II Overlast skatebaan vereist snel handelen 5 bokshandschoenen aangehad. 'Ben je bang?', vroeg mijn trainer. 'Ik ben voor de duivel niet bang', ant woordde ik. Ik won." Het is de start van een impo sante zegereeks van het zwaarge wicht. De bokscarrière krijgt een paar jaar later een bekroning met twee deelnames aan de Olympi sche Spelen ('Ik kan er nog kwaad om worden want ik verloor op punten van de latere winnaar door een belachelijke straf van de scheidsrechter') en natuurlijk het gevecht met Muhammad Ali op 20 oktober 1973 in een bloedheet Ja karta. Daarin blijft Lubbers voor het oog van 70.000 toeschouwers twaalf ronden overeind tegen de grootste bokser aller tijden, terwijl iedereen verwacht dat Ali hem de ring uit zal slaan. Eén keer bokst Lubbers in Vlis- singen, in het toenmalige concert gebouw. Ook daar maakt hij zijn faam waar. ,,Ik moest tegen Roosien, een goeie bokser uit Gro ningen. Het was een mooie partij. Ja, ook die won ik. Weet je wat wel aardig is, ik heb nooit van een Ne derlandse bokser verloren. Wie kan dat zeggen? Ik heb zo'n 110 wedstrijden gebokst en er zeven verloren. Maar nooit van een Ne derlander. Prachtig toch?" Acht jaar cel Verliezen doet Lubbers wel in zijn leven na zijn bokscarrière. Net als bij de Watersnoodramp raakt het boksicoon meerdere keren al zijn spullen kwijt. Zo brengt hij liefst acht jaar in een cel door in Portugal vanwege betrokkenheid bij de smokkel van 350 kilo hasj. Iets wat Lubbers tot op de dag van vandaag ontkent. Maar met het stempel van drugshandelaar kan hij niet leven. Rudi Lubbers wordt Rudi L. Het doet hem pijn en hij vertrekt, na omzwervingen door Nederland en België, na zijn vrijlating naar Bul garije. Jaren wordt er niks van hem ver nomen. Zelfs zijn eigen kinderen weten niet waar Lubbers uithangt. Totdat hij plots opduikt in het tv- programma Andere Tijden Sport. Journalisten treffen hem in mens onterende omstandigheden aan: zonder huis, zonder baan en bijna zonder tanden. In de documentaire is te zien hoe het leven van de sportheld van weleer dreigt te eindigen in een vervallen Volkswagenbusje op het platteland van Bulgarije. Lubbers is samen met vriendin Ria en hun twintig zwerfhonden het huis uit gezet. Zonder elektriciteit, zonder sanitair maar met de zwerfhonden in zijn nabijheid houdt hij zich staande. Tanden poetsen doet hij in het beekje. Met de winter op komst ziet het er somber uit voor de bokskampioen en zijn Ria. ,,Er kan wel een meter sneeuw hier vallen. Het is afwachten of we het overleven. Maar ik ben een vech ter", vertelt hij voor de camera. Na de uitzending gaat er een schok door de Nederlandse sportwereld. Hoe kan zo'n sportman aan lager wal raken? Hulpactie Een in allerijl opgezette hulpactie brengt Lubbers terug in Nederland waar hij nu in een aanleunwoning in Amsterdam-Zuidoost woont. Het contact met zijn kinderen en kleinkinderen is hersteld en hij heeft weer tanden, die hij vaak laat zien, want de lach is terug op zijn gezicht. Boven de zitbank hangt een groot schilderij van Lubbers waarop hij Muhammad Ali een linkse hoek geeft, een aandenken aan de bokswedstrijd van zijn le ven. ,,Nu ik er zo over praat zit ik te denken: zou ik het nog kunnen, een wedstrijdje boksen? Effe een paar weekjes trainen en dan met mijn ervaring tik, tik, tik." Lubbers is niet alleen de man die bleef staan tegen Ali, hij staat weer mid den in het leven. Een leven dat be gon op de Vlissingse kermis. De wijzer van zijn eigen Rad van For tuin is eindelijk gestopt. want ik kon goed leren", vervolgt Lubbers. ,,In het weekend ging ik mee met de kermis, met de veer boot naar Breskens en Terneuzen. Ik genoot van het uitzicht, van de zee. Ik droomde dan van een we reldreis." Lubbers helpt als klein jochie al mee op de kermis, al is hij al liever aan het sporten. ,,Maar voor bui tenspelen was geen tijd, we moes ten werken. Geld verdienen. We maakten zelf ook speelgoed, knut selden petten van gekleurd karton die mijn vader dan verkocht. Dat deden we hele dagen, maar veel liever wilde ik gaan voetballen. Ook balletjes aan een elastiekie maakten we. In mijn jeugdjaren was dat fantastisch speelgoed, we hielden er hele gevechten mee." Maar de kermis in Zeeland blijkt geen vetpot. De familie besluit al snel het land in te trekken. ,,Net voor de februariramp waren we weg. Ik ben altijd een man van de kermis gebleven. Maar ik kon ook goed leren, studentenpikkie noemden ze me vroeger. Er was zelfs een lerares die mij wilde adopteren. Ze vond het zonde dat ik op het woonwagenkamp woonde. 