Routekaart naar einde lockdown krijgt vorm Korpschef: Zet ME'ers vooraan in de prikrij 4 CORONA AAN PAK Het ministerie van Volks gezondheid opereert in het oog van de storm en krijgt bakken kritiek. Het zou een 'beleidsminis- terie' zijn dat te traag reageert en te weinig delegeert. Is dat zo? Hervatting van het basisonderwijs staat ook al lang bovenaan het ver soepelingslijstje op het Binnenhof. Leerachterstanden lopen op, ook psychologische effecten bij de jeugd en het risico van onveilige thuissituaties zijn niet te onder schatten, waarschuwen experts. Het kabinet sprak gisteren ook over een nieuwe 'exitstrategie', het stappenplan voor toekomstige ver soepelingen. Eerder lekte al uit dat de volgorde van de route uit de lockdown vaststaat: als de corona curve verder daalt, gaan dus eerst basisscholen open, daarna of tege lijkertijd kan de avondklok worden geschrapt, pas dan mogen middel bare scholen weer live lesgeven, waarna winkels en contactberoe- pen stapsgewijs open kunnen. Dinsdag maken premier Rutte en minister De Jonge 'iets meer' de tails van de exitstrategie bekend. ,,Er moet wel ruimte voor het losla ten van maatregelen zijn, maar we snappen dat mensen snakken naar perspectief', zei premier Mark Rutte gisteren. Volgens hem is de situatie nog precair met de hoge besmettings- cijfers en de mutaties van het virus, maar het kabinet wil toch vooruit kijken. Volgens Rutte gaat het om een soort roadmap voor als-het-weer- wat-beter-gaat. ,,Hoe gaan we af- schalen? Dat is complex, want dan moet er wel ruimte zijn. Je kunt eindeloze discussies voeren over kappers, cafés, bedrijven. Het wordt niet exact, maar biedt wel iets meer perspectief." De snelheid waarmee gevacci neerd kan worden, is daarop van grote invloed, benadrukte Rutte. Hij erkende dat ons land te traag is begonnen, maar vreest vooral dat vaccinproducenten de vraag niet kunnen bijbenen. ,,We zijn te laat begonnen, maar ik maak mij er ook zorgen over dat er straks in heel Eu ropa te weinig vaccins zijn. Ik heb daar echt buikpijn van." Eerst scholen open, dan avondklok schrappen, daarna winkels weer open Dat ons land onderaan de lijstjes bungelt, erkent hij. ,,Wij willen ook naar het linkerrijtje van de landen in Europa, dat we het beter doen. We willen Ajax zijn. Maar niet ten koste van alles. Sommige landen prikken ook zo veel weg, dat ze mo gelijk niet de tweede prik kunnen geven en dat vind ik onverstandig. We hebben nu nog wat achter stand, maar die gaan we inlopen in de komende weken." DEN HAAG Leden van de Mo biele Eenheid (ME) moeten bin nen de politieorganisatie als eer ste worden gevaccineerd tegen het coronavirus. Korpschef Henk van Essen van de nationale politie roept het kabinet op daar werk van werk te maken met het oog op de rellen van de afgelopen week. ,,Deze mensen kunnen echt fy siek contact niet voorkomen. Ze zitten ook met zijn allen in één ME- bus, waarbij ze op geen enkele wijze op verantwoorde wijze coro namaatregelen kunnen naleven", zegt Van Essen. ,,Ik moet er niet aan denken dat er een corona-uitbraak bij de ME komt." Het gaat om een groep van drie duizend mensen. Het personeel van de Mobiele Eenheid bestaat uit agenten die dit naast hun dagelijkse politiewerk doen. De ME werd af gelopen week op diverse plekken veelvuldig ingezet om de rellen tij dens de avondklok te beteugelen. Van Essen vroeg het kabinet eer der al voorrang te verlenen aan het vaccineren van de politie, direct na de kwetsbare groepen, de ouderen en de zorgmedewerkers. ,,Maar in deze situatie heb ik extra aandacht gevraagd voor ME-personeel. Gelet op de huidige spanningen zou ik het ME-personeel nu naar voren schuiven, binnen wat mogelijk is. De vaccins moeten er wel zijn.'' Eerder pleitten de politiebonden al voor het snel vaccineren van agenten, direct na de zorgmede- werkers. De bonden PB, ACP, ANPV en Equipe schreven daarover een gezamenlijke brandbrief aan het kabinet. zaterdag 30 januari 2021 GO Als het kabinet door de oog haren naar de toekomst kijkt, wordt langzaam een volgorde van versoepelingen duidelijk. Mits de omstandigheden het toelaten, benadrukt premier Mark Rutte. Niels Klaassen Den Haag Het ministerie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport staat al een jaar in de schijnwerpers. FOTO MARTIJN BEEKMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4