<yi.II f ttfir ÜV-'T1 lüfa, - gestrand Shell veroordeeld voor olielekkages in Nigeria ECONOMIE 15 r ven terug in de tijd. Het is 2014 als Green peace naar buiten komt met een alar- I merend rapport over het gebruik van bestrijdings middelen bij de teelt van tuin planten. Greenpeace liet 69 planten onderzoeken op 400 verschillende soorten pesticiden en de resultaten waren schok kend. Slechts één monster be vatte geen enkel bestrijdings middel; op alle andere monsters trof de milieubeweging schade lijke bestrijdingsmiddelen aan. Een deel van de bestrijdings middelen valt onder de noemer neonicotinoïden, een insecten bestrijdingsmiddel dat vooral voor bijen extreem giftig is. Intratuin had de twijfelach tige eer koploper te zijn als het gaat om de gevonden pesticiden. Zeven jaar later is er volgens Pe ter Paul Kleinbussink, algemeen directeur van Intratuin, het no dige veranderd. ,,Dat rapport was behoorlijk schrikken, het was voor ons een enorme wake- upcall. Groen moet groen zijn, je wilt niet hebben dat insecten eraan dood gaan.'' Marktleider Intratuin ging in gesprek met zijn kwekers. Inzet: het aantal bestrijdingsmiddelen fors reduceren. ,,Het was een be hoorlijke omschakeling voor de meeste telers, sommigen wilden geen zaken meer met ons doen. Maar de meesten, zo'n 150, wel. Biologisch kweken is een enorme omschakeling voor telers Zij hebben de afgelopen jaren behoorlijk wat stappen gezet om hun planten biologischer te ma ken. Het resultaat is onder meer dat we geen planten meer verko pen die zijn behandeld met neo nicotinoïden. Goed nieuws dus voor de bijen'', aldus Kleinbus sink. Zijn keten ging daarnaast in zee met Stichting Natuur en Milieu, die onaangekondigd ves tigingen van Intratuin binnen gaat en planten meeneemt voor onderzoek. ,,De planten worden in het laboratorium getest op de aanwezigheid van bestrijdings middelen. Het is hetzelfde lab als waar Greenpeace gebruik van maakte. Dit soort steekproeven doen we niet zelf, want dan is het net als die slager die zijn ei gen vlees keurt. We willen scherp blijven en stap voor stap de keten duurzamer maken.'' Stichting Natuur en Milieu brengt binnenkort de eerste be vindingen uit in een rapport. De bestrijdingsmiddelen die Intratuin zelf verkoopt, zijn vol gens de directeur bijna allemaal biologisch. ,,Op twee middelen na. Roundup (merknaam voor het omstreden glyfosaat, red.) is in ieder geval al een tijd niet meer bij ons verkrijgbaar.'' Kleinbussink beseft dat som mige chemicaliën nog steeds nodig zijn om een gezonde plant te kweken en in leven te hou den. ,,Net zoals wij mensen soms een medicijn moeten ge bruiken om weer beter te wor den. In de plantenwereld is het niet anders.'' Bloeiende rozenstruik „Honderd procent gifvrije plan ten in het tuincentrum is daarom ook een utopie'', vult Maarten Bruns, als expert stads natuur werkzaam bij IVN (Insti tuut voor natuureducatie en duurzaamheid) aan. Maar ook Bruns ziet dat er na het Green peace-rapport behoorlijk wat stappen zijn gezet in de tuincen- trabranche. ,,Onze Nijmeegse IVN-afdeling verwees met de oproep om geen giftige planten te kopen naar dit rapport, maar die informatie is inmiddels ach terhaald. Toch blijft het belang rijk dat consumenten bewuster worden van wat ze kopen. Veel mensen kiezen bijvoorbeeld voor een mooi bloeiende rozen struik, terwijl je beter kunt gaan voor een jongere plant die vaak minder is behandeld met be strijdingsmiddelen. Maar ja, een plant die eruitziet als een saté prikker in een pot is nu eenmaal een stuk minder aanlokkelijk.'' IVN en Intratuin hebben el kaar gevonden in een gezamen lijke missie. In de strijd tegen onder meer hittestress en water overlast moeten Nederlandse tuinen vergroenen. Daarnaast B trekken planten met minder gif veel insecten aan, gunstig voor de verbetering van de biodiver- Honderd procent gifvrije planten is een utopie siteit. Bruns: ,,Dat betekent: zo veel mogelijk tegels eruit en zo veel mogelijk biologisch ge teelde planten erin. Natuurlijk het liefst inheemse soorten zo als een hazelaar of egelantier.'' In samenwerking met IVN biedt Intratuin steeds meer inheemse planten aan. ,,We hebben de tuincentra hard nodig om te ver- groenen. Het is mooi om te zien dat daar steeds meer biologisch geteelde planten worden aange boden. Nog mooier is een aparte hoek met alleen maar biologisch geteelde planten en andere pro ducten. Zo maken we het de klant makkelijker.'' Boosdoeners Kleinbussink wil daar best in mee. ,,Kijk, de eerste stap is ge zet en