Reizen door de tijd, op een nieuwe manier 8 ZEELAND NATIONALE TUINVOGELTELLING POPULAIR Houd je kat binnen, hang vetbollen op en maak een rommel- hoekje in je tuin. Grote kans dat er dan dit weekend volop pimpelmezen, roodborstjes en kauwen voor je raam scharrelen. Iedereen kan vandaag en morgen nog meedoen aan de Nationale Tuinvogeltelling. ^Wogelkenner Marcel Klootwijk uit Middel burg heeft altijd oog voor vogels, maar dit hW weekend kijkt hij extra goed naar buiten. Net als duizen den andere liefhebbers telt hij een half uur de vogels in zijn tuin. De Nationale Tuinvogeltelling begon gisteren: landelijk werden in één dag al bijna 170.000 vogels geteld. Wie midden in een dorp of stad woont, heeft de grootste kans om koolmezen, pimpel mezen, merels en roodborstjes te zien, weet Kloot wijk, die Zeeuws districtscoördi nator is van Sovon Vogelonder- zoek Nederland. „Maar als je bij de duinen woont, of aan de rand van een bos, dan vind je andere soor ten, zoals gaaien, boomkruipers en de grote bonte specht. Als je een grote tuin met een vijver hebt, dan zie je waterhoentjes. En met een beetje geluk zie je een putter- tje of een specht. Het is natuurlijk heel gaaf om die in je tuin te heb ben." De huismus stond tot en met gisteren met stip op één in de lijst van meest geregistreerde vogels. Toch gaat het - ook in Zeeland - slecht met deze vogelsoort, zegt Klootwijk. „Het aantal huismus sen is sinds de jaren 90 bijna ge halveerd. Dat komt voornamelijk door een gebrek aan nestgelegen heid. Daken zijn beter geïsoleerd. Er zijn minder gaten en hoekjes. Daar naast is er minder voedselaanbod. De insectenstand is lager, en vroeger waren de tuinen slordiger en schud den mensen hun tafelkleed met broodkruimels buiten uit. Tegen woordig zie je veel meer versteende tuinen. Vogels houden van romme lige hoekjes met bladeren en brood kruimels." Het is leuk, leerzaam en ook nog eens coronaproof: tuinvogels tellen is populair, merkt de Vogelbescher ming Nederland. Landelijk schreven al 110.000 liefhebbers zich in om dit weekend een halfuurtje Vroeger waren de tuinen slordiger en schudden mensen hun tafelkleed met broodkruimels buiten uit bij te houden welke vogels in de tuin of op het balkon te zien zijn. „Vorig jaar hadden we met 91.000 tellers al een record, maar dit jaar heeft de telling een enorme im puls gekregen", zegt woordvoer der Marieke Dijksman. De beste tijd om vogels te spot ten, is 's morgens vroeg, tipt Dijksman. ,,Een vogel verliest in de winter 's nachts veel lichaams gewicht. Ze willen 's morgens meteen aanvallen. Merels houden van klokhuizen van appels. Spechten en koolmezen eten graag vogelpindakaas en rood borstjes zijn gek op gedroogde meelwormen." Wie het hele jaar door van tuin vogels wil genieten, kan z'n tuin het best groener maken. ,,Laat je schutting begroeien, of plaats een nestkastje. En gebruik inheemse plantensoorten. Het heeft geen zin om een Japans boompje in je tuin te zetten. Bessenstruiken zijn beter: in de zomer heb je prachtige bloemen en in de winter kunnen de vogels besjes eten." Zo'n vogel- vriendelijke tuin heeft nog meer voordelen. „Als je tuin in balans is met de omgeving, krijgen plaag- dieren zoals je eikenprocessierups minder kans. Bovendien heb je betere waterafvoer. En planten en bomen houden koelte vast als het heet is. Dan is het 's zomers heerlijk toeven