TOPBOEKEN INTERVIEW Sofie Lakmaker is 26 jaar en een literair talent. Volgende week verschijnt haar romandebuut. Liever was ze in het eerste van Ajax gedebuteerd. de Boose 'Het is een wond die nooit helemaal zal helen.'' Een diepe zucht. De wond heet profvoetbal. Sofie Lakmaker wilde be roepsvoetballer worden. Ze bracht het tot de nationale KNVB-selecties, maar rond haar 17de besefte ze de top niet te zullen halen. „Misschien nam mijn interesse toen ook al wat af.'' Ze begon aan een studie Russisch, waarna ze overstapte naar litera tuurwetenschappen en daarna uitkwam bij filosofie. Haar échte droom ging trouwens niet over de top van het vrouwenvoetbal, maar over de top van het mannenvoetbal. ,,De deceptie dat ik nooit met Patrick Kluivert in hetzelfde elftal zou spelen was op mijn 7de enorm. Ten eerste omdat ik een meisje ben en ten tweede omdat Kluivert dan al lang zou zijn gestopt.'' Dat vrouwelijke zit Lakmaker steeds vaker in de weg. In haar stoere, grappige en soms treurige debuutroman De geschiedenis van mijn seksualiteit onderzoekt de hoofd persoon de randen van gender en liefde. Hoofdpersoon Sofie Lakmaker, haar eigen naam dus, vraagt zich in de roman af of ze niet liever een beetje opschuift naar een jongen. Minder meisje, meer jongen. Lakmaker schrijft: 'Gewoon: ietsje meer. Jongens zelf zijn echt sukkels.' ,,Ik heb een paar jaar op de wachtlijst ge staan en ben nu in behandeling. Langzaam ben ik aan het opschuiven in de richting van jongen. Het is geen plotselinge over stap van A naar B. Ik heb al ruzie gemaakt met de VU. Je moet daar formulieren invullen met de vraag of je vroeger liever met poppen of met lego speelde. Ontzet tend stereotiep, van de VU had ik een meer open houding verwacht.'' ,,De openheid is misschien mijn handels merk. Als ik in mijn paspoort kijk ben ik een vrouw, maar de caissières bij de AH denken daar anders over en spreken me aan als jongen. Mijn boek gaat over een gebrek aan houvast. Ik heb heel lang geen houvast gevoeld, ik heb steeds gelaveerd tussen hoe het is een vrouw te zijn en hoe het is een man te zijn. Ik voel me erg mannelijk, maar dat staat soms op gespannen voet met mijn 32 Lezen Pauline Goedemans over de bestsellers van Grimbergen Boeken in Lisse (en drie tips). 3 BESTSELLERS Henk Schaap e.a. Sporen van Six in Lisse ,,De voetafdruk van een Amsterdamse familie op een dorpsgemeenschap tussen 1640 en 1763.'' (Verloren, €24,95) Rukimi Iyer De wereldse bakplaat ,,De 75 ovengerechten van over de hele wereld hebben ook de keukens van Lisse gevonden.'' (Becht, €20) Roxane van Iperen 't Hooge Nest ,,Dit boek wordt bij ons al sinds het is verschenen heel goed verkocht.'' (Lebowski, €24) 3 AANRADERS Ted van Lieshout Wat is kunst? ,,Altijd een feestje, een boek van Ted van Lies hout. Genieten van tekst en beeld.'' (Leopold, €25) Johan de Boose Dondersteen ,,Wat een intieme inkijk in de geschiedenis van de schrijvende zoon en zijn vader.'' (De Bezige Bij, €23) Ernest van der Kwast Ilyas ,,Een roman die aan het denken zet over de vraagstukken van deze tijd. Zowel serieus als hilarisch en confron terend.'' (De Bezige Bij, €23) ROXANE 1 VAN I PEREN tHoogeNest 'Dat ik nooit met Kluivert zou spelen: een deceptie' TEKST MAAIKE LANGE FOTO MARCO OKHUIZEN Inmiddels heb je een paar afspraken gehad bij het VU Medisch Ziekenhuis om de mogelijkheid van geslachts verandering te onderzoeken? Jij bent er heel open over dat je wilt opschuiven richting jongen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 112