Pilots moeten licht brengen in duisternis getest? 'Het ene vak mag in de pauze de eigen drankjes gaan halen, in het andere worden ze gebracht' Wat wordt ook eerder weer iets leuks kan worden georganiseerd. Want dat is wat Fieldlab vanaf 15 februari in de basis doet, zegt Bonthuis: „Onderzoeken hoe we straks veilig en verantwoord weer leuke dingen kunnen gaan doen.'' De pilots moeten licht brengen in de duisternis, want momenteel staat de evenementensector denkbeeldig in een pik donkere kamer. De proeven zijn de deur naar het volgende ver trek, waar het ook nog aar dedonker is. De hoop is dat de acht proeven de deur openen naar een zaal vol daglicht, of wel kennis van hoe groot de besmet tingsgevaren nu precies zijn. Hoe zit het precies met die pilots? A BINNEN PASSIEF 1 (bijvoorbeeld theater, klassiek concert of bioscoop: mensen zit ten stil op een stoel) Pilots: zakencongres Back to Live in Beatrix Theater Utrecht (15 fe bruari) en op dezelfde locatie de Masterclass Geluk van cabaretier Guido Weijers (20 februari). 2 BINNEN ACTIEF (een popconcert of sportwed strijd, mensen bewegen, zingen of juichen, lopen door elkaar) Pilots: worden binnenkort aange kondigd. Het gaat om een dance- en een muziekconcert in Ziggo Dome. 3 BUITEN ACTIEF (Een popconcert, een voetbal wedstrijd, mensen bewegen, zin gen of juichen, lopen door elkaar) Pilots: de voetbalwedstrijden NEC - De Graafschap (21 februari) en Almere City FC - Cambuur (28 februari). 4 BUITEN ACTIEF FESTIVAL (een muziekfestival, een ker mis, mensen lopen door elkaar, hergroeperen op verschillende plekken en dansen of zingen) Pilots: worden binnenkort aange kondigd. Het gaat om een dance- en een muziekfestival in Bidding huizen. Hoe gaan de pilots in zijn werk? Alle bezoekers dragen een soort pasje met daarin een zogeheten ultrawidebandchip, die zeer nauw keurig iemands locatie bepaalt. In verschillende situaties en settings meten de onderzoekers hoeveel contactmomenten er tussen be zoekers zijn geweest en hoe lang die hebben geduurd. Daaruit komt een risicoanalyse; is het besmet tingsgevaar te groot of niet? In het theater, het stadion of concertzaal komen bubbels met bezoekers. Die blijven voortdurend van el kaar gescheiden. In het ene groepje mag iedereen doen alsof er geen corona is: zweten, huggen, dansen en drinken. Dat tribunevak zal voor con certgangers voelen als het pa radijs op aarde. In het andere vak zijn er juist strenge regels als in een lockdown. Als voorbeeld nemen we de pi lots in Ziggo Dome, twee livecon certen waarvan de data en arties ten binnenkort aangekondigd worden. Bonthuis: ,,We verdelen daar 1300 mensen over zes bub bels. Op de ene tribune zitten 250 mensen de hele tijd op hun stoel tje, op de andere tribune mogen 250 mensen tijdens het concert opstaan en meebewegen, maar al leen voor hun eigen stoel. Ach terin de zaal hebben we een vip tribune van 50 mensen die vrij mogen bewegen in het vipgebied. ,,Op de vloer vormen we drie stavakken van steeds 250 mensen. In het ene vak staan ze in cirkels op vaste plekken, in het tweede staan drie mensen per vierkante meter, zoals we altijd gewend wa ren, en in het derde zit het er net tussenin; wel meer ruimte moge lijk, maar het hoeft niet. Dankzij de technologie en de beelden van de bewakingscamera's kunnen we vergelijken wat de verschillen zijn in het aantal contactmomenten en de duur ervan.'' Met bovenstaande is niet het hele verhaal verteld. Er gebeurt meer. Je moet immers ook wel- eens naar het toilet (ook die loop jes worden via de chip gemeten) of je krijgt trek in een broodje worst of kopje koffie. Tijdens de evene menten wordt geëxperimenteerd met horecasystemen. ,,Neem een voetbalwedstrijd'', zegt Bonthuis, ,,het ene vak mag in de pauze de eigen drankjes gaan halen bij de bar, in het andere vak worden ze gebracht. Zo brengen we ook dat effect in kaart. En misschien blijkt wel dat het risico juist groter is als die paar horecamedewerkers langs al die mensen moeten lopen.'' Het indelen van tribunes ge beurt ook op meerdere manieren. ,,We vullen er een op volgorde van binnenkomst van links naar