'Ik zei dat hij me mocht verlaten, als hij dat wilde' BV DE LIEFDE Liefl<e (48) woonde nog maar net samen met Richard (39) toen bij haar kanker werd geconstateerd. ,,Er zijn momenten geweest dat ik zo beroerd was dat ik niet eens het klepje van mijn telefoon kon openmaken. Dat ik niet meer kon lopen, vijf keer op een avond flauwviel en door Richard moest worden gevoerd. Door de chemo werd al mijn ener gie opgeslokt en had ik verschrikkelijke gewrichtspijn. Waar ik normaal het funda ment ben onder het dagelijkse reilen en zeilen van ons gezin, kon ik helemaal niks meer. En al die tijd was Richard geweldig. Voorheen liet hij de dingen graag aan mij over, maar nu deed hij zonder klagen de was. Hij kookte, ruimde op, zorgde voor de kinderen. We kenden elkaar nog maar twee jaar toen bij mij baarmoederhalskanker werd geconstateerd. We waren verliefd, woon den net samen en vormden met onze vijf kinderen een harmonieus samengesteld gezin. Alles ging goed, tot ik ziek werd. Heel wat partners zouden weglopen van zo'n situatie, want een relatie van twee jaar is nog behoorlijk vers. 'Wil je dit wel?' heb ik Richard gevraagd. 'Ik zou het begrijpen als je gaat. Leuk is anders, maar ik zou het je niet kwalijk nemen.' Dat meende ik ook echt. Het feit dat hij van me hield, betekent niet automatisch dat hij ook alles moest kunnen verdragen. Alleen wilde ik het wel graag meteen weten, en niet als we al mid den in het behandeltraject zouden zitten. Richard bleef. 'Ik kies voor jou en we gaan ervoor', zei hij. En dat deden we, met succes. De kanker verdween en om het te vieren gingen we met z'n zevenen op vakantie. Daar wilde Richard me ten huwelijk vragen, maar het lukt hem steeds niet om het juiste moment te vinden. Op het laatst was hij zo gefrustreerd dat hij een doosje op de koelkast zette en zei: 'Hier is de ring, zie verder zelf maar!' Typisch Richard: hij vindt het moeilijk om zich te uiten en word nukkig als zijn emoties hem dwarszitten. Zo is hij ge woon, daar kan ik prima mee omgaan. De volgende dag ging hij bij het ontbijt alsnog op één knie om me te vragen. 'Ik hou van jou en ik wil oud met je worden', zei hij. Dat laatste kwam alsnog in gevaar toen de kanker terugkwam. Weer moest ik aan de chemo, en weer week Richard niet van mijn zijde. Soms voelde ik me bezwaard omdat ik zo ziek was, vooral als ik hele dagen alleen maar sliep. Wat heeft hij aan mij, dacht ik dan, welke levensvreugde geef ik hem nog? Ik wilde graag aantrekkelijk en sexy voor hem zijn, maar lag daar als een zielig, kaal hoopje mens. En daar lag Richard dan elke nacht naast, hij hield me vast, zei dat hij me nog steeds mooi vond en dat deze toestand tijdelijk was. Ik heb zo veel liefde en warmte gevoeld, was zo dankbaar dat hij er was. Zeker, hij was soms ook chagrijnig of zag het niet meer zitten - hij is Florence Nightingale niet. Ook Richard moest zijn gevoelens kwijt en af en toe ontzorgd worden. Dus dan regelden we het zo dat hij een weekje met zijn vrienden kon gaan vissen. Waarna hij een stuk vrolijker thuiskwam en we er weer even tegen konden. Binnenkort moet ik voor de derde keer een chemotraject in. Niet leuk, maar we weten nu dat we het kunnen. We zijn beter voorbereid en vertrouwen erop dat we de kanker ook nu weer weg krijgen. Mijn doel is er nog minstens 12,5 jaar te zijn, want dan vieren we onze zilveren bruiloft. Maar hoe langer samen met Richard en de kinderen, hoe beter, natuurlijk.'' TEKST PAM VAN DER VEEN ILLUSTRATIE STUDIO SKI De echte namen van Liefke en Richard zijn bij de redactie bekend. Wil je ook praten over je relatie? Mail dan naar magazine@ dpgmedia.nl ZATERDAG 30 JANUARI 2021 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 111