daarmee zijn we de groot ste boosdoeners kwijt. De plan ten die nu in de winkel staan voldoen al aan strenge eisen. Maar we kunnen echt nog wel een stukje verder: achter de schermen zijn we daarom be hoorlijk in de weer met dit on derwerp. Nederland tuiniert ontzettend graag. Het is goed voor de mentale gezondheid, ze ker tijdens de lockdown. Daar horen geen planten meer bij die onder de pesticiden zitten.'' gaan we gewoon mee door", zegt Van 't Wout. CNV-bestuurder Peter Böeseken wil van Tata Steel snel weten of er een plan B is nu de overname ge strand is. De vakbonden hopen in ieder geval dat het loskoppelen van het Britse deel van het bedrijf ge woon doorgaat. ,,Dan wordt het Ne derlandse deel van het bedrijf slag vaardiger", aldus FNV. Cinta Groos, voorzitter van Tata's centrale ondernemingsraad in Ne derland, laat weten 'zeer onaange naam verrast' te zijn door het afha ken van SSAB. ,,Het is heel spijtig. We waren bezig met verduurza men, ook met het oog op een moge lijke overname, maar dat zijn pro cessen die lang duren." Groos ver wacht dat het loskoppelen van Tata Steel Nederland van het Britse deel van het bedrijf wel doorgaat. Tata Steel Nederland telt in totaal 13.000 tot 14.000 medewerkers. Met de uitspraak van het gerechts- hofin Den Haag heeft Shell de eer ste van de drie rechtszaken die te gen de oliereus lopen, verloren. Deze zaak, die al dertien jaar duurt, handelde over de schadeclaim die vier Nigeriaanse boeren, gesteund door milieuorganisatie Milieude fensie, indienden tegen Shell. In 2005 en 2006 raakten de land bouwgronden en visvijvers van deze boeren zwaar vervuild door olie die uit een pijpleiding van Shell lekte. Soms duurde het dagen voor het lek werd gedicht. De boe ren verwijten Shell dat de lekkages niet tijdig gestopt zijn en de ver vuiling niet opgeruimd werd. Shell verweerde zich door te zeggen dat de lekkages het gevolg waren van sabotage. Bij sabotage is Shell volgens het Nigeriaans recht niet aansprakelijk. Bovendien kre gen ze geen toegang tot het gebied van de dorpelingen en konden ze daarom de lekkage niet tijdig stop pen, aldus Shell. Shell wees erop dat ze veel valse meldingen van lekkages krijgen en daarom eerst zeker wilde weten dat er een lek was, voor ze de pijpleiding afslo ten. Het duurde soms dagen voor ze dat met eigen ogen konden con troleren. Daardoor bleven de lei dingen soms dagen lekken. Het gerechtshof heeft die argu mentatie van tafel geveegd. Ten eerste is sabotage niet bewezen in twee van de drie lekkages, zeggen de rechters. Shell had bovendien een lekdetectiesysteem op de pijp leidingen kunnen maken. Dan was van afstand duidelijk of er een lek was en had de olietoevoer direct kunnen worden stopgezet. De rechters gelasten Shell dit alsnog te doen. Drinkwater In de zaak van een derde vervui ling moet het Hof nog uitspraak doen. Daar vindt het Hof sabotage wel bewezen, maar heeft het nog vragen over de mate waarin Shell aansprakelijk is. Hoe hoog de scha devergoeding wordt voor de vier boeren, van wie er inmiddels twee zijn overleden, wordt in een aparte procedure bepaald. De overwinning is een eerste stap in het proces om de Niger Delta, waar de oliepijpleidingen doorheen lopen, weer schoon te maken. Veel plekken zijn vervuild. Dat treft de landbouw en het drinkwater. De gemiddelde le vensverwachting in de Niger Delta is tien jaar lager dan in de rest van Nigeria, zegt Milieudefensie. Jaar lijks overlijden 16.000 baby's door de vervuiling. Het opruimen van de vervuiling is een enorme klus. Bovendien zijn er tot op de dag van vandaag nieuwe lekkages. Shell zegt in een reactie 'teleur gesteld' te zijn door de uitspraak. ,,Wij denken nog steeds dat de olielekkages waarvoor we zijn ver oordeeld het gevolg zijn van sabo tage'', aldus een woordvoerder van Shell Nigeria. Het bedrijf zegt dat in 2019 bij 95 procent van alle lek kages sabotage de oorzaak was. Het bedrijf zegt dat het alle vervuilin gen opruimt en dat het samen met betrokkenen, zoals de lokale ge meenschappen, zoekt naar een structurele oplossing voor de olie lekkages en de gevolgen. zaterdag 30 januari 2021 centra zi n steeds aroene Sanne Schelfaut Zoetermeer - Peter Paul Kleinbussink, directeur Intratuin - Maarten Bruns, IVN Shell is aansprakelijk voor de schade als gevolg van olielek kages in Nigeria. De uitspraak is een doorbraak in een langlo pend conflict, maar een defini tieve oplossing voor de vervui ling is nog ver weg. Peet Vogels Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15