Het wordt tijd voor Tolhoek 2.0 Begrip én onbegrip bij Zeeuwen 14 ZEELAND AANDACHT VOOR ZELFMOORDPREVENTIE De 22-jarige rugbyer van Tovaal loopt van Goes naar Zoutelande om geld in te zamelen voor Stichting 113. PROGRAMMA Een week of wat geleden kwam het plan ineens opborrelen. Hard lopen voor het goede doel. Vanaf zijn rugbyclub Tovaal in Goes he lemaal naar Zoutelande, een af stand van circa 44 kilometer. Waarom Zoutelande? Jordan Pa terson (22) noemt het liedje van Bl0f als inspiratiebron, vooral met het oog op mogelijke donaties van zijn vrienden in het hele land. ,,Dat liedje kent iedereen.'' Het oorspronkelijke plan was om 500 euro bij elkaar te lopen. Maar ook was er de belofte om voor elke 100 euro boven het streefbedrag een kilometer extra te lopen. Ondertussen staat de tel ler op dik 1.500 euro en heeft Pa- terson voor vandaag een lusje richting Westkapelle aan zijn ma rathon toegevoegd. De jonge rug byer heeft 54 kilometer voor de boeg, zoals-ie zelf zegt 'a hell of a job'. Hij doet het graag. En niet per se voor het bedrag dat hij met zijn actie voor Stichting 113 bij elkaar loopt. ,,Ik loop voor wie geen stem heeft.'' Voor wie het niet weet: Stich ting 113 richt zich op zelfmoord preventie. Voor Paterson is het on derwerp geen taboe. Moeilijke jeugd gehad in Schotland. Hij wist met zijn leven geen raad. Op zijn vijftiende ging hij rugbyen. ,,Rij- kelijk laat.'' Met zijn tengere ge stalte lijkt het voor hem geen voor de hand liggende sport. Niettemin voelde Paterson zich thuis bij de Adrossan Academicals, de club in zijn dorpje aan zee. Toch bleef het leven knellen. ,,Op mijn zestiende ging ik van school. Zo gauw het kon.'' Paterson droomde van verre rei zen en een loopbaan in het leger, totdat er plots een telefoontje uit Zeeland kwam, van een oude be kende. Coach Brian Hendry vroeg hem de gelederen van Tovaal te komen versterken. Bijna vier jaar geleden is dat nu. Paterson sprong een gat in de lucht. Eindelijk weg van de benauwdheid en de ellende thuis. Vol overtuiging reisde hij af naar Goes. „Hoewel ik nooit eerder in het buitenland was geweest.'' Stapje voor stapje bouwde Pa- terson een nieuw bestaan op, van werken op een uienveld naar de conservenindustrie en verder. Twee jaar geleden knapte het Lennert Aerts De uit Sas van Gent afkomstige Lennert Aerts (26) speelt al bijna negen jaar bij grensclub FC Asse nede. Met de club, die op het tweede provinciale niveau uitkomt, was hij uitstekend aan de competi tie begonnen. Het stilleggen van de competitie in oktober kwam dan ook niet goed uit, al was er alle be- dere clubs merkt ook Assenede de financiële impact van het coronavi rus. Aerts: ,,De inkomsten zijn mi nimaal, terwijl de uitgaven wel doorlopen. De jeugd tot en met twaalf jaar kan nog wel voetballen, onder voorwaarden. Gelukkig maar natuurlijk, al loopt de teller aan die kant wel door. Het is te hopen dat we snel weer kunnen voetballen voor publiek, waardoor clubs weer financieel gezonder kunnen wor den. Ik mis het voetbal zelf ook na tuurlijk. Zeker nu de dagen vooral gevuld zijn met binnen zitten. Ik verlang weer naar die avondjes met lekker twee uur trainen." Salar Azimi De beslissing van de Belgische voetbalbond viel rauw op het dak bij Salar Azimi. De in december vo rig jaar afgetreden voorzitter van Patro Eisden is nog altijd nauw be trokken bij de in 'eerste nationale' uitkomende club. ,,De afgelopen ja- Op een alternatieve manier begon hij aan het jaar 2020. Het zou een voorbode zijn voor wat hem nog te wachten stond. Antwan Tol- hoek spendeerde de jaarwisseling in Australië en begon daar het sei zoen met de Tour Down Under. Er volgde een voortreffelijke Ruta del Sol, maar kort daarna gooide co rona al roet in het eten. ,,Wat volgde, was een bijzonder seizoen voor iedereen", vult Tolhoek aan. Pas in augustus zou hij weer een wedstrijd kunnen rijden. Tolhoek hervatte na de coronabreak met een reeks klinkende Italiaanse eendagswedstrijden. ,,Vooral in de Gran Piemonte en de Ronde van Lombardije ging het voortref felijk. Ik heb mezelf daar wel wat verbaasd. Ik zag vooral potentie in mezelf in de etappekoersen, maar ik bewees in die wedstrijden ook klassiekers goed aan te kunnen." Na een deelname aan het WK had hij