Inloophuizen bieden patiënten en hun naasten steun 16 Donderdag is het Wereldkankerdag. Ruim 110.000 Nederlanders krijgen jaarlijks de diagnose. In 75 inloophuizen van Ipso kunnen zij terecht voor een gesprek of een kop koffie. Door corona zitten veel huizen in acute geldnood. knippen en plakken met de kleu ters.'' Hoger doel van de 75 inloophui zen is mensen de regie over hun leven teruggeven en een nieuwe balans helpen te vinden. „Kanker is óók een mentale ziekte'', zegt Osinga. „Iedere kankerpatiënt her innert zich op de minuut zijn diagnose. Vanaf dat moment neem je afscheid van je oude ik.'' In het ziekenhuis is alles op de medische kant gericht. „Artsen en verpleeg kundigen missen vaak de tijd om die psychosociale kant te bedie nen. Wij zijn complementair.'' Het is de reden dat Adamas in tensief samenwerkt met het Spaarne Gasthuis in Hoofddorp. Per dagdeel lopen twee vrijwilli gers op de afdeling oncologie. On- cologieverpleegkundige Barbara Koelewijn-Willems is er blij mee. ,,Wij zien gemiddeld veertig tot vijftig patiënten per dag. Zeker als het met iemand goed gaat, hebben we minder tijd voor begeleiding. De mensen van Adamas tasten via een kop koffie af of er behoefte aan een gesprek bestaat. Dat biedt enorme toegevoegde waarde.'' Veel van Adamas' ondersteu ning draait om de spreekwoorde lijke 'olifant in de kamer' be spreekbaar te maken. De Groot noemt de docent die niet wist hoe een leerling te benaderen van wie een ouder kanker heeft. Of neem de 49-jarige vrouw met kanker die wekelijks haar vriendinnenclub over de vloer kreeg. ,,Ze bleven klusjes aanbieden, maar haar enige wens was om wijntjes met hen te drinken.'' Een 20-jarige jongen wiens beste vriend aan kanker was overleden, klopte eveneens aan. „Niemand vroeg hoe het met hém DAVID BREMMER ankzij het in loophuis ben ik veel ope ner over mijn ziekte gaan communiceren'', ver telt Bram van der Zeeuw. De 62-ja- rige Leimuidenaar lijdt sinds an derhalf jaar aan een agressieve vorm van hersenkanker. Via In loophuis Adamas in Nieuw-Ven- nep zwemt hij regelmatig met een een groep medekankerpatiënten onder begeleiding van een fysio therapeut. Na afloop is er koffie, waarbij ervaringen worden uitge wisseld. ,,Dat helpt mij enorm. Al lemaal hebben we een andere vorm van kanker - ik aan mijn hoofd, een ander aan de prostaat of borst - maar de impact ervan is hetzelfde.'' Niet alleen Van der Zeeuw, ook echtgenote Joke komt graag naar het inloophuis. ,,Mijn man is heel ziek. Vorig jaar leek hij het niet te redden en had hij al afscheid geno men. Ik wilde weten hoe daar mee om te gaan. Bij het inloophuis bie den ze een luisterend oor, maar geven ze ook informatie.'' Ze roemt de huiselijke, warme sfeer. ,,Alle mensen zijn echt ontzettend aardig en kundig, ze weten precies wat er speelt.'' Bram en Joke van der Zeeuw zijn twee van de ruim 18.000 Nederlan ders die jaarlijks bij een inloophuis van Ipso (Instellingen Psychosoci ale Oncologie) aankloppen. Het eerste - het Vicky Brownhuis in Den Bosch - opende in 1992, in middels zijn er 75 vestigingen. ,,Kanker is een verschrikkelijke ziekte en doet véél met mensen'', vertelt Annelies Osinga. Zij runt het Adamas Inloophuis te Nieuw- Vennep. ,,Niet alleen met patiën ten, maar ook met hun familie, kinderen, vrienden en collega's.'' Adamas werd in 2007 opgericht door oud-kankerpatiënt Lily Nieuwenhuizen en een groep lo kale ondernemers. Het huis be dient onder meer de Haarlemmer meer en de Bollenstreek. Sinds dien is Adamas - Oud-Grieks voor 'diamant' - uitgegroeid tot één van de grootste inloophuizen van Ne derland. In hartje Nieuw-Vennep wor den bezoekers warm welkom ge heten door één van de honderd vrijwilligers. Centraal in het grote witte pand ligt de huiskamer met grote koffietafel. Links van de voordeur bevindt zich het atelier met diverse aquarellen van kan kerpatiënten. Op de bovenste ver dieping is onder meer de massage kamer te vinden. ,,Veel mensen die aan kanker lijden hebben een pijnlijke huid'', vertelt coördinator Marcia de Groot. Een kaartenrek verderop toont de activiteiten van het inloophuis. Er zijn praatgroepen voor mannen, jonge vrouwen en nabestaanden, maar ook voor mensen van wie een dierbare aan kanker lijdt. Ver- der biedt Adamas yoga- en pilates- lessen, een workshop creatief schrijven of wandelingen in het Keukenhofbos. ,,Niemand is hetzelfde'', ver klaart De Groot het diverse aan bod. ,,De ene persoon vindt yoga prettig, voor de ander is dat te zweverig. Dat is allemaal prima.'' Bijzonder is dat Adamas nooit zo maar 'nee' verkoopt. ,,We probe ren altijd achter iemands werke lijke behoefte te komen. Vraagt een bezoeker iets dat we niet aan bieden? Dan proberen we dat in tern of extern te regelen.'' Vaak gaat het om betrekkelijk eenvoudige zaken. ,,De kankerpa tiënt met die ene speciale wens haalt de krant, maar de meesten hebben geen bucketlist. Ze hech ten aan het alledaagse.'' Ze ver haalt van de 48-jarige terminale vrouw die eigenlijk dolgraag haar oude baan van kleuterjuf wilde oppakken. ,,Wij zochten contact met haar oude werkgever en toen kon ze wekelijks een paar uur De massageruimte, informatie bij de ingang en het atelier van Adamas inloophuis in Nieuw-Vennep. ZATERDAG 30 JANUARI 2021 GO 'Kanker is óók een mentale ziekte'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64