Boek over Rotterdamse KGB-spion Deze week verschijnt van auteur Simon Kuper de biografie De vrolijke verrader over George Blake. Hij was een Rotterdamse jongen die uitgroeide tot een beruchte dubbelspion. Hij overleed onlangs op 98-jarige leeftijd. boel, had gedurende de Eerste Wereldoorlog in het Franse Vreemdelingenlegioen en het Britse leger gediend. Daar had hij zowel een Brits pas poort als beschadigde longen aan overgehou den. Een maand na de wapenstilstand werd Al bert in Rotterdam gestationeerd om Britse krijgsgevangenen te helpen repatriëren. Hij werd er verliefd op de protestantse moeder van Blake, Catharina Beijderwellen. George Behar werd 'als gewone Hollandse jongen' opgevoed in Spangen. ,,Daar woonden we aan de Spangensekade, misschien heet dat nog zo, de Spangensekade in Rotterdam-West.'' Zo heet het inderdaad nog steeds. De Behars woonden op nummer 40c. Als kind zat George vaak aan de Spangense waterkant naar schepen te kijken. Later woonde het gezin nog in Sche- veningen, maar hij zou zich zijn hele leven lang Rotterdammer voelen. 'Er is een bekend ge dicht over Rotterdam,' schreef hij in zijn auto biografie, 'dat zegt dat als je daar je jeugd hebt doorgebracht, je je overal ter wereld thuis zult voelen. Waar je ook bent, zal je geuren tegen komen die je kent van je kinderspelletjes langs de havenkant - koffie uit Brazilië, spijzen uit India, dierenvellen uit Argentinië, Russisch hout.Misschien heb ik me daarom altijd zo snel thuisgevoeld in elk land waar ik voorbe stemd was om te wonen.' Kosmopoliet 'Voorbestemd' was voor Blake het bepalende woord. Als jongen omarmde hij een streng de terministische tak van het calvinisme die, net als zijn accent, inmiddels vrijwel verdwenen is uit Nederland. Hij kon niet bevatten dat de mens een vrije wil kon hebben. God bepaalde immers alles. Wij mensen zijn slechts Zijn in strumenten, dacht Blake. In 1935 overleed Albert aan zijn chronische ziekten. Zijn winkel, de British Sports House, werd failliet verklaard. Catharina bleef ver armd achter. De zus van Albert, Zephira, ge trouwd met een rijke bankier in Caïro, nodigde George uit om een tijd bij haar gezin te komen wonen. George zat van 1936 tot en met 1939 op Britse en Franse scholen in Caïro. De Rotterdammer werd kosmopoliet. Maar toen de Tweede We reldoorlog uitbrak, was hij in Rotterdam op zo mervakantie. Hij besloot te blijven. Gehurkt onder de eettafel in zijn grootmoeders huis, In zijn datsja buiten Moskou vroeg ik de KGB-spion George Blake welke taal hij wilde spreken: Nederlands of Engels? Hij antwoordde, in zijn chique vooroor logse Rotterdamse accent: ,,Ik spreek al tijd graag Nederlands, zo voel ik me mogelijkerwijze het meeste thuis.'' Blake, die op tweede kerstdag op 98-jarige leeftijd overleed, woonde de laatste 54 jaar van zijn leven in ballingschap in Rusland. Als spion in dienst van de Brit ten had hij zich ooit tot het communisme bekeerd. Van 1953 tot 1961 verraadde hij duizenden Britse docu menten en honderden agenten aan de KGB. Zo'n veertig van die mensen zijn omgebracht. Na zijn vlucht uit een Londense gevangenis in 1966 - daar over later meer - bereikte Blake wonderwel Moskou. In zijn hart bleef hij echter altijd een Oranjegezinde Nederlander. Zijn afkomst is een sleutel tot zijn bi zarre levenspad, dat ik be schrijf in mijn nieuwe bio grafie, De vrolijke verrader. Toen ik Blake in 2012 op zocht, was hij een half blind mannetje van bijna negentig. Naast hem op de sofa genesteld, zodat hij me in elk geval kon horen, vroeg ik wat hij het meest miste als hij terugdacht aan zijn Rotterdamse kinder tijd. ,,Haha, ja, wat mis je dan? Natuurlijk mis ik mijn ouders, in de eerste plaats mijn moeder, waar ik zeer aan gehecht was en die ook heel erg van mij hield en wiens karakter ik geërfd heb.'' (Zijn Neder lands was vloeiend, maar na zeventig jaar in het buitenland doorspekt met grammaticale fouten.) Hij werd op 11 november 1922 in Rotterdam geboren als George Behar. Zijn vader, Albert Behar, een jood uit een rijke familie in Istan- ZATERDAG 30 JANUARI 2021 GO Mijn naam is Blake, George Blake Boven: bij de presentatie van een boek in 2001. Onder: met hondje Ljoesja in 2012. FOTO'S HH SIMON KUPER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66