\^m Zweedse koop Tata is IRENE VAN DEN BERG 'iïiïnl fHTTtii' rnrjl I Goed nieuws voor de bijen: 14 De Nijmeegse afdeling van natuurorganisatie IVN riep vorige week op 'geen giftige planten meer te kopen bij tuincentra'. Kunnen we - als de winkels weer open mogen en het voorjaar lonkt - nog wel die heerlijk ruikende lavendelplant kopen? ^0 @ivandenberg ic Iark Rutte heeft geen zin zich bezig te houden met wat er aan de rellen ten grondslag lag. ,,Daar denk ik niet over na. Ik ga niet zoeken naar die pere sociologische oorzaken, dit is puur crimineel gedrag. Daar gaan we een einde aan maken", zei hij te gen een journalist. Ik vroeg me ver bluft af sinds wanneer niet naden ken een pre is geworden in de poli tiek. Een verklaring is iets anders dan een excuus. Je kunt de rellen keihard veroordelen en je tegelij kertijd verdiepen in de oorzaak er van. Maar wetenschap is voor Rutte blijkbaar alleen tot nut als die in hapklare brokken wordt opgediend, in de vorm van coronacijfers of po tentiële coronamaatregelen. Omdat ik wél geïnteresseerd ben in oorzaken, verdiepte ik me deze week in een paar theorieën over cri mineel gedrag. Zo zijn er weten schappers die onderzoek doen naar de biologische, dus aangeboren, kenmerken van crimineel gedrag. Zij geloven dat mensen met be paalde genetische kenmerken vaker delicten plegen. Het was misschien al opgevallen dat het (bijna) alleen mannen waren die stenen gooiden en winkels plunderden. Het Y- chromosoom is (wellicht) een risi cofactor voor crimineel gedrag. Andere onderzoekers kijken meer naar psychologische oorza ken: misbruik of een slechte relatie met ouders, kan de kans op crimi neel gedrag vergroten. En dan zijn er wetenschappers die stellen dat er een verband is tussen crimineel ge drag en de sociaaleconomische po sitie van mensen. Verveling, ar moede en uitzichtloosheid zijn veelgenoemde triggers voor crimi neel gedrag. Het was misschien al opgevallen dat er vooral in arme wijken flink gereld werd. Zoals de Schilderswijk en Rotterdam-Zuid, wijken met veel kleine gehorige portiekflatjes met enkel glas, waar tijdens de lockdown hele families 24/7 op elkaars lip zitten. Ik stuitte ook op de etiketterings theorie van de Amerikaanse socio loog, hè bah, Howard Becker. Hij stelt dat afwijzing van mensen soms juist de oorzaak van crimineel gedrag is. Als mensen het etiket cri mineel krijgen opgeplakt, stimu leert dat hen om zich ook zo te ge dragen. Ze hebben dan weinig meer te verliezen, uitgekotst worden ze toch al. Het was goed geweest als burgemeester John Jorritsma van Eindhoven hierover had nagedacht voordat hij de relschoppers 'eencel- ligen' noemde. Spierballentaal doet het goed bij veel kiezers. Maar als je zo minachtend over mensen spreekt, kan dat alleen maar leiden tot verdere polarisatie. Ik snap wel dat Rutte weinig zin heeft om over dit onderwerp na te denken. Want wie zich verdiept in de achterliggende oorzaken, moet ook bereid zijn tot zelfreflectie. Het kabinet heeft zich misrekend in het draagvlak voor de avondklok. En negeerde, ondanks waarschuwin gen van de politie en Tweede Ka mer, de elastiekjes die op springen stonden. Hierdoor is de avondklok voor de brave burger alleen maar zwaarder geworden: ondernemers moeten zich zorgen maken over hun win kels en horecazaken, burgers over hun auto's, fietsen en eigen veilig heid. Mijn 6-jarige dochtertje vroeg dinsdagavond, nadat ze beelden van de rellen op tv had gezien, of 'die mensen ook binnen spullen ka pot komen maken' en of ze al bij opa en oma waren geweest. Ga maar lekker slapen, schat. Met harde woorden is het gemak kelijk scoren. Maar ik zou graag zien dat de politiek de lat voor zichzelf iets hoger legt. En ergens over na denken, is wel het minimale dat je van onze premier mag verwachten. WDP Just Eat Takeaway Arcelor Mittal ING Group De Nederlandse vakbonden vinden het jammer dat de partijen niet tot een akkoord zijn gekomen. ,,We dachten dat het een kansrijke situatie was, omdat zij behoorlijk op de ver groening zitten", zegt FNV-bestuur- der Roel Berghuis. Dat het duur en ingewikkeld is om de staalfabrieken te verduurzamen, snappen de bon den. ,,Mede daarom hebben we vorig jaar ook gestaakt. We wilden dat Tata Steel met een plan kwam voor de toekomst", aldus Berghuis. Nu de partijen er niet uit zijn geko men, leidt dat voor de vestiging in IJ- muiden tot nieuwe onzekerheid. De overname door SSAB zou de Neder landse staalactiviteiten eindelijk voorgoed verlossen van het zwaar verlieslatende Britse deel van Tata Steel. Voormalig minister Eric Wie bes van Economische Zaken stelde eerder ook dat de deal hem wel aan trekkelijk leek. Demissionair minis ter van Economische Zaken Bas van 't Wout noemt het afketsen 'jammer' en 'teleurstellend'. Het kabinet heeft in gesprekken met Tata Steel eerder benadrukt dat het vooral belangrijk is zoveel moge lijk banen in Nederland te houden. Daarnaast is de vergroening van de staalsector een belangrijk punt. Het ministerie van Economische Zaken werkt al langer aan plannen om Tata toekomstbestendig te maken. ,,Daar I I lui I I I r T»., ..I.. Een verklaring is niet hetzelfde als een excuus Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O zaterdag 30 januari 2021 Vastgoedfonds zag winst in 2020 met 15 procent toene men. Maaltijdbezorger blijft profiteren van lockdowns. m Staalbedrijf had last van afketsen overname Tata Steel IJmuiden door SABB. De bank wordt genoemd in valutahandel- schandaal in Azië. 0> E o GO d anten in Het personeel van Tata Steel IJ- muiden is teleurgesteld dat een overname van het hoogovencom plex door het Zweedse bedrijf SSAB niet doorgaat. Dat laat vak bond FNV weten. Volgens SSAB wogen de te behalen voordelen van de deal niet op tegen de kos ten en investeringen die nodig zijn om te verduurzamen. Economieredactie IJmuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14