'Ik ben geen vluchteling, maar een mens met een vluchtverhaal' traject een symbolische daad tegen alles dat me was aangedaan.'' ,,Ik had een duidelijk doel: erbij horen, mijn achterstand inhalen, iets van het leven ma ken. Dat ik om 5 uur moest opstaan om het rond te krijgen - Nederlands leren, de zorg voor de kinderen, wegwijs worden in de cultuur, studie, stage - was niet erg. Ik was hier gekomen voor mijn vrijheid, om mijn zoons een betere toekomst te bieden, en dat bracht een verantwoordelijkheid met zich mee. Ik voelde de plicht de mogelijk heden die ik kreeg optimaal te benutten.'' Seighali heeft in dertig jaar veel bereikt. Haar droom, leven in vrijheid, heeft ze waargemaakt. Ze is directeur van de Stich ting voor Vluchteling-Studenten UAF en werd onlangs benoemd tot voorzitter van het Humanistisch Verbond. Daarbij heeft ze nevenfuncties in de cultuursector, woningcorporaties en het College van de Rechten van de Mens ,,Ik wil een bijdrage leveren aan de maatschappij die mij kansen heeft gegeven'', zegt ze. Ook Rasoul, die haar altijd bleef steunen, heeft zijn eigen plek verworven. Hij is opgeklommen van bezorger tot proces coördinator bij PostNL en heeft een camper verhuurbedrijf. ,,Hoewel mijn huwelijk onvrijwillig was, ben ik steeds meer van hem gaan houden'', zegt Seighali. Nog altijd is ze dankbaar voor al die mensen die zich belangeloos hebben inge zet voor haar gezin. Al ging er weleens iets mis, zoals te lezen is in Tot op de dag. Neem de vrijwilligers die trachtten uit te leggen dat men in Nederland eet met bestek. ,,Dat was hilarisch; alsofwij niet wisten wat een vork was. Maar ze bedoelden het goed.'' In plaats van gast is ze nu zelf gastvrouw en helpt ze andere vluchtelingen zich te ontwikkelen. Behalve een persoonlijk ver haal is haar boek dan ook een pleidooi voor gastvrijheid, voor het respectvol opvangen van mensen die geen andere keuze hebben dan hun vaderland te ontvluchten. ,,Vluchteling zijn is geen identiteit, maar een ervaring. Ik ben een mens met een vluchtverhaal. Natuurlijk had ik mijn vrij heid het liefst in Iran gehad. Dat ik mijn eigen land heb moeten verlaten om elders een stukje grond 'in te pikken', bezorgde me aanvankelijk schaamte. Het was alsof ik kwam bedelen om vrijheid. Maar de relatie tussen mij en Nederland is nu gelijkwaardig; ik ben hier gelukkig en kan zijn wie ik ben. Ik ben de schaamte voorbij.'' Nederland heeft jullie destijds gastvrij ontvangen, schrijf je in je boek. Maar om deel te worden van de samenleving heb je zelf ook keihard gewerkt. Beschouw je jezelf na dertig jaar nog als een vluchteling? Tot op de dag verschijnt bij Ambo Anthos (€21). 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 110