in Belgische dienst na definitief stoppen competities II BARRY VAN DER HOOFT ZEELAND 15 als zijn teamgenoot Jan Otte. Pa- terson voelt zich er helemaal op zijn plek. ,,Ik heb me altijd een nummer gevoeld. Hier ben ik een mens en word ik serieus geno men.'' Bij Tovaal is het net zo. ,,We delen iets moois samen en vormen een écht team.'' Vier zelfmoordpogingen Natuurlijk is corona nu spelbreker. Voor veel jongeren is het een zware tijd, weet Paterson. ,,Een vriend in Schotland vertrouwde me pas toe dat hij in de lockdown al vier keer een zelfmoordpoging had gedaan.'' Die schokkende boodschap zette hem aan voor zijn ultraloop naar de Walcherse kust. ,,Ik hou wel van mentale uitdagin gen en mezelf doelen stellen.'' Een atleet wil Paterson zichzelf zeker Het vergt moed om over je problemen en depressieve gevoelens te praten niet noemen. Wel heeft hij ruim 100 kilometer getraind, sinds hij zijn plannen bekend maakte. ,,En ik heb me verdiept in hartslagzo nes, voeding en trainingsleer.'' Zijn vrienden bij Tovaal en an deren boden zich spontaan aan voor hulp bij de posten onderweg. Paterson nam de steun schoorvoe tend aan. ,,Ik wilde het eigenlijk op eigen houtje doen.'' Een eindtijd voor zijn 54 kilometer heeft hij zich niet gesteld. Paterson vertrekt vanochtend om acht uur bij Het Schenge voor zijn eenzame avon tuur. ,,Ik verwacht er een uur of zes over te doen.'' Bovenal hoopt de jonge Schot met zijn loop voor Stichting 113 iets los te maken. ,,Ik wil iedereen laten zien dat je niet alleen bent in de lockdown, ook al zie je misschien je vrienden niet. Het vergt moed om over je proble men en depressieve gevoelens te praten. Dat is altijd zo geweest en nu al helemaal.'' Column @Barryvdh9 draadje. Paterson worstelde met zijn depressie en had suïcidale ge dachten. Zijn toenmalige baas en enkele vrienden keken hem diep in de ogen. Zo kon het niet verder. ,,Om mijn baan te houden, moest ik in therapie. Dat was de eis.'' Pa- terson was blij met die steun, hoe pijnlijk het ook allemaal was. ,,Ik had het geluk dat ik op het juiste MJe ziet Pena opstaan en sprinten moment de beste mensen tegen kwam en ik leerde praten over mijn problemen. Praten, voor ie mand die aan zelfmoord denkt, is het moeilijkste wat er is.'' De Schotse rugbyer heeft zijn weg in het leven gevonden, op het rugbyveld en daarbuiten. Hij werkt als timmerman in de hout- skeletbouw, bij hetzelfde bedrijf Je hebt voetballers die nooit een duel aangaan, bang en schijterig als ze zijn. Je hebt ook voetballers die wél het duel aangaan. Óf juist zo slim zijn om dat duel net op tijd te ontwijken en er toch voordeel uit te halen. Menno was zo ie mand bij ons in de ploeg. Als het moest ging hij het duel aan, maar negen van de tien keer was hij net iets eerder bij de bal dan zijn tegenstander en troefde hem dan af. De meeste gasten in onze ploeg kenden Menno door en door. Dan was hij weer net iets eerder, tikte de bal over het inko mende been dat onderdeel was van een sliding of tackle en ging dan naar de grond, terwijl hij hard 'aaaahhhh' riep. Wij wisten: als Menno na een overtreding heel hard roept, dan is er niets aan de hand. We draaiden ons om en gingen verder, want hij stond zo weer op. Schwalbes kon je het eigenlijk niet noemen, want als hij niet op zou springen zou hij waarschijnlijk vol worden geraakt. En met die schreeuw gaf hij ook een signaal af richting de scheidsrechter: 'zag je dat?' Ik moest deze week twee keer aan hem denken, tijdens het bekijken van duels in de eredivisie. De eerste keer was bij Fortuna Sittard-Ajax, toen aan valler Lisandro Semedo ter aarde stortte en bleef liggen. Fortuna voetbalde verder, Ajax deed het zelfde toen het de bal in bezit kreeg en maakte meteen de win nende. Tot ongenoegen van de Limburgers. Het was fijn geweest als Ajax de bal had uitgeschoten, zei Fortuna-trainer Sjors Ultee later. Onzin natuurlijk, want er was niks aan de hand. Of moet de bal nu ook al buiten worden ge schoten als een profvoetballer na een uur spelen kramp krijgt? Hou op zeg. Je wacht maar even. Moment twee volgde twee dagen later, tijdens FC Emmen- PSV. Het was kolderiek en er had wat mij betreft wel iets meer op ingezoomd mogen worden. Twintig minuten voor tijd, bij 0 0, gaat PSV'er Sangaré vol over gave een duel aan met Pena. De Peruviaan van Emmen gaat als een stervende zwaan neer, ter wijl hij nauwelijks geraakt wordt. Het