zijn zinnen vooral gezet op de Giro d'Italia. ,,Een wedstrijd waarnaar ik het hele jaar uitkeek. Dat het na negen dagen al abrupt eindigde, kwam hard aan." Na meerdere coronagevallen in de koers, besloot de ploeg immers de risico's te minimaliseren en de wedstrijd te verlaten. ,,Een begrij pelijke keuze, maar natuurlijk was het wel vervelend." Het betekende meteen het einde van wielerjaar 2020 voor Antwan Tolhoek. Lang kon de 26- jarige renner niet bij de pakken neer zitten. ,,Na drie dagen heb ik mezelf bijeen ge raapt en me gefocust op een lang ge plande operatie aan mijn liesslagader." Tolhoek had al jaren last van krachtsver- lies in zijn been tij dens het koersen, maar stelde de operatie voor zichzelf uit. „Het is niet niks, best een ingrijpende operatie. Er kan na tuurlijk altijd iets fout gaan. Het ging ook lange tijd gewoon goed qua prestaties on danks de kwaal, maar op een gegeven moment moest ik wel deze operatie plan nen, want langer zo doorfietsen, was simpelweg geen optie." In navolging van zijn vader Pa trick, die tijdens zijn carrière eve neens met een beknelde slagader kampte, plande Antwan de opera tie na de Giro. ,,Het gaf me moed dat mijn vader na die operatie nog een geslaagde voortzetting van zijn carrière heeft kunnen be werkstelligen. Eerlijk is eerlijk, ik heb wel lang getwijfeld." Het herstel loopt voorspoedig. ,,Ik lig voor op schema en ik sta te popelen om te koersen. Ze zeggen dat het zo'n zes maanden duurt voordat je volledig hersteld bent van zo'n operatie, maar ik hoop eerder. Ik heb al veel gefietst en ben op trainingskamp geweest. De vooruitzichten zijn rooskleu rig." Vuelta Het zal echter tot maart duren voordat we Tolhoek in actie zien. ,,Ik rij een mooi programma, maar geen Giro d'Italia of Tour de France. Die komen waarschijnlijk te vroeg. Maar ik sta wel op de longlist voor de Vuelta. Het zou mooi zijn als ik het jaar daar op een mooie manier kan eindigen." Tolhoek hoopt sterker dan ooit tevoren terug te keren in het pelo ton. ,,Die beknelde liesslagader heeft me beperkt de voorbije ja ren. Ik zei al gekscherend tegen mijn ploeggenoten dat het nu tijd wordt voor de Antwan 2.0. Het gaat goed, maar ik wil niet te hoog van de to ren blazen. Laten we eerst maar eens zien hoe het zich in de wed strijden gaat vertalen." grip. Zo ook nu, na de beslissing om het seizoen volledig te cancelen. ,,Nee, het was voor niemand bin nen de club een verrassing.'' ,,Hoe langer de be slissing wordt uitgesteld, hoe minder het geloof dat de competitie nog door zou gaan", vertelt Aerts. „We zijn sinds de beslissing in oktober ook al niet meer in trai ning. Als er toch geen competitie zou zijn, wilden we het risico op besmettingen zo laag mogelijk houden. Uiteraard houden we onze conditie wel op peil, maar op indi viduele basis." Voor het komende seizoen heeft de gehele kern al aangegeven bij de club te blijven. De befaamde spe- lerscarroussel blijft bij Assenede voorlopig stilstaan. Net als veel an- zaterdag 30 januari 2021 PM Gemengde gevoelens. Dat overheerst bij Antwan Tolhoek wanneer hij terugkijkt op het jaar 2020. Een jaar waarin hij het wielerseizoen grotendeels in duigen zag vallen vanwege de coronacrisis, maar mogelijk ook de verlossing vond van een langslepende blessure. ,,Aan het eind van het verhaal moe ten we vooral blij zijn dat het fysiek nu voorspoedig gaat", concludeert de coureur van Team Jumbo-Visma nuchter. Job de Feijter Yerseke Het voorlopige programma van Antwan Tolhoek voor de komende maanden ziet er als volgt uit: 22 t/m 28 maart: Ronde van Catalonië 3 april: Volta Limburg Clas sic 27 april t/m 2 mei: Ronde van Romandië 19 mei t/m 24 mei: Ronde van Noorwegen 6 juni t/m 13 juni: Ronde van Zwitserland Paterson loopt voor wie geen stem heeft Ben van den Aarssen Goes Afgelopen maandag werd in Bel gië de stekker uit het amateur voetbal voor dit seizoen getrok ken. Een beslissing die al weken in de lucht hing. Het gevolg: een verloren seizoen, met uitzonde ring van de jeugd tot en met 12 jaar. Een beslissing die het no dige stof doet opwaaien, zo ook bij Zeeuwse betrokkenen in het Belgische voetbal. Bas Dingenouts Vlissingen Antwan Tolhoek- schrift. FOTocoRvos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42