DE RACE NAAR HET VACCIN NIEUWS 3 Met één prik beschermd tegen corona. Het lukt geen enkele farmaceut, op één na: Janssen uit Leiden. Het vaccin blijkt gemiddeld genomen 66 procent effectief te zijn tegen corona. Deskundigen en regering zijn er hoopvol over. Een prik heeft zoveel voordelen, dat we dachten: we moeten het proberen Janssen vaccin Het vaccin van Janssen scoort vooral goed tegen een ernstig ziek teverloop, aldus het bedrijf. Tij dens de vaccinproeven - waaraan 44.000 proefpersonen deelnamen - belandde niemand die het vaccin had gekregen wegens corona in het ziekenhuis. Ook kwam nie mand te overlijden. Dat geldt ook, zo benadrukt de farmaceut, voor proefpersonen die besmet raakten met de Zuid-Afrikaanse of Brazili aanse mutatie van het virus. En dat is een opluchting voor Hanneke Schuitemaker, viroloog van beroep en onderzoeksleider bij Janssen Vaccines. Ze geeft het grif toe: het afgelopen jaar heeft ze best wat nachten wakker gelegen. Ze droeg de inhoudelijke verant woordelijkheid voor de beslissing om te werken aan een coronavac- cin waarbij slechts één prik vol staat. Een unicum in vaccinland, zo'n beetje alle vaccinprojecten gaan immers uit van twee prikken. Extra bochtjes En dus voelde het de afgelopen maanden soms alsof ze tegen het verkeer inreed op een eenrich- tingsweg, zegt Schuitemaker. Een route die niet zonder risico is. ,,Je weet dat je de nodige extra bocht jes moet maken als blijkt dat iets niet klopt. Maar één prik heeft zo veel voordelen, dat we dachten: we móeten het proberen. Met natuur lijk het risico dat we zouden fa len." Ergens is het best gek: het vaccin van Janssen lijkt veel op dat van de Zweeds-Britse farmaceut Astra- Zeneca, dat door onderzoekers van de universiteit van Oxford is ont wikkeld en onder meer in het Ver enigd Koninkrijk al op de markt is. Beide 'virale vectorvaccins' bren gen een onschuldig verkoudheids- virus, aangekleed met het gen dat codeert voor het spike-eiwit van corona, naar binnen. Hierop gaat het lichaam heel even het spike eiwit maken, wat vervolgens daar tegen antistoffen opwekt. Maar waar het Oxford-vaccin twee prik ken nodig heeft, doet Janssen het dus met eentje. Die discrepantie is waarschijn lijk te verklaren door de opzet van de dierproeven, waarbij het vaccin voor het eerst werd getest op apen, vermoedt Schuitemaker. Bij die proeven met het Janssen-vaccin bleek dat relatief weinig antistof fen nodig waren voor een goede bescherming tegen corona. En als dat bij apen zo blijkt te zijn, zo klonk de hypothese, waarom dan niet bij mensen? ,,Het waren nogal wat aanna mes", erkent Schuitemaker. ,,Maar wij hebben het aangedurfd. Als we zouden falen, konden we altijd nog terugvallen op proeven met twee prikken." Daarvoor lijkt vooralsnog geen reden, hoewel de resultaten door de gemuteerde varianten nu lager uitvallen dan wellicht vooraf was gehoopt. Vooral de Zuid-Afri kaanse variant van het coronavirus is een lastige om te bestrijden, zo blijkt: slechts in iets meer dan de helft van de gevallen biedt het Janssen-vaccin daartegen bescher ming. Wel zorgt de prik ervoor dat het ziektebeeld in bijna alle geval len aanzienlijk milder verloopt, als toch besmetting volgt. Deskundigen in Nederland en ver daar buiten zijn daarom hoop vol gestemd over het Janssen-vac- cin. De Amerikaanse viroloog Flo- rian Krammer noemt het zelfs 'het vaccin dat mogelijk de grootste in vloed zal hebben op bestrijding van de pandemie'. Ook de Neder landse regering is enthousiast over de ontwikkelingen bij Janssen. Zo zeer zelfs, dat minister De Jonge (Volksgezondheid) begin decem ber besloot 3,4 miljoen extra doses van het vaccin in te kopen. Dat komt bovenop de 7,9 miljoen vac cins waar Nederland conform de Europese afspraken al recht op had. Een ingewijde van het Bin nenhof noemt die extra bestelling niet verrassend: ,,Wellicht speelde ook wat chauvinisme mee, maar afgelopen zomer liet De Jonge al doorschemeren dat Janssen één van de vaccins was die hij er per se bij wilde hebben." Vaccintrouw De voordelen van die ene prik zijn dan ook makkelijk te benoemen. Het is goedkoper (kosten per do ses: circa 7 euro, de kosten van de Moderna- en Pfizer-vaccins be dragen voor twee prikken circa 40 euro), makkelijker qua logistiek en mensen zijn nu eenmaal, zo weet Schuitemaker, niet altijd even vac- cintrouw. Die tweede prik wordt dan ook lang niet altijd gehaald, leert de ervaring. Daar komt nu nog een voordeel bij. Sinds de mogelijk besmettelij- kere Britse variant Europa in een angstgreep houdt, kiezen steeds meer landen ervoor om de tweede prik bij de al toegelaten vaccins uit te stellen. Ook minister De Jonge heeft aangekondigd dat het intermezzo tussen de twee prikken van het Pfizer-vaccin wordt uitgerekt van drie naar zes weken. Het lijkt een verantwoord risico. Maar, zo zeggen deskundi gen in koor, keihard bewijs ont breekt. En mutanten liggen op de loer. Ook voor de vaccins van an dere farmaceuten moet de inge wikkelde knoop worden doorge hakt over het moment van de tweede prik. Behalve bij Janssen, dus. Het kan mogelijk het enige vaccin worden waarbij straks wetenschappelijk vaststaat dat één prik voldoet. Naar verwachting doet Janssen in februari een aanvraag voor nood- gebruik bij de FDA, de Ameri kaanse instantie die gaat over goedkeuring van vaccins. Direct daarna volgt het EMA, de Europese evenknie. Als alles mee zit, kan Nederland in het tweede kwartaal gaan prikken met de Janssen-vaccins. Het is dan het vierde vaccin op de Europese markt: Pfizer, Moderna en Astra- Zeneca gingen de Leidse farma ceut al voor. Zorgen dat het Janssen-vaccin dan helemaal niet meer nodig is, heeft Schuitemaker niet. ,,Wij zijn heel erg gericht op de westerse wereld, iedereen heeft de mouwen al opgestroopt. Maar op het zuide lijk halfrond is nauwelijks nog een prik gezet. Als je uitgaat van twee shots, heb je 16 miljard doses no dig om de hele wereld te vaccine ren." Als je kunt uitgaan van één shot, zijn het er een stuk minder. zaterdag 30 januari 2021 Leids éénpriksvaccin stemt veel deskundigen hoopvol Stephen Friedrichs Chris van Mersbergen Rotterdam - Hanneke Schuitemaker, viroloog bij Janssen Vaccines Hoe wijkt dit rna-vaccin af van dat van Pfizer en Moderna? Pfizer, Janssen Moderna: rna geplaatst in rna voorzien niet-schadelijk van laagje vet adenovirus. C 4 Beide dringen menselijke cellen tonnen. J Het rna dwingt de cellen corona- 4'* spikes te maken. v Zo leert ons x V immuunsysteem veilig corona te bestrijden. vatefio Onderzoeksleider Hanneke Schuitemaker: ,,Als we zouden falen, konden we nog terugvallen op proeven met twee prikken.'' fotos hh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3