'Je bent superintelligent', zei ze. Ik kon al snel rekenen en schrijven, de d's en t's gingen prima. Via vrienden van de kermis kwam ik voor het eerst in aanra king met het boksen, ik was een jaar of zestien. Al snel volgde mijn eerste partij, in het Amsterdamse hotel Krasnapolsky. Ik had pas een paar dagen getraind en nog nooit Ben je bang?', vroeg mijn trainer. 'Ik ben voor de duivel niet bang', antwoordde ik. Ik won Alle raadsleden behalve de SGP'ers ondersteunden de motie die het college oproept om in overleg met alle partijen, snel tot een oplossing te komen. 'Het lijkt een stap in de goede richting voor de omwonen den van de skatebaan', zegt Marco van Flierenburg namens de buurt bewoners. Definitieve oplossing Fractievoorzitter Piet Kraan (LPM) was duidelijk. In het belang van én de omwonenden én de jeugd, moet er een definitieve oplossing komen. Dreigend: ,,En als het college het niet kan, dan moet de raad dat doen." Wethouder Chris Dekker (SGP) 'waardeerde de aansporing'. ,,Toch is de motie overbodig, want we zijn er al mee bezig. Het wordt adequaat opgepakt." Wim Kant (CDA) bekritiseerde Motie is overbodig, we zijn er al mee bezig en het wordt adequaat opgepakt het getalm van het college. ,,Geluk- kig worden burgers beschermd door de rechter." Maar hij vindt ook dat de skatebaan te dicht bij de wo ningen staat. ,,Is het dus wel oplos baar? Een structurele oplossing is verplaatsing. Dat is helaas enorm duur. Als we de kool en de geit wil len sparen, dus de bewoners en de gebruikers tegemoet willen komen, dan kost dat een paar centen. Maar dat is dan maar zo." Hij betwijfelt of overleg met allen om samen te zoeken naar de beste oplossing - zoals in de motie wordt verlangd - na zoveel jaar nog wel kan helpen. Toch steunde zijn frac tie de motie. De Christenunie verbaasde zich er over dat het college zich overval len voelt door de uitspraak van de rechter dat de skatebaan gesloten moest worden. ,,Wij en de LPM stelden vele jaren geleden al vragen over geluidsoverlast voor de buurt. Het college zei echter steeds dat er wel overlast wordt ervaren maar dat die er feitelijk niet is." De rechtbank oordeelde daar heel anders over. Verplaatsen Van Flierenburg wacht met span ning af met welke oplossing het college komt. Hij hoopt dat het er één wordt die door alle partijen wordt gedragen en werkbaar is. ,,Volgens ons is verplaatsen het enige juiste. Door de opstelling van het college duurden alle procedures onnodig lang en ervaren omwo nenden nu al ruim tien jaar ern stige geluidsoverlast. Ook zijn ze ten onrechte op enorm hoge kosten gejaagd, ondertussen ruim 75.000 euro." zaterdag 30 januari 2021 GO alles was weggespoeld' Rudi Lubbers. De man die bleef staan John van Ierland ISBN 978 90 830 6761 2 19,99 euro M Rudi Lub bers poetst zijn tanden in een beekje in Bulgarije. FOTO SCREENS HOT ANDERE TIJ DEN SPORT Kijk op de site bij /vi Oud-bokskampioen Rudi Lubbers Rudi Lubbers wordt geraakt door Muhammad Ali, maar gaat niet knock-out. foto adn beeldredactie -Rudi Lubbers Er moet snel een oplossing komen voor de skatebaan in de Middelburgse wijk Veerse Poort. Dat vindt de overgrote meerder heid van de gemeenteraad. Om wonenden van die baan wijzen het college er al meer dan tien jaar op dat de baan te dicht bij de huizen ligt en voor te veel overlast zorgt. Onlangs besliste de rechter dat de baan moest worden gesloten omdat de ge meente te weinig doet aan de overlast. Emile Calon Middelburg -Chris Dekker, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33