde honderden agen ten. Zo'n veertig van hen kwamen om het leven. FOTO'S GETTY, CORBIS, AP EN DAILY EXPRESS. De vrolijke verrader: Een KGB-spion uit Rotter dam, door Simon Kuper (Nieuw Amsterdam, €19,99). Komt uit op 4 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67