spel gaat verder, PSV valt aan, Pena ligt nog steeds op de grond. Dan komt Emmen weer in balbezit en lijkt een kans te gaan creëren. Je ziet Pena ineens opstaan en mee naar voren sprin ten. Lachwekkend. Ik hoop dat ze die beelden de komende tijd nog eens laten zien in wat programma's. Ho pelijk blijven die gasten de vol gende keer dan gewoon op hun benen staan. Twee vol getatoeë erde voetballers zijn op deze ma nier een slecht voorbeeld voor de jeugd. Ze gedragen zich niet als stoere kerels - wat je wel zou ver wachten - maar als verwende di va's. Daar lopen er al genoeg van rond in de eredivisie. ren hebben we flink ingezet op het professionaliseren van de club. Dit proces heeft in 2020 al een flinke klap te verwerken gekregen. De be slissing van de bond om dit seizoen helemaal te schrappen, is niet min der dan een mokerslag. Als Patro Eisden zijn we het totaal niet eens met deze beslissing. Ik vind ook niet dat onze klasse tot de amateur reeksen hoort. Veel van onze spe lers zijn goed betaalde profvoetbal lers en we spelen om promotie naar 1B, het een na hoogste We gaan het besluit aanvechten bij de burgerlijke rechtbank in Brussel niveau. Een seizoen overslaan heeft grote financiële gevolgen. We gaan het besluit aanvechten bij de bur gerlijke rechtbank in Brussel." Onder leiding van Azimi maakte Patro Eisden flinke stappen op de ladder van het Belgische voetbal. Met onder meer een kampioen schap werkte Patro zich op naar het derde niveau van België. Als het aan Azimi gelegen had, was de club dit jaar zelfs al op een hoger niveau te zien. ,,Na afloop van vorig seizoen wilden we al een licentie aanvragen om in 1B te spe len. Dat zou eerst niet mogelijk zijn, maar uit eindelijk vielen Lokeren en Roeselare alsnog om. Ja, toen was het ondertus sen al te laat. Erg frustre rend. Onze ambitie ligt hoger dan het derde niveau, dus we wil len hoe dan ook deze competitie af maken en promotie afdwingen.'' ,,We hebben al voorgesteld om een mini-competitie af te werken met een aantal clubs die er het zelfde in staan'', geeft Azimi aan. ,,Als je het mij vraagt, gaat het alle maal veel te ver qua genomen maatregelen. Zowel in het voetbal als daarbuiten. Covid-19 is er, dat valt niet te ontkennen. De maatre gelen gaan mij echter veel te ver. De regeringen van België en Neder land zijn op deze manier echt bezig de economie kapot te maken." Bjarne de Vreeze De 24-jarige Bjarne de Vreeze uit Sluis is even gestopt met voetbal len, maar heeft de nodige ervaring in het Belgische voetbal. De oud speler van onder meer Adegem en Waarschoot spreekt nog regelmatig oud-teamgenoten, die in België ac tief zijn. ,,De jongens die ik spreek, kunnen zich over het algemeen wel vinden in het besluit van de voet balbond'', zegt de Zeeuw. ,,Het komt ook niet bepaald als Nu zie je juist dat steeds meer spelers bijtekenen bij hun huidige club -Bjarne de Vreeze een verrassing", aldus De Vreeze. „Veel van de clubs hebben ook al te ma ken gehad met corona, omdat er uitbraken binnen de club waren. Zo waren er in de voorbereiding op het seizoen al verschillende clubs, waar een aantal spelers het virus opliep en het zich verspreidde bin nen de selectie. Je zit als team toch in de dezelfde kleedkamer en hebt op het veld fysiek contact. Een uit braak heb je dan ook al snel. De im pact daarvan is in sommige geval len behoorlijk groot." In een normaal seizoen draait de transfercarroussel in België rond deze tijd op volle toeren. De om loopsnelheid van een voetballer in België ligt dan ook vaak hoger dan een gemiddeld fiche in het ca sino. Anno 2021 is dat wel anders. De Vreeze: „Nor maal krijgen spelers al in december de eerste bel letjes van potentiële nieuwe clubs. Nu zie je juist dat steeds meer spe lers bijtekenen bij hun hui dige club. Spelers hebben na tuurlijk minder de kans gehad zich te laten zien en de financiële onze kerheid is groot bij de clubs. Het is algemeen bekend dat ze in België meer betalen dan in Nederland. De financiële risico's zijn dus ook een stuk groter. Of ik zelf nog ga voet ballen? De wil is er zeker, maar het moet wel echt iets leuks zijn, dat ook te combineren valt met mijn drukke werk." zaterdag 30 januari 2021 - Jordan Paterson Tovaal-rug- byer Jordan Paterson za melt vandaag geld in voor Stichting 113. FOTO MARCELLE DA- VIDSE Aanstellen -Salar Azimi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43