smmm ZEELAND 13 mmmm 3lf EilEii nen dat ik moet slikken. Maar ik ben er niet moe van, ik voel me fit. Het is hier hard werken op de boerderij, ik maak lange dagen. Ik ben 's avonds, nadat we de koeien hebben gemolken, wel moe, maar dat is iedereen die dit doet." Mesu gold in de winter van 2016 als talent. Als aanvaller had hij al wel naam gemaakt, maar een prijs had hij nog nooit gepakt. Tegenstan ders hielden nog geen rekening met hem en hij reed bij het be scheiden Tjolk in de schaduw van de grote mannen. ,,Het jaar ervoor had ik wel ook al in de kopgroep gezeten op de Weissensee. Ik merkte daar, in het jaar dat Erwin won, dat ook ik pas goed begon te worden als wedstrijden langer dan 150 kilometer duurden. Dus toen we in 2016 weer naar Oostenrijk gingen, wist ^k dat wel van mijzelf, maar anderen hadden dat beeld nog niet van me." ,,Ja. Nadat Erwin won, zei ik al te gen mezelf: 'Volgend jaar is-ie voor mij'. Ik heb dat sindsdien in mijn kop gehad. En het mooie is: ik heb het ideale scenario een dag ervoor nog geschetst. Bij Omroep Zeeland heb ik verteld dat ik alleen wilde aankomen én dat ik daarvoor op tijd moest aanvallen, omdat het ging dooien. Als het gaat dooien, kan namelijk niemand meer heel Ik zou heel graag nog het spelletje spelen op het ijs veel extra snelheid maken. Zet je harder af, dan graaf je alleen maar dieper in het ijs. Een peloton kan dan niet hard op je gaan jagen." ,,Ja, het was ongebruikelijk ver van de finish, maar ik kreeg samen met Bart Mol en Jordy Harink wel met een twee minuten. Zo'n verschil kun je later in de wedstrijd nooit meer maken. Misschien wist ik niet helemaal waar ik aan begon nen was, maar ik voelde me beres terk die dag. Ik had echt een super dag, ik voelde geen vermoeidheid opkomen en kon ook nog heel makkelijk rijden toen het in de laatste twee uur dooide. Het was zo'n dag die ik nooit eerder heb ge had en ook nooit meer daarna heb meegemaakt." ,,Nee. Ik begon te merken dat zij moe werden en dat ik met hen kon gaan spelen. Als Bart, die ik als mijn grootste concurrent zag, zijn kopwerk had gedaan en zich liet af zakken, zorgde ik dat ik bij het overnemen net even wat gas gaf. Dan moest hij, als hij even dacht op adem te kunnen komen, met een weer versnellen. Dat sloopte hem. Ik gaf hem niet het idee dat ik wilde aanvallen, maar pestte hem wel steeds." ,,In de voorlaatste ronde heb ik be- sloten dat ik niet met Bart naar de finish wilde rijden. Ik voelde me dan wel de sterkste, maar je kunt altijd in een scheur trappen en dan de sprint nog verliezen. Ik wist ook al precies waar ik het ging doen: op een stuk hard ijs, net naast een plek waar het wat zachter was. Binnen één aanval was het toen ook ge beurd." ,,Tja, je denkt: 'Ik heb het toch ge flikt'. Maar het was ook een heel lo gisch gevolg van wat ik allemaal die dag gedaan had. Ik was gewoon echt de beste. Het was pure blijd schap." ,,Ja, maar ik was daar helemaal niet zo mee bezig. Ik was gewoon weer schaatser en reed rond alsof er nooit iets gebeurd was." ,,Ik kreeg er natuurlijk vertrouwen door. Ik realiseerde me dat ik wed strijden kon winnen. Maar aan de andere kant vond ik het ook wel een logische ontwikkeling dat je elk jaar beter wordt. Ik raakte steeds meer gewend aan de zware trainingsarbeid die je bij Jillert Anema moest leveren en merkte dat ik daardoor steeds beter ging rijden." „Duidelijk was dat ze het jaar erna wel op me moesten letten. Zo van: je moet eerst Niels verslaan om een race over 200 kilometer te winnen. Dat was ook letterlijk zo. In de Alternatieve Elfstedentocht van 2017 werd ik namelijk derde, nadat ik in een kopgroepje zat met Crispijn Ariëns en Frank Vreug- denhil, twee ploeggenoten van el kaar. Zij hebben mij gemangeld. Zij vielen om de beurt aan. MMr ik zat wel weer voorin. Aan die dag denk ik ook nog vaak terug." Die winter ziet Mesu ook als de be ste uit zijn carrière. Hij won de Vierdaagse op kunstijs, eindigde als tweede in zowel het kunst- als het natuurijsklassement én werd derde op de Weissensee. Hoe ver schrikkelijk pijnlijk was het dat hij daar geen vervolg aan kon geven. Eind 2017, nog voor het seizoen echt op gang was gekomen, kreeg hij de kanker terug was. Meteen moest hij stoppen. ,,Het is heel spijtig dat ik niet zelf heb kunnen bepalen wanneer ik zou stoppen", zegt hij. ,,Die mededeling kwam heel hard aan." ,,Ja, de schaatskenners weten het wel. Er zijn ook mensen die hier op de boerderij komen en zeggen: 'Jij bent toch die schaatser?' Maar dat wordt wel steeds minder, hoor." ,,Ja, en ik denk dat dat vooral in m'n mindset zit. Als je dingen doet die je vaak moet herhalen, dan ga je je toch afvragen hoe dit sneller, makkelijker of beter kan. Dat deed ik bij het schaatsen ook. Ik was altijd bezig om m'n slag aan te passen om zo makkelijk en zo snel mogelijk over het ijs te gaan. Alleen is dan wel de vraag: komt dat tegenwoordig in het dagelijks leven van pas omdat ik daar als schaatser al zo mee bezig was óf was ik zo'n goede schaatser omdat ik er daarvóór al zo mee bezig was?" zaterdag 30 januari 2021 GO elke topsporter naar zoekt' llUah K-5ÏK -jjgf -i:r,;--. -? -• - - w'SssS sSïföai Je had serieus het idee dat je kon winnen. - Niels Mesu Je demarreerde wel liefst 80 kilo meter voor de streep. Was niet een heel grote gok? Hadden je medevluchters die souplesse ook nog? En uiteindelijk ging je solo. Dan de klassieke sportvraag: wat gaat er bij de finish door je heen? Iedereen gunde jou ook die zege. Juist ook vanwege je medische voorgeschiedenis. Wat heeft die winst met jou ge daan? Met die winst van de Alterna tieve Elfstedentocht is je naam gevestigd. Je zal er altijd aan herinnerd worden. Je werkt op de boerderij, helpt mee bij de nieuwbouw van de winkel en het kinderdagverblijf op dit terrein en klust nog aan je eigen huis. Merk je ergens dat je nog profijt hebt van je geschie denis als topsporter? Kijk op de site bij /video Oud-schaatser Niels Mesu haalt herinneringen op aan zijn grootste overwinning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41