krijg je ook terug In het donker gaat het ongedierte lopen 10 NIEUWS CORONA WIJSHEDEN «\S) IN QUARANTAINE DAG 318 e laat thuis voor de avond klok? Als ik op mijn 14de naar dansen ging, in 1970, moest ik met de bus naar huis. Ik moest om 11.00 uur thuis zijn. Een enkele keer was ik iets te laat. De smoes dat ik mijn bus ge mist had, ging er niet in bij mijn moeder: ,,Dan ben je te laat wegge gaan.'' En daar was geen speld tussen te krijgen. Volgende week geen dansen. En ook daar viel niet over te discussiëren. 30 OS Met afschuw en een behoorlijke portie angst en verdriet hebben we deze week de beelden van de rellen gezien. Meteen moest ik denken aan wat mijn moeder vroeger zei en wij ook later te gen onze kinderen: ,,In het donker gaat het on gedierte lopen.'' 30 OS „Waarom zou je doktersassis tente worden als je de dokter kunt zijn?'' Mijn moeder was huisvrouw, mijn vader bouw vakker. Gewone arbeidersmen sen. En ze zeiden dit al tegen me toen ik 16 was: vijftig jaar geleden... J. van Geel 30 OS Wij hebben een simpel, maar waardevol advies van onze ou ders meegekregen en ook aan onze nazaten doorgegeven: ,,Wie meer verteert dan hij ontvangt, die knoopt het touw waaraan hij hangt.'' Henk Francine Coenen Mijn vader zegt altijd: ,,Vier je vierdagen.'' Niet alleen de bekende vierdagen zoals je verjaardag, maar sta - liefst elke dag - even stil bij de posi tieve dingen van je leven. Vier wat er goed ging vandaag. Soms met champagne of koffie met ge bak, maar ook een vreugdedansje of een high five voor jezelf. We zijn geneigd om te veel te fo cussen op wat er niet goed gaat, terwijl er, als je goed kijkt, ook veel wel goed gaat. Carlijn van den Berge Kleine vergrijpen waren het slechts in mijn ogen; ik had mijn fiets niet goed gepoetst of in de kerk niet stil genoeg gezeten. Maar van mijn vader moest ik dan een paar uur in de varkens- schuur mijn straf ondergaan. Terwijl ik zo bang was voor die varkens. Ik krijg er nog rillingen van. Petra Franken-van As Als ik, in de jaren 70, mij zorgen maakte over mijn uiterlijk, vriendinnetjes, school of andere puberdingen, dan hielp mijn lieve Dad en vader enorm door te vragen: ,,Heb je je best gedaan?'' Als ik dan bevestigend knikte, vervolgde hij: ,,Dan heb je genoeg gezorgd.'' Ik gebruik deze woorden nog steeds voor mijn jongvolwassen zonen! Zo rustgevend, warm en ondersteunend als dat voelde. Caroline van der Togt 30 OS We waren op vakantie in een een huisje in Bra bant. Ik was een jaar of 10. Het was herfst. Ik liet mijn natte vuile rubberlaarzen buiten de deur staan. Een paar keer zeiden mijn ouders: ,,Denk je aan je laarzen, die moet je nog binnen zet ten.'' Maar ze bleven buiten staan die nacht en het regende, dus werden ze ook van binnen nat. De volgende dag mocht ik van mijn vader geen ander schoeisel aan, en dus liep ik met die natte dingen. Dat was uiteraard geen pretje. Het was de grootste les in je verant woordelijkheid nemen die ze me ooit gegeven hebben. Tot op de dag van vandaag ik ben 58) heb ik daar nog altijd profijt van. Mijn moeder en ik hadden het er nog vaak over toen ik mijn eigen kinderen opvoedde. Petra Barel-van Monsjou 30 OS De belangrijke onmiskenbare levensles die ik heb geleerd en die ik vaak genoeg met mijn kinderen, maar ook met mijn omgeving heb gedeeld is: ,,Wat je geeft, krijg je ook terug.'' Hilda van Zalinge 30 OS 30 OS Mijn vader had een moeilijk leven, hij was deel van een tweeling, geboren in 1916. Zijn moeder stierf toen hij 10 jaar was, de tweeling zwierf op straat en kreeg later een stiefmoeder die niet echt van hen hield. De tweeling trouwde met twee zussen en ze waren gelukkig tot de vrouw van mijn vader stierf en hem achterliet met drie kleine kinderen, onder wie een baby. Maar mijn vader zei: ,,Roffels laten de kop niet hangen.'' Hij trouwde later met zijn huishoudster, mijn moeder, en samen kregen ze nog drie kinderen. Mijn vader stierf toen hij 90 was, volop in het zaterdag 30 januari 2021 GO Jyt* e\S) 2/* «i*. G/. isvw »\2> 2/* 'w«- Levenslessen over liefde, (kleine) misdaad en straf Frank Poorthuis Van je opvoeding moet je het heb ben, dat weet iedereen. Maar die moet je dan ook maar net krijgen. Naar aanleiding van de rellen in het land vroeg ik u deze week om de opvoedingsadviezen en levensles sen van uw ouders en grootouders eens op te halen; inclusief de les sen die u zelf weer doorgeeft aan uw kinderen. Het was een rijke oogst van (Bijbelse) spreuken, ge zegdes, motto's en soms ook ge woon een treffende anekdote uit een kinderleven. Verhalen over (kleine) misdaad en straf, schuld en boete, maar natuurlijk ook over de liefde. Want uiteindelijk draait bijna alles om de (ouder)liefde. Ik laat u aan het woord. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl -Tonnie van Zessen - Francien Meerkerk Mijn moeder: „Meisje, zorg dat je nóóit afhankelijk van een man wordt.'' Mijn vader: Mijn moeder had voor mij en mijn zussen vaak op onverwachte momenten opvoedkundige uit drukkingen, die ik inmiddels zelf ook regelma tig gebruik. Deze bijvoorbeeld: ,,Er zijn twee dingen die je niet uitleent: je man en je fiets!'' Of deze: ,,Je moet niet proberen, daar komt on geluk van.'' De laatste is van mijn vader, ik ge bruikte deze gister nog: ,,Als je mensen leert kennen, ga je van dieren houden!'' Corien van den Vijver

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10