Advocaat Bouterse: Krijgsraad onbevoegd NIEUWS 13 CORONA CHINEES NIEUWJAAR^ Honderden miljoenen Chinezen reizen komende weken door hun land om met familie Chinees Nieuwjaar te vieren. Maar uitgerekend nu zijn er nieuwe coronabesmettingen. v_y donderdag al 7638 binnenlandse vluchten, ruim de helft, geschrapt. Wie de jaarlijkse familiehereni ging opoffert, wordt extra be loond. Bedrijven bieden thuisblij vende werknemers een bonus op hun salaris, tegoedbonnen voor winkels, vrijkaarten voor biosco pen, culturele instellingen, lokale attracties, en zelfs gratis eten, kin derkampen en nieuwjaarsversie ringen. 'Om het risico van verspreiding van het virus te verkleinen, en jezelf en je familie te beschermen, zijn dit de beste cadeaus die je jezelf en je stad kunt geven', schrijven de autoriteiten van de Zuid-Chinese fabrieksstad Foshan in een brief aan de inwoners. 'We raden je echt aan in Foshan te blij ven voor het nieuwe jaar 2021.' In Xiangcheng, een district ten westen van Sjanghai, geeft de lokale overheid elke inwoner 500 yuan (64 euro). Bedrijven kunnen voor de halve prijs staatsapparte- menten voor hun werknemers huren. Voor Haicang, in het zuidoosten van China, heeft de regering 11 miljoen yuan (1,4 miljoen euro) gereserveerd voor inwoners die tijdens het Chinees Nieuwjaar in de havenstad blijven. ,,Een tijdelijk afscheid is voor een betere hereni ging'', verklaarde de Chinese staatsomroep CCTV. ,,Laten we volhouden en een overwinning verwelkomen.'' De stad Hangzou geeft arbeids migranten 128 euro als ze blijven. Andere steden geven hun extra privileges op het gebied van huis vesting en korting bij medische zorg. Sommige bedrijven verbie den werknemers te reizen. In Peking hangen spandoeken met teksten als: 'Verlaat Peking niet, tenzij het nodig is. Ga niet naar het buitenland, tenzij nodig'. Riskant Tang Ying, die in Peking werkt als huishoudster, vindt een terugkeer naar haar geboorteplaats in de pro vincie Henan te riskant, vertelt ze aan AP. ,,Je kunt ziek worden, in quarantaine worden geplaatst of vast komen te zitten in andere regels.'' Student Huang Jie (niet zijn echte naam) vertelt tegen de Britse omroep BBC dat hij bij aan komst in zijn thuisdorp een nega tieve coronatest moest laten zien en een toestemmingsbewijs van de lokale autoriteiten. ,,Oudejaars- avond is een tijd van hereniging. Ik moet het vieren met mensen van wie ik hou. Ik moet iemand hebben om de avond mee door te brengen.'' Ook Liu, een bezorger in Peking, laat zich niet tegenhouden. ,,Mijn vrouw en kinderen zijn in mijn geboorteplaats en ik heb ze al zes maanden niet gezien. Ik mis ze echt heel erg'', zegt hij. ,,Ook al zijn er veel problemen, je moet gewoon teruggaan. Werken in de grote stad is bedoeld om te kun nen leven. Als je je familie niet eens kunt zien, is er geen reden om te werken.'' Terwijl een man in een wit pak een ontsmettingsmiddel rond- spuit, druppelen op het station van Peking passagiers binnen. Ze zijn bepakt en bezakt en wach ten half slapend op bankjes op hun trein. Normaal gesproken is de sta tionshal op de eerste dag van de nieuwjaarsvakantie een mieren hoop van mensen die zich ver dringen om kaartjes te kopen. Nu zijn maar vijf van de vijftien be veiligingspoorten open en is het rustig bij de loketten. ,,Het is de eerste keer dat ik een bijna leeg station zie'', zegt Wu Dongyang (27) tegen persbureau Reuters. Donderdag begon voor de Chi nezen de vakantie, met als hoogte punt het Chinees Nieuwjaar (Len tefestival) op 12 februari. Het is de belangrijkste periode van het jaar, waarin families samenkomen en tempelevenementen bezoeken. Voor arbeidsmigranten in de grote steden is deze periode de enige mogelijkheid om naar het thuisdorp op het platteland te rei