Onder politici Straatoproer kan Rutte nog goed van pas komen in verkiezingstijd Alle partijen hebbende jacht op de kiezers van Rutte geopend Op de VVD-burelen heeft Mark Rutte ge waarschuwd voor ge makzucht tijdens de komende verkie zingscampagne. ,,We hebben pas nul zetels'', drukte de premier zijn partijgenoten op het hart. Inderdaad is er geen enkele re den voor de VVD van Rutte om achterover te leunen. Weliswaar staat de partij in alle peilingen straatlengtes voor op de concur rentie. Maar het is nog ruim zes weken tot aan de verkiezingen. Dat is in Haagse begrippen een eeuwigheid. Het is niet te voorspellen of Rutte en de VVD op 17 maart nou baat of juist last hebben van de co ronacrisis. Er is onvrede over het haperende vaccinatieprogramma. Er is woede over de plunderingen door groepen reljongeren. Er wordt geklaagd over gebrek aan perspectief. En dat voelen andere partijen ook. Zie hoe PVV-leider Geert Wil- ders deze week de rellen aangreep om de VVD pijn te doen: de op roep het leger in te zetten tegen de plunderjongeren is een boodschap die er ook bij VVD-kiezers ingaat als koek. Toen Kamerlid Dilan Ye§ilgöz hem interrumpeerde, kon Wilders zieltjes winnen door te zeggen: „Mensen die nu televisiekijken, willen dat wij zorgen dat de orde wordt hersteld. Ze willen geen Tweede Kamer zien die ruzie met elkaar maakt.'' Dat moet zeer heb ben gedaan bij Rutte die het een paar meter verderop moest aanho ren. Wilders die zich voordoet als pragmaticus die boven de partijen staat, dat is de rol die Rutte zelf graag speelt. Net als Wilders hebben alle par tijen de jacht geopend op de kie zers van Rutte. CDA-leider Wopke Hoekstra begint nog maar eens over de gebroken beloftes van de VVD. D66-leider Sigrid Kaag ging. Durf dat aan te geven, zeggen wij dan.'' Ondersteuning nS genezing is minstens zo belangrijk, steeds meer mensen overleven kanker. ,,Maandenlang ben je door een compleet team behandeld en dan ben je schoon. De ziekenhuisdie- ren vallen letterlijk achter je dicht en dat kan angstaanjagend zijn. Ook kampen nogal wat mensen met late gevolgen van kanker als het 'chemobrein', chronische ver moeidheid of angsten.'' Voorzien alle inloophuizen in een grote behoefte - ruim 110.000 Nederlanders krijgen jaarlijks de diagnose - de coronapandemie slaat een gat in hun financiën. „Ie der inloophuis bedruipt zichzelf en ontvangt geld van bijvoorbeeld de lokale Rabobank, plaatselijke sponsors en soms de gemeente'', vertelt Mischa Stubenitsky van KWF. Nu deze gulle gevers door de lockdowns zelf zwaar getroffen zijn, vallen de meeste inkomsten weg. Hetzelfde geldt voor de mil joenen euro's uit KWF's jaarlijkse 'Samenloop voor Hoop' actie. ,,Door alle beperkingen konden tientallen van deze lokale wandel estafettes afgelopen jaar niet door gaan.'' KWF zegt er alles aan te doen om de huizen overeind te houden. Stubenitsky wijst op onderzoek uit 2018 waaruit blijkt dat de in loophuizen veel maatschappelijke meerwaarde bieden. „Bezoekers gaan minder vaak naar de huisarts of de GGZ. Tegelijk komt een deel er juist achter een therapeut of psycholoog nodig te hebben.'' In middels is KWF de online-actie 'Red het Inloophuis' gestart, waar bij iedere vestiging een eigen ac tiepagina krijgt. Vele huizen ko men nog duizenden tot soms tien duizenden euro's te kort komen. Adamas heeft het grootste fi nanciële gevaar voorlopig afge wend. Van de benodigde 38.000 euro is al ruim 30.000 euro bin nen. ,,Wij hebben het geluk al lang in deze regio geworteld te zijn'', vertelt Osinga. ,,We zijn daardoor redelijk bekend. Voor veel andere huizen geldt dat minder.'' Lastiger is dat alle activiteiten door corona alleen nog online kunnen plaats