Volgens sommige aanwezigen hield Ruud Lubbers actrice Gong Li iets te uitbundig vast Dennis Hopper eist een erotisch verhaal Gong Li danst met Ruud Lubbers Als er ooit een verkiezing wordt gehouden van de mooi ste actrice die ooit het IFFR heeft bezocht, gaat die titel wat mij betreft naar Gong Li. In 1993 bracht de Chinese, toen 26 jaar oud en bekend van klassiekers als Het rode korenveld en Raise the Red Lantern, de hoofden van menig mannelijke festival bezoeker op hol met haar koele, onbereikbare uitstraling en een verlegen, bijna minzame glim lach. Toen premier (en vrouwen liefhebber) Ruud Lubbers de kans kreeg om tijdens een premièreavond een dansje met haar te maken, greep hij dit met beide handen aan. Volgens sommige aanwezigen hield hij haar daarbij iets te uitbundig vast. Een interview met Gong Li was bepaald geen sinecure. Zo be weerde ze de Engelse taal niet te beheersen en werd ze voort durend begeleid door een tolk die haar lange zinnen kort en bondig vertaalde. Vragen over haar toenmalige partner regis seur Zhang Yimou, die vrouw en kinderen voor haar verliet, waren uit den boze. Enkele jaren later gingen de twee uit elkaar. Inmiddels is Li getrouwd met de Franse synthesizer specialist Jean-Michel Jarre. Acteren lijkt niet meer haar belangrijkste prioriteit te zijn. In Rotterdam sprak zij destijds over The Story of Qiu Ju waarin zij een zwangere plattelands vrouw speelt. In de film moest Gong Li er onappetijtelijk uit zien, wat een hele klus moet zijn geweest. Spijt van haar rol in die film had ze niet. Het leverde haar de onderscheiding van Beste Actrice op tijdens het Filmfestival van Venetië in 1992. De grote ster in 1991 op het IFFR was Dennis Hopper (toen 54 jaar oud), een Holly- woodlegende die onsterfelijk is geworden door zijn film Easy Rider De journalisten stonden in de rij om met hem te praten over zijn nieuwe film The Hot Spot. Een verslag geefster van Panorama die geen afspraak had, sprak hem in de lift van het Hilton Hotel aan met het verzoek of ze ook op audiëntie mocht komen. Zijn eis: alleen als zij hem een erotisch verhaal vertelde waarvan hij opgewonden zou raken. Het interview ging door. Verder gedroeg Hopper, die jarenlang aan drank en drugs verslaafd was en in een psychiatrische kliniek belandde, zich heel braaf in Rotterdam. Tijdens mijn gesprek met hem vroeg hij bezorgd aan de ober hoe hoog het alcoholpercentage was van het flesje bier dat voor zijn neus was gezet. ,,Een half procent? Dan kan het geen kwaad.'' ZATERDAG 30 JANUARI 2021 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 101