Vaccins tegen corona gevonden 10 ZEELAND Monnikenwerk EXPOSITIE MARGRIET SMULDERS VANGT SCHOONHEID EN VERVAL IN BEELD Margriet Smulders (Bussum, 1955) woont en werkt in Nijmegen. Zij heeft in de afgelopen 35 jaar een unieke vorm van bloemstillevens ontwikkeld. Het is alsof de hemel zich opent. Tussen hier en de oneindig heid wervelen geel, donkerrood, nacht blauw, paars, roze en wit in een dans van licht en kleur. Schoon heid en verval zijn voor even in een beeld gevangen. Leven en dood ontmoeten elkaar in een omarming van lust en dreiging, verleiding en angst. Het is alsof dat alles uit het uni versum op aarde neerdaalt om met grote kracht ook weer naar boven gezogen te worden. De adem van de eeuwigheid: Sunsalome, een werk van Margriet Smulders. Een foto is het en een wonder tegelijk. Werk dat zichtbaar maakt wat kunst vermag: materie transfor meren in geest. Een magisch pro ces. Een bak water, een spiegel, transparante doeken, licht, en daarin bloemen en vruchten. De bloemen niet puntgaaf, maar op het punt van uit elkaar vallen. Het water even bewogen. Een druppel springt op. Speciaal geblazen glas werk geeft een glimp van glans. Steeds opnieuw kijkt en ensce neert Margriet Smulders de kleine wereld die zij onder handen heeft. En steeds weer ontstaan nieuwe combinaties waarin tulpen, pioen rozen, irissen, lathyrus, rozen en drie-urenbloemen, soms verge zeld van granaatappels en vijgen, de hoofdrol spelen, als exponenten van de groeikracht en schoonheid van de natuur. In Sunsalome zit ook een verwijzing naar het Nieuw Testamentische verhaal waarin koningsdochter Salomé op aan dringen van haar moeder voor het hof danst, met als beloning het hoofd van Johannes de Doper. Het werk van Margriet Smulders refereert aan de bloemstillevens uit de 17de eeuw. Maar vergelijk je haar werk met dat van haar 17de eeuwse collega Rachel Ruysch, dan is het werk van Smulders veel dynamischer, rijker van kleur, ge durfder. De overeenkomst is dat ook Ruysch leven en dood, schoonheid en verval in één mo ment samen bracht. Er is nog een andere referentie: die van de pla fondschilderingen uit barok en ro coco, waarin de lucht openbreekt om ruimte te bieden aan een blik op de hemel. De plek waar de go den wonen en van waaruit zij zich een blik verwaardigen op de aarde met haar ploeterende bewoners. De plek waar de christelijke gelo vigen hun god denken in gezel schap van de heiligen. De plek waar zij hopelijk ook ooit zelf deel mogen hebben aan eeuwig leven. Die cultuur is Smulders niet vreemd, maar haar beelden zijn universeel. Ze zijn zwanger van een eigentijdse spiritualiteit. Voor wie dat een brug te ver is: je kunt ze ook zien als verbeelding van het leven, binnen de context van het universum. Smulders neemt je Het werk refereert aan bloemstillevens uit de 17de eeuw mee in het wonder dat uit op zich betekenisloze elementen een we reld van ongekende rijkdom kan ontstaan. Zij laat zien dat ieder flintertje kleur, ieder stukje bloemblad, iedere steel, elke vrucht en elke pit een manifestatie zijn van iets wat ons denken ver te boven gaat. Er hangen zes werken van Smul ders in de voormalige silo die door Rothuizen architecten fraai is ver bouwd tot kantoor en expositie ruimte. Ze doen het er uitstekend: halen het mooiste van de buiten wereld naar binnen. In dezelfde ruimte is ook Kunstuitleen Wal cheren gevestigd. Ik zag er goed werk in alle soorten en maten, waaronder ook werk van Margriet Smulders. Het is niet zo makkelijk om je irritatie