Banken weigeren krediet aan mkb'ers ECONOMIE 17 Klein pakketje van webshop buiten de EU wordt duurder SURFBOARD HANDGEMAAKT V S^v,1 Even een kleine bestelling bij Alibaba doen wordt een stuk duurder. Webshops van buiten de EU gaan vanaf juli ook btw betalen over bestellingen tot 22 euro. Het was Nederlandse webshops al lang een doorn in het oog. Bij een bestelling van een EU-burger bij een webshop binnen de EU moet altijd btw worden afgedragen, hoe klein de bestelling ook is. Bij een zelfde bestelling bij een webshop buiten de EU hoeft er pas btw be taald te worden boven een bestel ling van 22 euro. ,,Dat is oneerlijke concurrentie", zegt Martijn Hos van Thuiswinkel.org, de branche organisatie van Nederlandse web shops. „Vooral van Chinese web shops. Daar worden veel kleine be stellingen gedaan. Je moet goed je best doen om veel geld uit te geven op Ali Express.'' Voor Nederlanders betekent het dat het pakketje van buiten de EU 21 procent duurder wordt. In an dere EU-landen gelden weer an dere btw-tarieven. Hos verwacht dat de Europese webshops beter in staat zullen zijn te concurreren met aanbieders van buiten de EU. Het wordt veel minder lucratief om voor kleine bestellingen naar aanbieders buiten de EU uit te wij ken. Bol.com, een van de grootste webwinkels in Nederland, is blij met de wetswijziging. De online- retailer ergerde zich al jaren aan het ongelijke speelveld voor web shops binnen en buiten de EU. Nu dat verschil verdwijnt, verwacht Bol.com de concurrentie beter aan te kunnen. Het bedrijf waagt zich niet aan een concrete voorspelling over de extra omzet die het hoopt te genereren. Handhaving Essentieel is wel dat de nieuwe wet gehandhaafd wordt. En dat is een hele uitdaging. Alleen al in 2019 bestelden Nederlanders voor 1,1 miljard bij webshops buiten de EU. Daarvan werd 34 procent bij Chi nese webshops besteld. In de eerste negen maanden van vorig jaar werd al voor ruim 1,3 miljard euro bij webshops buiten de EU besteld door Nederlanders. Onduidelijk is hoeveel daarvan bestellingen zijn van minder dan 22 euro. Die cijfers worden niet bij gehouden, zegt Walter de Wit, btw-expert bij accountants- en ad viesorganisatie EY. ,,Het huidige systeem is fraudegevoelig. Web shops geven een waarde op bene den de 22 euro, zodat ze geen btw hoeven te vragen en afdragen.'' Het is nu eenvoudig om te frau deren. Webshops passen gewoon de prijs aan op de factuur, of ze zeggen dat er iets anders in het pakketje zit. In plaats van een cd'tje zit er dan bijvoorbeeld een dure smartphone in het pakket. Dat het huidige systeem fraude gevoelig is, blijkt wel uit een on derzoek dat de Europese Commis sie liet instellen naar de noodzaak voor het nieuwe btw-systeem. In 2020 liepen de lidstaten naar schat ting 7 miljard euro aan btw-in- komsten mis. Met maar liefst 65 procent van de pakketjes werd ge rommeld met de btw, schatten de onderzoekers van de Europese Commissie. In de toelichting bij het wetsvoorstel schat het kabinet dat Nederland jaarlijks 150 miljoen euro extra aan btw binnenhaalt. Hos van Thuiswinkel.org is blij met de nieuwe regels. ,,Hier heb ben we jaren voor gepleit.'' De be doeling is dat de douane de nieuwe regels gaat controleren. Tot nu toe gebeurt dat door steekproeven. De douane checkt dan of de inhoud overeenkomt met de opgegeven inhoud en of de juiste prijs is ge noemd op de factuur. Als blijkt dat er iets niet klopt, volgt een nahef- fing. ,,Ik vraag me af of de douane wel voldoende menskracht heeft voor meer controles'', zegt Hos. Menskracht is niet het pro bleem, verzekert een woordvoer der van de douane. ,,We hebben negenhonderd mensen extra aan genomen in verband met de brexit. En die mensen zijn overal inzet baar, dus ook voor de controle op pakketjes.'' Miljarden pakketjes Anderen zeggen dat dat niet klopt. ,,Ik weet dat ze zich bij de douane ernstig zorgen maken over de handhaving van de wet. Het gaat om