zen voor familiebezoek. Ze leggen duizenden kilometers af per trein, bus en vliegtuig. Het is traditioneel de grootste binnenlandse migratiestroom te wereld. Naar verwachting gaan nu 1,7 miljard Chinezen op reis. Dat is 40 procent minder dan in 2019, voordat de coronacrisis uitbrak. Lockdown Hoewel China de binnenlandse verspreiding onder controle leek te hebben, grijpt het virus door de ijskoude winter op sommige plek ken weer om zich heen. In de noordelijke provincies - vlak bij de hoofdstad Peking - zijn nieuwe besmettingshaarden. Enkele mil joenensteden zijn in een lock- down. Reizen van en naar de hoofdstad is verboden. De nieuwjaarsvakantie speelde vorig jaar waarschijnlijk een belangrijke rol bij de verspreiding van het virus. De autoriteiten doen er daarom alles aan om het reizen tijdens deze vakantie, die duurt tot 8 maart, dit jaar te ont moedigen. ,,Reis niet en organi seer geen bijeenkomsten, tenzij het nodig is'', adviseerde een over- heidsfuntionaris onlangs. Reizigers moeten een recente negatieve coronatest bij zich heb ben. Na aankomst moeten ze elke dag hun temperatuur meten, elke week een test doen en mogen ze niet bij groepsbijeenkomsten zijn. Op het station van Peking lijkt het alsof de Chinezen zich de waarschuwing aantrekken. Nor maal werden rond het Chinees Nieuwjaar 3 miljard treinritten gemaakt. Nu zijn het er naar ver wachting 1,15 miljard, 60 procent minder dan in 2019. Chinezen kunnen hun vliegreis gratis annuleren. Volgens lucht- vaartdatabedrijf Variflight waren Dat betoogde de advocaat van Desi Bouterse gisteren bij de be handeling van het verzet van de oud-president tegen zijn veroor deling. De krijgsraad veroordeelde Bouterse in 2019 bij verstek tot twintig jaar cel voor het mede- plegen van de moord op vijftien politieke tegenstanders van zijn regime in 1982. In het vonnis ver klaarde de raad de Amnestiewet ongegrond, vanwege inmenging in een lopend strafproces. waarde van verdere vervolging. Bouterse was toen president én hoofdverdachte in de strafzaak. Het proces lag daarna vier jaar stil, tot de krijgsraad de omstre den wet van tafel veegde. Volgens Irwin Kanhai, advo caat van Bouterse, is het toetsen van de Amnestiewet voorbe houden aan een burgerrechter en niet aan een strafrechter. Hij wil dat de krijgsraad zich onbe voegd verklaart. De zaak is uitge steld tot 26 februari. Twee maanden geleden legde Bouterse voor het eerst tijdens het proces een verklaring voor de krijgsraad af. Hij vindt dat de rechters niet aan waarheidsvin ding hebben gedaan en belang rijke getuigen niet zijn gehoord. Volgens hem waren de slachtof fers opgepakt en gedood, omdat zij een 'gevaarlijke militaire invasie' van 'kolonisator' Neder land voorbereidden. Bouterse was gisteren zelf aanwezig bij zijn verzetzaak. De nabestaanden willen dat de zaak 'zo spoedig mogelijk' komt te vervallen en het vonnis wordt uitgevoerd. zaterdag 30 januari 2021 Angst voor volksverhuizing cadeautjes voor wie thuisblijft Boven: versieringen kopen in Shenyang. Onder: In Hangzhou is het druk op het station. Naar verwachting gaan 1,7 miljard Chinezen toch op weg naar hun familie. fotos afp Tonny van der Mee Rotterdam/Peking 3iH Rond Chinees Nieuwjaar wor den normaal 3 miljard treinritten gemaakt. Dit jaar zijn het er waar schijnlijk 1,15 miljard. De krijgsraad in Suriname had in het proces rond de Decembermoorden nooit de Amnestiewet ongegrond mogen verklaren. Dat mag alleen een burgerrechter. Tonny van der Mee Rotterdam/Paramaribo In 2012 nam het Surinaamse parlement de Amnestiewet aan, die verdachten in het proces vrij Desi Bouterse werd in 2019 veroordeeld tot twintig jaar cel Desi Bouterse was bij de rechtszaak. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13