'We hebben plannen voor een foodhall in de oude kassen' In de sloten beweegt het riet mee met de schrale oostenwind. De velden zijn kaal, afgebakend door de kale bomen. Een plek in de kolonie was volgens Van den Bosch een voorrecht waar alleen keurige gezinnen gebruik van mochten maken. Zij hadden de grootste kans van slagen. Een derde deel van de randstedelijke bevolking leefde destijds van de liefdadig heid, dus keuze genoeg. ,,In de kolonie heerste een streng regime'', zegt Bob Veldman, voor zitter van Stichting Weldadig Oord, die het verhaal van de Kolo niën van Weldadigheid onder de aandacht wil brengen. ,,Alles werd voor jou bepaald. Van het moment van opstaan tot wat er op je bord lag. Maar het was ook een plek met onderwijs en ziekenzorg, ver voordat dit in de rest van het land gewoon zou worden.'' De grondleggers geloofden in het principe dat je vanzelf een beter mens werd als je werk en een inkomen had. Alleen liep alles net een beetje anders dan Van den Bosch in zijn hoofd had. Sommige steden stuurden niet hun kansrijk ste armen, maar juist de asociale families die ze het liefst zagen ver trekken. En ook de goedwillenden waren niet allemaal geschikt voor het zware werk op het land. Maar Van den Bosch geloofde heilig in het slagen van zijn plan. Na Frederiksoord werden in Drenthe en Overijssel ook andere koloniën opgetrokken, zoals Wil- helminaoord, Willemsoord en Boschoord. Reizend door de omge ving zijn overal herinneringen aan deze tijd terug te vinden zoals een rustoord, kerkje, school en man denmakerij. Deze laatste is fraai gerestaureerd en nu in gebruik als appartementencomplex voor men sen met een autistische beperking. De bijzondere historie van de Kolo niën van Weldadigheid bleef lang onbekend bij het grote publiek. Het pauperparadijs, het boek van Suzanne Jansen uit 2008, bracht ze langzaam weer onder de aandacht. Inmiddels hebben de zeven oor spronkelijke koloniën de handen ineengeslagen en wordt dit jaar bekend of ze op de Unesco Wereld- erfgoedlijst komen. In Huis Westerbeek ontmoet ik Minne Wiersma, directeur van de nog altijd bestaande Maatschappij van Weldadigheid. In dit landhuis werkte Johannes van den Bosch - zijn portret hangt boven de haard - aan zijn plannen en bestuurde later zijn broer de kolonie. ,,Van alle ko loniën is alleen Frederiksoord nog van de Maatschappij'', vertelt Min ne. ,,We proberen daarbij te werken in de geest van onze oprichter.'' Het appartementencomplex voor mensen met autisme is daar een voorbeeld van. ,,Maar we bouwen ook nieuwe koloniehuisjes'', aldus Minne. „Precies op de plek waar ze ooit hebben gestaan. Dat doen we op basis van oude kaarten.'' Het zorgt tijdens mijn wandeling in en om Frederiksoord voor een mooie tegenstelling tussen oude en nieuwe koloniehuisjes. Samen geven ze het landschap het gezicht van toen terug. Met rechte kavels, wegen en akkers, die worden gebruikt voor rogge, aardappelen en boekweit, net als vroeger. Ook Bob Veldman droomt van innovatie. We dwalen over het ter rein van het kolonieschooltje en de voormalige tuinbouwschool. Het eerste wordt gerenoveerd en op- nieuw ingericht, de tweede krijgt nog een nieuwe bestemming. ,,Een mengeling van functies zou mooi zijn. In de oude kassen willen we een foodhall maken.'' Er gebeurt veel in Frederiksoord. Zo kreeg het dorp een nieuw mu seum over de historie en werden er fiets- en wandelroutes samen gesteld. Bovendien is de ligging tegenwoordig gunstiger dan in de 19de eeuw. De verafschuwde wildernis van toen geldt nu als een pluspunt met drie nationale parken om de hoek: Weerribben- Wieden, Dwingelderveld en Drents-Friese Wold. Ik rijd via Wilhelminaoord en Boschoord naar Oldeberkoop. Links en rechts van de weg staan oude en nieuwe koloniehuisjes. Ook het landschap met zijn rechte lanen herinnert aan de unieke periode in de Nederlandse geschie denis. Verschillende dorpen, zoals Nijensleek en Vledderveen, zijn gesticht door nazaten van kolonis ten. Zij wilden niet ver weg van 40 Reizen Nieuw gezicht Een pioniershuisje in Frederiks oord. Rechts: waar gevange nen graan maalden, is nu een bierbrouwerij. Rechtsonder: de leegstaande gevangenis De Rode Pannen in Veenhuizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 120