rechts, of een van beneden van bo- Gedrag ven, terwijl we bij een ander vak de mensen gewoon hun stoeltje laten opzoeken dat op hun ticket staat. Weer een ander vak vullen we via het dambordprincipe of door mensen uit hetzelfde huis houden samen te zetten en daar naast een stoel vrij te houden.'' Het wordt een haast militaire operatie, maar allemaal voor het goede doel: we willen weer een avondje uit na negen maanden 'opsluiting'. Desnoods onder toe zicht en met beperkingen. Sommige onderdelen van het onderzoek worden buiten de pi lots gehouden. Zo duiken mede werkers van adviesbureau BBA en de TU Eindhoven in de luchtkwa liteit van (in dit geval) het Beatrix Theater en onderzoeken TNO en TU Twente hoe het zit met de uit stoot van aerosolen bij mensen die zingen of hard roepen. Dat gebeurt om praktische redenen in een aparte pilot of een laboratorium. De onderzoekers bekijken tij dens de pilots niet of het coronavi rus overslaat van de ene bezoeker op de andere. Iedere bezoeker is coronavrij. ,,We willen geen hon derden mensen bijeen brengen en riskeren dat het virus wordt over gedragen'', zegt Bonthuis. De proefpersonen zijn bij de voetbalduels seizoenkaarthouders van de thuisclubs en voor de show van Guido Weijers zijn het men sen die een kaartje hebben ge kocht. Zij worden maximaal 48 uur van tevoren getest, er zijn temperatuurmetingen en voor de zekerheid volgt vijf dagen na het evenement nog een controletest. Hoewel Fieldlab de ontwikke lingen rond sneltests en een ademtest nauwlettend volgt, zijn deze niet meteen geschikt voor een evenement. ,,De ademtest moet nog worden gevalideerd en daarna zijn er ook nog heel wat ap paraten nodig om hem uit te kun nen voeren'', zegt Lubberts. Bont huis: ,,De sneltest kan aan de deur hooguit een oplossing zijn voor een kleinschalig evenement. We nemen die wel mee in de pilots. Maar als je in de Ziggo Dome 10.000 man bij de entree moet tes ten en een kwartier moet wachten op de uitslag, dan begrijp je wel dat dat niet kan.'' Welke informatie komt er uit de pilots? In elk geval dus geen besmet- tingscijfers. Wel kunnen ze dank zij de chip in de pasjes exact zien hoeveel mensen een bezoeker te genkomt en hoe lang zo'n contact moment duurt. Met die informatie kunnen wetenschappers van het Radboudumc in Nijmegen, aange stuurd door microbioloog en OMT-lid Andreas Voss, het be smettingsrisico inschatten. Lubberts: ,,Het is een samen werking met meer partijen, zo on derzoekt de TU Delft hoe de ri sico's bij een evenement zich ver houden tot de risico's in het dage- Contactentest in de Ziggo Dome ZATERDAG 30 JANUARI 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 Fieldlab heeft vier types evene menten geformuleerd, voor elke categorie komen er twee pilots: - Dimitri Bonthuis De acht bouw stenen van het onderzoek van Fieldlab Hoe is het ge drag van bezoe kers te beïnvloe den? Triage, Trac- ken Tracen Hoe voorkom je dat besmette personen het evenement be zoeken? Sneltesten Zijn sneltests bij de entree een optie? Luchtkwaliteit Hoe kunnen we die beïnvloeden en welke rol spe len de omstan digheden van het evenement? Dynamiek Hierbij wordt bij voorbeeld geke ken naar con- tactduur en con tactmomenten, of toeschouwers zitten of staan en of ze bijvoor beeld juichen of zingen. Persoonlijke maatregelen Mondkapjes, handen wassen of desinfecteren. Oppervlakte- hygiëne Schoonmaak van toiletten en an dere voorwerpen, desinfectie. Kwetsbare groepen Speelt leeftijd een rol, is het evenement ge richt op bepaalde groepen? Welke maatregelen zijn effectief bij een optreden? Om inzicht te krijgen in gedrag en contactmo menten worden 1300 negatief geteste concertgangers in zes groepen verdeeld. Elke groep heeft een eigen set beperkingen. DRANKJES HALEN Mag altijd DNiet tijdens concert Alleen vooraf en in de pauze NORMAAL MET MASKER - Met drie man per m2 heeft het publiek hier de normale ruimte voor een concert. Het masker moet wel altijd op. BEWEGEN BINNEN VAK XVrij Enigszins 0Niet MASKER DRAGEN a a Niet verplicht Verplicht buiten Altijd verplicht vak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62