Goes houdt voormalig inspiratiepunt VVV aan de Singelstraat nog open Havendagen in Tholen verplaatst naar juli 2022 BEVELANDEN EN THOLEN 7 OOSTERSCHELDE IS ZIEK VISSTAND VERSLECHTERD Het is hoog tijd dat zoet water de zoute Oosterschelde weer in kan stromen. Voor Bram Aertssen van het Watersportverbond voor de Deltawateren is het klip en klaar: dat is hoe de visstand in het gebied hersteld kan worden. i en dooie boel. Een ramp onder water. Het mag duidelijk zijn dat de Bergse oud-visser I Bram Aertssen zich flinke zorgen maakt over de Oos terschelde. Tijd dat er eindelijk eens wat gebeurt, is zijn opvatting. En hij weet ook al hoe: door zoet water uit het Volkerak-Zoommeer toe te laten. Zoét water in de zoute Schelde? Ja. In rivierwater zitten namelijk voedingsstoffen die goed zijn voor de visstand, legt Aertssen uit. ,,Maar ook voor mossels, oesters, garnalen en zeegrasvelden. De hele keten is dan compleet, want uiteindelijk is dat ook voor vogels goed." Hij haalt herinneringen op aan de tijd voordat de Oesterdam voor een afscheiding van zout en zoet zorgde, toen hij zelf ook nog visser was. ,,Ik weet hoe het was vóór '85. Wat wij vingen, kon het hele jaar door gevangen worden." Aertssen staat niet alleen. Dui kers en sportvissers kloppen bij hem aan, vertelt hij. ,,Een hoop sportvisserijbedrijven zijn ge stopt, ook vissers die het niet meer mogelijk achtten de kost te verdie nen." En de Bergenaar wijst op rapporten van Rijkswaterstaat uit 1999 ('ergens in een lade beland') en dat van Stichting Anemoon, dat drie jaar geleden gepubliceerd werd. ,,Zij hebben vijftien jaar lang de visstand gemonitord. Het is sindsdien erg verslechterd." Westerschelde Hoe anders is dat in de Wester- schelde. Aertssen: ,,Het enige water in de Zeeuwse delta dat nog goed functioneert. Er stroomt zoet water in en dat zorgt voor ontzettend veel Ik weet hoe het was vóór '85. Wat wij vingen, kon het hele jaar door gevangen worden vis in de strook van Antwerpen tot aan Bath. Zeebaarzen, ansjovis Dat is bijzonder, want de Wester schelde was ooit juist heel vuil." Alarm Het is niet de eerste keer dat er alarm wordt geslagen. In mei 2019 deden visser Jan Molenaar en bio loog Peter van Bragt (Stichting Anemoon) dat ook in deze krant. Met zijn relaas hoopt Aertssen dan ook dat er nu wel actie komt. Hij hoopt een werkgroep te kunnen vormen met belanghebbende par tijen. ,,Om te kijken wat er nu pre cies gaande is." Daarin zouden ook Rijkswater staat en de provincie zitting moe ten nemen. Hij vond in ieder geval gehoor bij zeebiologe én Statenlid Inez Flameling die gisteren aan dacht voor de kwestie vroeg bij het provinciebestuur. Het verschaffen van informatie aan toeristen ligt op het bordje van de individuele gemeenten nu de VVV Zeeland is opgeheven. Zes jaar na dat een aantal afzonderlijke lokale VVV's in Zeeland waren gefuseerd tot een grote 'VVV Zeeland' was de steun van veel gemeenten afge brokkeld. Vlissingen haakte als eer ste af, later besloten ook Schouwen- Duiveland en Goes de geldkraan dicht te draaien. Flinke upgrade En dat terwijl het VVV-pand aan de Singelstraat in Goes nog niet zo lang geleden een flinke upgrade had gekregen en was verbouwd tot een zogeheten inspiratiepunt met veel meer digitale mogelijkheden. Ook kwam er een gezamenlijke in gang met het naastgelegen mu seum. De gemeente laat nu weten dat het voormalige VVV-kantoor weer open zal gaan als toeristisch informatiepunt zodra dat kan in verband met corona. De medewer kers die in het voormalig VVV-in- spiratiepunt werkzaam waren, zijn op tijdelijke basis door de gemeente in dienst genomen. Het informatie punt kan worden betaald van het geld dat Goes de komende jaren nog aan de VVV had willen geven. De geldkraan zou weliswaar wor den dichtgedraaid, maar het plan was om dat geleidelijk te doen. Het gaat om een voorlopige op lossing. De komende tijd wil de ge meente onderzoeken hoe op een moderne en toekomstbestendige manier een toeristisch informatie punt kan worden opgezet in Goes. THOLEN Ook dit jaar worden in Tholen geen Havendagen gehouden. Dat komt omdat de coronapandemie te onvoor spelbaar is en plannen maken daardoor te ingewikkeld. Het had zo'n mooie editie moeten worden dit jaar. Een goedmaker voor de afgelaste editie van 2020 - die ook van wege corona niet doorging. ,,Dit jaar had het jaar moeten zijn van het inlossen van de belofte. Om met de hulp van de vrijwilligers en deelnemers een geweldig feest te maken van de Thoolse Havendagen en de herdenking van 75 jaar Bevrijding", zegt William van Leeuwen, de voorzitter van het organiserende Tholen Sterk. Maar er is gewoon té veel onzeker. In plaats van ver ruiming is er juist een ver scherping van de maatregelen, zegt Van Leeuwen. ,,Een zor geloos evenement is ons dit jaar niet gegeven. Het besluit nemen we met pijn in ons hart, maar met de overtuiging dat het de juiste beslissing is." De artiesten hebben toege zegd hun optreden te willen verplaatsen naar juli 2022. Tickets voor beide avonden blijven geldig. zaterdag 30 januari 2021 BE 'Met zoet water kan-ie genezen Michiel Bouwman Tholen -Bram Aertssen, oud-visser Toeristen in Goes die informatie zoeken, kunnen later dit jaar ge woon weer terecht aan de Sin gelstraat. De gemeente heeft besloten het voormalige VVV-in- spiratiepunt open te houden als toeristisch informatiecentrum. ,,We hechten grote waarde aan een dergelijke voorziening'', zegt een woordvoerster. Rob Paardekam Goes Bram Aertssen maakt zich zorgen over de visstand in de Oosterschelde. De oplossing? Zoet water uit het Volkerak-Zoommeer toelaten, FOTO PIX4PROFS PETER BRAAKMANN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130