Eveline Crone Nederland bij mannen naast het podium m 23 zaterdag 30 januari 2021 HEERENVEEN De Neder landse schaatsers moesten gisteren, op de openingsdag van de tweede wereldbeker wedstrijd in Thialf, buigen op de ploegenachtervolging. De vrouwen werden nog wel tweede, de mannen eindigden niet eens op het podium. Namens Nederland kwamen Sven Kramer, Chris Huizinga en Marcel Bosker in actie. Vorig weekeinde reed Kramer nog met Huizinga en Beau Snellink naar de winst in een tijd van 3.40,33. De formatie van bondscoach Jan Coopmans kwam in de laatste rit niet verder dan de vierde tijd: 3.42,25. Tegenstander Noorwe gen zegevierde met een baanre cord: 3.39,08. Patrick Roest is normaal een vaste keus op dit onderdeel. Hij richt zich echter ook in het tweede wereldbeker- weekeinde op de 1500 en 5000 meter. Coopmans doet over twee weken bij de WK afstan den waarschijnlijk wel een be roep op Roest. De vrouwen werden net als vorige week tweede achter Ca nada, dat een baanrecord liet no teren: 2.54,64. Ireen Wüst, An toinette de Jong en Irene Schou ten bleven met een tijd van 2.55,58 eveneens onder het oude baanrecord van 2.55,77, dat Japan ruim drie jaar geleden reed. De winst in het wereldbekerklasse ment was voor Canada, met Ne derland op de tweede plek. Ook de mannen werden tweede. sen. Al toen hij 12 jaar was.'' Van der Poel en Van Aert zijn na tuurtalenten en het veldrijden in tussen ruimschoots ontstegen. Op de weg behoren ze tot de beste een- dagsrenners. In het mountainbiken is Van der Poel wereldtop, Van Aert is een tijdrijder van wereldklasse. ,,Je moet het eigenlijk los zien van de cross'', zegt Mathieu Heijboer, hoofd van de trainersstaf bij Jumbo-Visma, de ploeg van Van Aert. ,,Als Wout zich toelegt op de baan gaat hij ook een achtervolging rijden van-heb-ik-jou-daar. Hij heeft een enorme motor, waarmee WK VELDRIJDEN Programma uur. Dat is als een cross waarbij Wout een paar seconden achter hem rijdt.'' Het WK is voor Van der Poel en Van Aert de belangrijkste veldrit van het jaar, alle andere wedstrij den deze winter zijn ondergeschikt. Niet zo gek met een compleet wie- lerjaar in aantocht. Na Oostende gaat het vizier op de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix. ,Die combinatie maakt Mathieu en Wout uniek'', zegt Roodhooft. Roodhooft zag van dichtbij hoe Wout en Mathieu als tieners elkaar tot het uiterste dreven en hoe dat voortduurt tot vandaag. Van de modder, naar de weg. Roodhooft: ,,Mathieu rijdt al sinds 2012 bij ons. Om eerlijk te zijn hebben ik en mijn broer Philip altijd gezegd: 'We stoppen pas als we met een autobus naar de Tour gaan. Dan pas zal het goed zijn.' Dat was misschien lu diek gezegd, maar ik denk ook dat we het allebei meenden.'' Deze zo mer is het zo ver. Sterker nog: Van der Poel en Van Aert zijn op Tour dag één favoriet voor het geel. En niemand die daar nog van opkijkt. hij in veel duursporten uit de voe ten kan.'' Sinds hun definitieve overstap naar de weg, drie jaar gele den, maken zowel Van der Poel en Van Aert meer en meer gebruik van een wetenschappelijke benadering. Hun vermogens, hoe hard ze kun nen trappen in een bepaalde tijd spanne, worden nauwgezet bijge houden. Kristof de Kegel, perfor mance manager bij Alpecin-Fenix, sloeg op het eerste trainingskamp met Van der Poel nog net niet steil achterover. Zoals ook Heijboer de cijfers van Van Aert na een eerste kennismaking rustig op zich in moest laten werken. Absoluut vermogen ,,Van zijn coach hoorde ik Wouts vermogen bij het Belgisch kampi oenschap tijdrijden in 2017, de ge middelde waarde over een uur. Daar heb ik wel even drie keer over na moeten denken. Kijkend naar puur, absoluut vermogen is er bij ons in de ploeg niemand die bij Wout in de buurt komt. Hij trapt waardes van dik boven de 500 watt, soms dik boven de 600 watt voor een bepaald aantal minuten. Dat lukt ook Primoz Roglic, Tom Du- moulin of Sepp Kuss niet. Wout is koploper in de ploeg. Dat maakt meteen duidelijk dat je met een an dere categorie te maken hebt.'' Met de cross dus als basis. Hoe profiteren Van Aert en Van der Poel op de weg van het veldrijden? Stuurmanskunst komt van pas in het gedrang van het peloton, zegt Adrie van der Poel. ,,Anticiperen is hun tweede natuur.'' Heijboer ziet een parallel met tijdrijden. ,,In de cross rijd je een uur lang aan een heel hoge intensiteit, daar heb je in een tijdrit heel veel aan.'' Roodhooft denkt dat de twee vooral profiteren van de hardheid die ze op hebben gedaan. ,,Crossen is afzien. Alleen de besten kunnen het een beetje regelen. Voor al die anderen is het een uur lang zo erg als het maar zijn kan. De solo van Mathieu in de BinckBanck Tour komt in de buurt van een cross. Of hoe hij alleen reed in de Ronde van Lombardije gedurende een half VANAF Zó leer jij wat er omgaat in je puber Eveline Crone leertje in dit college op een wetenschappelijke manier te kijken naar het gedrag van jongeren en helpt je beter te communiceren met je puber. Een online college dat inspireert, je blik verruimt en je een voorsprong geeft. Bestel nu op pzc.nl/masterclass Sven Kramer in actie. PC FOTO ANP is een klassieker OOSTENDE Vandaag w 01 0 c c beloften U23 (mannen) 15.10 uur vrouwen elite Morgen 13.30 uur beloften U23 (vrouwen) 15.10 uur elite mannen Deelnemers Nederland Mannen: Mathieu van der Poel, Lars van der Haar, Corné van Kessel, Joris Nieuwenhuis, David van der Poel. Vrouwen: Ceylin del Carmen Alvarado, Lucinda Brand, Denise Betsema, Anne- marie Worst, Yara Kastelijn, Marianne Vos, Sophie de Boer, Anne Tauber. Sporza zendt alle races uit, ook die van de beloften. NOS en Eurosport alleen de elitewedstrijden. EARLY BIRD TICKET Donderdag 11 februari I 20.30 uur I online college aangeboden door Dreamteachers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23