in je tuin!" ,,Dat musea, organisaties voor cul tuureducatie en scholen samen werken om het vele erfgoed dat er in Zeeland is beter te matchen met het onderwijs. In Gelderland ge beurt dat al. Het is een manier van werken en denken die wij een he- lemaal Zeeuwse invulling gaan ge ven." ,,Musea zijn verzamelingen. Ze zijn gewend het verhaal van hun collec tie te vertellen. De vraag is of je leerlingen in het MuZEEum in Vlissingen het com plete maritieme verhaal van Zeeland moet mee- Wegaan uit van vragen als: hoe woon jij, wat eet je, waar staat je huis? geven, of dat je ze in Sas van Gent de hele industriële ontwikkeling moet willen vertellen. Het is beter om aan te sluiten bij de belevings wereld van kinderen en bij de me thodes van het onderwijs. We gaan uit van vragen als: hoe woon jij, wat eet je, waar staat je huis? Elk jaar wordt het per spectief breder en de kijk op de wereld groter. Uiteindelijk kom je dan ook een keer bij de oor log terecht." ,,Ze zijn niet meer de kennisinstel lingen van weleer. Vroeger was het eenrichtingsverkeer. Je kwam met een klas bij het museum, daar stond een vrijwilliger klaar om tijdens een rondleiding één lang verhaal te vertellen. Stop daarmee. Erfgoed is niet zomaar een vrijdagmiddagac tiviteit. Musea kunnen helpen de wereld op een nieuwe manier te ontdekken. Zo kunnen ze een ver lengstuk van het onderwijs wor den." Hoe dan? ,,Dat gaan we nu ontdekken met een aantal pilotscholen. Reizen in de tijd door Zeeland heeft een loop tijd van drie jaar. Met ruim vijfhon derd leerlingen gaan we in die tijd een nieuwe leerlijn ontwikkelen. Kinderen leren op school steeds meer kritisch te denken, te analyse ren. Met verschillende partners kij ken we hoe dat zelfonderzoek vorm kan worden gegeven. We gaan lera ren en museumkrachten trainen en locatiebezoeken organiseren." Erfgoed Zeeland, Cultuurkwadraat, de drie regionale cultuureducatie bureaus op Walcheren in de Oos- terschelderegio en Zeeuws-Vlaan- deren, het Bevrijdingsmuseum Zeeland, het Industrieel Museum Zeeland, het Watersnoodmuseum, het Zeeuws maritiem MuZEEum, het Zeeuws Museum, de Archipel scholen Het Talent in Middelburg en De Ravenstein in Vlissingen en de Radarscholen Jan Wouter van den Doelschool in Zierikzee en On der de Wieken in Burgh-Haam- stede. Daar komt dit jaar nog een school in Zeeuws-Vlaanderen bij." zaterdag 30 januari 2021 GO Vroege vogels zien het meest Cornelleke Blok Middelburg i V j De huismus is een van de meest getelde tuinvogels, al gaat het slecht met de soort. FOTO H. RUSELER Pimpelmees, fotohansvan hage - Marieke Dijksman, Vogelbescherming Nederland Roodborstje. FOTO HANS VAN DEN BOOGAARD Wie z'n tuin vogelvriendelijk wil maken, kan meer tips vinden op mijnvogeltuin.nl. Daar kun je ook lezen welke vogels in je buurt leven en wat je voor ze kunt doen. Grote bonte specht. FOTO OAMILE SOHELSTRAETE Met het project Reizen in de Tijd krijgt het Zeeuwse erfgoed de komende drie jaar een nieuwe plek in het onderwijs. Daar varen scholen en musea wel bij, zegt Leo Adriaanse van het pro vinciale kennisplatform Cultuur kwadraat. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Wat is het idee achter Reizen in de tijd? Is er nu geen match dan? -Leo Adriaanse, Cultuurkwadraat Dus de rol van de musea verandert? Wie zijn de partners?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36