vinden. „Normaliter kregen we 35 mensen per dag over de vloer. Nu doen we alleen één-op-éénge- sprekken hier.'' Kankerpatiënt Bram van der Zeeuw en zijn vrouw Joke hopen dat het inloop huis snel weer open gaat. ,,Dan wil ik weer gaan zwemmen of wel licht naar een praatgroep gaan.'' roept bij elke gelegenheid dat het tijd is voor 'nieuw leiderschap'. Vooralsnog allemaal met weinig succes. Maar let op! Opiniepeiler I&O ziet een dalende waardering voor Rutte. Weliswaar licht, maar toch. Gelukkig voor Rutte en zijn campagneteam: dat geldt ook voor Hoekstra en Kaag. De coronacrisis lijkt de oorzaak van dat dalende vertrouwen. Zo is er angst voor dreigende massaont slagen en kritiek op het wispeltu rige beleid. Tegelijkertijd - en dat is het gekke - is de coronacrisis óók de reden dat Rutte nog zo hoog staat in de peilingen. Crisismanagers hebben het over het 'rally around the flag'- effect. Als een land wordt bedreigd door een vijand van buiten, gaan kie zers achter hun regering staan. Zo werkt dat ook bij rampen. Mits kiezers het idee hebben dat hun leider wel hun best doet. Rege ringsleiders die laks reageerden op de pandemie, werden juist afge straft door hun kiezers. bestuurskundige aan de Universi teit Utrecht. Hij ziet bij crises tel kens het zelfde patroon: ,,Er ge beurt iets ergs, vervolgens zien mensen de regering als de cavale rie die te hulp schiet. En als de erg ste schrik is weggeëbd, ko- men de vragen: hoe heeft dit kun nen gebeuren? Waarom is er niet eerder of beter opgetreden? En dan daalt de steun voor de regering weer.'' Dat die dalende steun bij deze crisis nog niet zichtbaar is, komt doordat zij maar blijft voortduren. En met de dreiging van gevaarlijke virusmutanten komen er nieuwe gevaren bij. Maar de stemming on der het electoraat kan zo omslaan, zegt 't Hart. De komende verkiezingscam pagne zullen veel partijen er daarom op hameren dat dit kabi net - en Rutte voorop - er een bende van heeft gemaakt met de corona-aanpak. In de hoop dat dat beeld voor 17 maart bij genoeg kie zers tussen de oren gaat zitten. Wat dat betreft komen de straat- rellen wel stiekem als een ge schenk voor Rutte en de zijnen. Het effect van de rellen is nog niet meegenomen in het jongste I&O-onderzoek. Maar onderzoe ker Peter Kanne voorspelt dat Rutte er 'geen schade' van zal on dervinden. Net als bij de vorige verkiezingen toen hij Turkse rel schoppers kon wegzetten als tuig, doet hij dat nu weer met de plun deraars. In 2017 schoot Rutte door de rel met Turkije vlak voor de ver kiezingen ineens omhoog in po pulariteit. En waar critici op links pro beren het kabinet de schuld te geven door te wijzen op de 'uitzichtloosheid bij veel jon geren', zegt Rutte geen be hoefte te hebben aan 'sociolo gische verklaringen'. En dat is precies zoals het merendeel van de kiezers en ze ker de WD-achter- ban er ook over denkt, weet Kanne. Zo kunnen ze bij de WD sinds deze week weer net iets geruster zijn op de verkiezings campagne. GO ZATERDAG 30 JANUARI 2021 Politiek verslaggever Hans van Soest bespreekt elke week wat er speelt in Den Haag. Deze keer: de zenuwen bij de VVD; wie hoog staat in de polls, kan alleen maar omlaag. FOTO EPA Ook kinderen van kankerpatiën ten kunnen in het inloophuis te recht. FOTO'S PIM RAS Op Wereldkankerdag, donder dag 4 februari, beantwoorden we om 19.00 uur live op de site van deze krant al uw vragen over kan ker en corona. Vragen inzenden kan nu al naar steljevraag@dpgmedia.nl Voor andere activiteiten op We- reldkankerdag zie wereldkanker- dag.nl/agenda ,,Het effect duurt ook niet eeu wig'', waarschuwt Paul 't Hart, Annelies Osinga Marcia de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65