te laten blijken aan 'iets' als een virus, het is eenvoudiger om over gevolgen te mopperen of naar 'iemand' te wij zen. Wat is er aan de hand? Ach, dat weet u zelf toch ook. De vacci naties lopen niet. Er zijn prachtige planningen en prikstraten, maar de vaccins ontbreken. Wie heeft schuld? Wie de oplossing? Ik ontving via de patiëntenver eniging informatie van het RIVM. Ik sta op het lijstje 'kwetsbaar' en we doen hier thuis al een jaar heel voorzichtig, zijn vrijwillig opge- hokt en zijn dat behoorlijk zat. Ik hoop op een spoedige uitnodiging voor een prikmoment, maar ver- wacht die niet. En wat doe je dan? Zoeken naar lichtpuntjes? Als er tekort is aan vaccins, dan is het fijn als mensen van vaccina tie afzien. Wie steevast gelooft in de voorzienigheid Gods zal allicht geen last hebben van uitsluiting van vaccinatie. Als God wil dat het je tijd is, word je ziek en sterf je. Is het nog niet zover, dan blijf je in leven. Het leven is niet maakbaar. Wie rechtlijnig denkt kan tot de conclusie komen dat het menselijk handelen er niet toe doet. De vac cinatiegraad ligt in delen van Zee land onder de kritische grens. Geen enting tegen bof, mazelen of rode hond? Dan ook niet tegen co rona! Mooi zo. Geen reformatori sche mensen enten betekent een plusje van honderdduizenden vac- cins voor kwetsbare mensen. Twee prikken voor mij graag! Het klopt toch dat reformatori sche mensen zelf niet gevacci neerd willen worden? De RMU, een werkgevers- en werknemers organisatie van gereformeerde ge zindte heeft een webinar online staan over vaccinatiedwang. Gods voorzienigheid blijkt mensen niet van hun verantwoordelijkheid te ontslaan. Na het bidden van 'geef ons heden ons dagelijks brood', komen de gebakken broodjes ook niet vanzelf op tafel. Er komen tenminste een boer en bakker aan te pas. De RMU stippelt een denk lijn uit met informatie van een hoogleraar longziekten, hoogle raar ethiek, jurist en medewerker van de advieslijn van de NPV. Al les komt aan de orde. Wat covid-19 doet, hoe een vaccin wordt ge maakt en werkt, de maakbaar heidsgedachte en in hoeverre de overheid tot vaccinatieplicht zou kunnen komen. Maar ook vragen als waarom zou ik mij niet laten enten? Hoe denk ik als zorgprofes sional over het bieden van veilig heid, bescherming en nabijheid aan patiënten en cliënten? Wat zijn de consequenties van niet-en- ten voor de samenleving? In alle rust beantwoorden de deskundi gen vragen. Na twee uur luisteren en kijken ben ik onder de indruk van de zorgvuldigheid. Reforma torische mensen lijken geen die hard anti-vaxxers. Het maakt nieuwsgierig naar het vervolg, dat voor 1 februari staat aangekondigd en een wetenschappelijk webinar over het vaccinatiedebat in de bi- blebelt van het Dutch Biblebelt Network op 6 februari. Wat blijft is het tekort aan vaccins. Zouden mensen die niet in covid-19 gelo ven en tegen maatregelen demon streren van vaccinatie afzien? Webinars: rmu.nl en dbbn.nl/vaccinatiedebat zaterdag 30 januari 2021 GO De adem van de eeuwigheid Nico Out Recensie Deel van het werk Sunsalome van Margriet Smulders. fotos nico out Margriet Smulders: With rosy cheeks and glancing eyes and voices sweet as honey. T/m 30/6. Margriet Smulders, Rothuizen Architecten Steden bouwkundigen, Kleverskerkse- weg 49, Middelburg. Werkdagen 8.30-17.00 uur. Afhankelijk van de coronamaatregelen na 9/2 op afspraak te bezoeken: 0118 653737. Meer info: margriet- smulders.nl/news/. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38