miljarden pakketjes in de EU. Dat aantal valt gewoon niet te con troleren'', zegt een ingewijde. Vooralsnog houdt de douane vast aan het beleid van steek proefsgewijze controle. ,,We ma ken een risicoanalyse en besluiten dan welke pakketten we controle ren'', aldus de woordvoerder. Meer inzicht wil de douane niet geven. ,,We moeten de fraudeurs niet wij zer maken dan ze al zijn.'' Daarnaast wijst de douane erop dat ook de Europese Commissie nog een extra controle uitvoert of webshops de juiste waarde opge ven en voldoende btw betalen. De verwachting is dat daarmee de meeste fraude kan worden voorko men. De Wit verwacht dat de fraude wel zal verminderen. ,,De prikkel om de prijs onder de 22 euro te houden is minder groot, nu ook over dat bedrag btw betaald moet worden.'' De kritiek op de banken neemt al enige tijd toe bij ondernemersorga nisaties. Ze horen van mkb-bedrij- ven dat banken de kredietkraan dichtdraaien, terwijl daar helemaal geen financiële noodzaak voor is. Volgens de ondernemers is er nog voldoende perspectief voor het be drijf als de crisis voorbij is of loopt een bank nauwelijks risico met een extra krediet. Het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (IMK), waarschuwde al dat tot wel 400.000 bedrijven kunnen omval len door het strenge beleid van de banken. Maar Rabobank, ING en ABN Amro herkennen zich niet in die kritiek. ,,We kijken of een bedrijf in de kern gezond is'', zegt Kirsten Konst, directeur zakelijk krediet bij de Rabobank. ,,Het heeft geen zin een bedrijf een krediet te geven dat het niet kan terugbetalen.'' Banken wijzen erop dat het per- spectiefverslechtert. In maart vorig jaar werd nog gedacht dat de crisis na de zomer over zou zijn. Toen werd op grote schaal krediet ver strekt. Maar nu de crisis maar aan houdt, raken steeds meer bedrijven door hun reserves heen en is de kans op overleving kleiner. ,,Dat speelt vooral bij de ondernemers in de sectoren die hard getroffen zijn zoals de detailhandel, de horeca en vrije tijd'', zegt Annemein Kolk, hoofd zakelijk krediet bij ING. Tunnel De problemen zitten ook voorna melijk bij die bedrijven. Daarnaast speelt het perspectief mee. ,,Er is licht aan het eind van de tunnel, maar de tunnel wordt wel steeds langer'', aldus Konst. ,,De context is ook veranderd'', zegt Konst. ,,Neem een kleding winkel in een dorpsstraat. Nu klan ten steeds meer online gaan shop pen, is het perspectief op herstel na corona kleiner voor zo'n onderne mer. De schulden lopen wel op. Dan moet je je afvragen of je bedrijf straks nog genoeg kan verdienen om de schulden af te betalen en winst te maken.'' Bedrijven die zich niet kunnen aanpassen, lopen dus een groter ri sico de crisis niet te overleven. Ze ker omdat banken financiering van zo'n bedrijf sneller als een risico zien in deze tijd. Maar het is niet al leen somberheid nu de crisis langer duurt. Getroffen ondernemers kunnen hoop putten uit het nieuwste steunpakket van de over heid. ,,Dat is echt een verbetering", zegt Daphne de Kluis, die de zake lijke kredieten bij ABN Amro be stiert. ,,Die extra steun helpt veel ondernemers.'' zaterdag 30 januari 2021 GO V" .'--k'apt.. - Marieta San Roman in haar werkplaats in Los Angeles de San Rafael, een plaatsje in Cen- traal-Spanje. Ze is een van de weinige vrou welijke surf- boardmakers ter wereld, en de enige in Spanje. Haar surfplanken zijn helemaal hand gemaakt en ieder board is uniek. foto epa Straks ook btw op de bestelling tot 22 euro Peet Vogels Rotterdam Met maar liefst 65 procent van de pakketjes die Europeanen van webshops van buiten de EU bestelden, zou zijn gerommeld. De drie grote banken erkennen dat meer bedrijven een krediet wordt geweigerd. Dat komt niet doordat de banken strenger zijn, zeggen ze, maar simpelweg doordat veel bedrijven financi eel uitgemergeld zijn door de coronacrisis. Peet Vogels Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17