Sas viert carnaval op radio en internet met Betekoppen FM I Euregiotuinen Stilte, Ja Helpende hand en luisterend oor bij aan-z Nu bezwaar maken tegen ontwerpbestemmingsplan Voor meer informatie kijk op www.euregiotuinenvoorons.com 7 CENTRUM QI PETRA SELIS STOPT 'Ga ik me hier nog langer uit de naad werken? Terwijl ik weet dat het toch ophoudt?' Petra Selis van Centrum Qi in Breskens heeft de knoop doorgehakt: ze stopt ermee. r Ik heb wel koffie, maar uit een kartonnen bekertje. Vind je dat erg?" Petra Selisveront- schuldigt zich. De kitscherige porseleinen kopjes waar ze tot dan haar koffie of thee in ser veerde, staan in de etalage en zijn te koop. Zoals alles uit de inboedel van het markante gebouw. Nou ja, bijna alles. Als de Duitse Monica binnenstapt, schieten de tranen in haar ogen. De leren rugzak die Pe tra kreeg van de overleden man van Monica, 'nee, die neem ik mee naar huis'. Met 'niks' ging Petra Selis bijna zeven jaar geleden vanuit een WW-uitkering 'het avontuur' aan. Ze begon haar biologische thee- en koffieschenkerij Qi Biotaria in de voormalige PSD-terminal. Zonder horeca-ervaring, zonder bank die achter haar stond, zonder te weten waar ze écht aan begon. Veel inwoners van Breskens ge loofden dat ze het amper een half jaar zou volhouden: een lunch room met louter biologische pro ducten? In Breskens? En dan ook nog een centrum voor spirituali teit en persoonlijke ontwikkeling? Wat moest dat worden? Die mensen krijgen nu toch ge lijk, maar met omdat het niet lukte om een horecabedrijf neer te zet ten met oog voor mens en natuur. „Corona heeft me niet de das om gedaan, maar het heeft wel meege speeld natuurlijk. Midden in coro- natijd zette de provincie de PSD- gebouwen te koop. Dat zette me aan het denken. Ga ik me hier nog vier jaar, want zo lang liep mijn huurcontract nog, kapot werken? Zonder toekomstperspectief?" Voor Monica uit Nummer Eén voelde Qi als thuis, tussen die Corona heeft me niet de das omgedaan, maar het heeft wel meegespeeld natuurlijk bonte verzameling van tweede hands spulletjes. ,,Ik dronk hier al tijd koffie met mijn man en dan praatte je met elkaar. Vaak vroeg dan iemand aan het tafeltje naast ons: mag ik hier ook iets over zeg gen? En voordat je het wist, was je in gesprek!" Petra hoort het instemmend aan. ,,Er zijn hier echte vriend schappen ontstaan. Soms was ik gewoon jaloers. Dan werkte ik me een slag in de rondte en gebeurden hier de mooiste dingen. Daar wilde ik ook bij zijn", lacht ze. Ze heeft naar eigen zeggen privé veel voor de kiezen gehad. Ook za kelijk ging het niet allemaal zoals ze in haar 'chaotische hoofd' had bedacht. ,,Ik heb zoveel geleerd! Dat ik heel creatief ben, dat ik van niks iets kan maken, dat ik een verbinder ben, dat ik mijn kop bo ven het maaiveld durf uit te ste ken. Dingen waar ik zónder dit be drijf misschien nooit van mijn le vensdagen was achtergekomen. Tegelijk ontdekte ik ook mijn val kuilen, dat ik vaak te goeder trouw was en verre van zakelijk." Even bijkomen Totdat i april houdt ze een grote leegverkoop, ook via Facebook. Ze is er niet dagelijks, maar wie iets wil, kan een berichtje sturen. Straks gaat ze eerst even bijkomen, al borrelen in haar hoofd alweer ideeën. Om van Breskens naar Santiago de Compostela te lopen, om een boek te schrijven, om filmpjes te gaan maken of om horecaondernemers te begeleiden, op weg naar meer duurzaamheid. ,,Misschien kan ik de kandidaat koper van de PSD-gebouwen nog op weg helpen!" Speciale aandacht is er voor kin deren en jongeren. Zo is Kids2Fun begonnen met nieuwe, wekelijkse activiteiten in wijken en kernen van Terneu zen, waaronder de wijk Lievens- polder (Rozenpark), Biervliet (sportplateau Braakmanlaan) en Hoek (speelkooi Molenplein). Het JongerenInformatiePunt (JIP) is er voor jongeren van 12 tot en met 25 jaar die met vragen zit ten. Thuiswerken Aan-z houdt ondertussen de ontmoetingspunten voor wie die wil bezoeken, in de lucht; in Axel (maandag, kantoor aan-z, 14.30-15.30 uur), Terneuzen (dinsdag, buurthuis De Zee meeuw, 14.00-15.00 uur) en Sas van Gent (donderdag, De Statie, 15.00-16.00 uur). Voor een babbeltelefoonge sprek kan iedereen terecht bij een vrijwillig belmaatje. En Jeugd Gezin van aan-z biedt ouders en verzorgers speciaal ad vies over thuiswerken met kin deren, thuisonderwijs of het houden van een dagritme. Sassenaren en alle anderen die ge woonlijk carnaval vieren, kunnen er thuis aan meedoen. Veel carna valsmuziek zal te horen zijn, maar dat is zeker niet alles. Zo komt er een spiekercorner waarin praatjes makers zich van hun creatiefste kant kunnen laten horen. Een quiz staat op het programma, evenals een mega bingo. Verder zijn er prijzen te winnen voor het schoonst versierde kot, het schoonste ouwe wijf en de schoonst verklede Betekop. De deelnemers wordt gevraagd hier van foto's op te sturen. Er wordt zelfs een digitale carnavalsoptocht gehouden. Voor de jongste carna valsvierders zijn een Betejacht en Betespeurtocht uitgezet. Alles vindt plaats vanuit een stu dio die is ingericht aan de Markt in Sas van Gent. Een frequentie is ook toegewezen, 106.7 FM. Betekoppen FM is tevens te volgen via de web site betekoppenfm.nl. Sassenaar Toon Vereecken van de carnavals vereniging Wasdajong? is één van de initiatiefnemers, de Sasse car- navalsstich ting De Be tekoppen staat er vol ledig achter. ,,Carnaval voor hon derd procent vertalen naar een ra diopro- gramma is niet haal baar", aldus bestuurslid Coen Goe- thals, ,,maar zo halen we er toch alles uit wat erin zit." De lokale horeca die al een tijd droogstaat door de coronacrisis en carnaval als belangrijke inkom stenbron dit jaar moet missen, wordt niet vergeten. Via de web site van Betekoppen FM zijn drankpakketten te koop, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Sasse horeca. zaterdag 30 januari 2021 VL 'Voor je 't wist was je in gesprek' Pascalle Cappetti Breskens Petra Selis houdt tot 1 april opheffingsuitverkoop bij haar Cen trum Qi in Breskens. foto peter nicolai -Petra Selis, Centrum Qi 'Hoe komen we in hemels naam die coronatijd door?' Welzijnsinstelling aan-z in Terneuzen biedt extra activi teiten, een helpende hand en een luisterend oor. Harmen van der Werf Terneuzen Aan-z is doordeweeks bereik baar via 0115-563015. Zie voor informatie ook: aan-z.eu/nieuws Sas van Gent viert dan toch carnaval: van vrijdag 12 tot en met zondag 14 februari, met een carnavalsprogramma via radio en internet onder de noe mer Betekoppen FM.002. Harmen van der Werf Sas van Gent M Promo van Betekoppen FM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131