7 Civita di Bagnoregio is Italië's volgende voordracht voor de Unescolijst voor cultureel erfgoed. Inwoners trekken al jaren weg. Maar de toeristen wisten het dorp in groten getale te vinden. Maar hoe lang nog? Erosie ligt op de loer. ITALIË UNESCO Rome inds Civita di Bagno regio model stond voor 'het kasteel in de wol ken' in een Japanse tekenfilm is het een vaste etappe voor Aziatische, met name Chinese, toeristen in hun toer door Ita lië. Ruim 60 procent van de toeristen die het gehucht aandoen, komt uit China. Er gaan meer Chinezen naar Ci- vita dan naar die andere Italiaanse Re- naissance-parel, Siena. De pandemie heeft dat toerisme platgelegd. Het contrast met anderhalf jaar geleden kon bijna niet groter, zegt burgemeester Luca Profili. „Er komen nu vooral Romeinen langs, die heb ben Civita eindelijk ontdekt." Het is stil in het middel eeuwse dorp met Etruskische roots, dat midden in een vallei ligt en alleen via een lange loop brug kan worden bereikt. Op wat katten en werklui na is er niemand op straat. Het kerkplein wordt opnieuw be straat. „Door de pandemie hebben we nu tijd en ruimte om dat te doen", legt Profili uit. Hij is de jonge burgemeester van Bagnoregio, de gemeente waar het gehucht Civita onder valt. Zo'n tien jaar geleden werd het dorp echt 'ontdekt' door de Chinese toeristen en groeide het aantal bezoekers van zo'n 40.000 in 2010, naar ruim een miljoen in 2019. De reden voor het aanvragen van een plekje op de Unescolijst is niet het gebrek aan aandacht voor het dorp, geeft burgemeester Profili toe. „Deze magische plek moet het symbool wor den van wederopstanding. Civita heeft aardbevingen, oorlogen en verzakkin gen overleeft en zal ook deze pandemie ongeschonden doorkomen." Civita di Bagnoregio torent hoog boven de omringende vallei uit, het is gebouwd op een 443 meter hoge heuvel van klei en tufsteen. In de fundering onder het middeleeuwse stadje zijn grotten te bezoeken die duizenden jaren geleden door de Etrusken gebruikt wer den. De gaten in het tufsteen maken de basis van Civita broos. „Ik ben wel stukken van mijn tuin kwijtgeraakt'', lacht Felice Rocchi. Hij werd tachtig jaar geleden in het gehucht geboren en woont er nog steeds. „In die hoek daar moet je een beetje oppassen." In één van die Etruski- sche grotten onder zijn huis runt Rocchi een klein mu seum, zijn zoon heeft een res taurant in het dorp. Hij is blij met elke erkenning. „Die Unesco- nominatie levert weer meer toeristen op. Het zijn er soms misschien wel veel, maar zonder hen zaten nu vijftig men sen zonder werk." Het idee om Civita di Bagnoregio voor te dragen voor de Unescolijst stamt al uit 2015. Civita zal, als het doorgaat, het 56ste Italiaanse beschermde erfgoed zijn op de lijst. Italië is, samen met China het land met het meeste culturele erfgoed ter wereld. Het doel is eigenlijk vooral het dorp te beschermen, de ero sie is al sinds de Etrusken het dorp stichtten, 2500 jaar geleden, een pro bleem in het gebied. „Alleen al de kan didatuur heeft ons verplicht anders naar Civita te kijken'', zegt burgemeester Profili. „Het dwingt ons na te denken over de gevolgen van het toerisme voor het dorp en de directe omgeving." Gemeenschap Rossana Medori heeft twijfels bij de Unesconominatie en de groeiende stroom toeristen. Ze woont al ruim zeventig jaar aan de rand van het cen trale kerkplein. „Dit huis was eerst van mijn grootouders en daarna van mijn ouders. Ik ben hier geboren." Bovenaan het trapje voor haar huis kijkt ze naar de werklui op het kerkplein. Op de kerk klok na, is hun werk het enige geluid in het dorp. „Het toerisme heeft voor veel mensen welvaart gebracht, maar de ge meenschapszin is weg'', vertelt Medori. „Toen ik jong was waren alle huizen bewoond, kenden we elkaar. Dat is niet meer." In de jaren direct na de Tweede We reldoorlog woonden er zo'n tweehon derd mensen in Civita di Bagnoregio, een groot deel familie van elkaar. Zo is Felice een neef van Rossana. „Zijn vader is een broer van mijn moeder." Veel Civitonici trokken weg om elders een leven op te bouwen, de meesten kwamen niet meer terug. Op het diep tepunt woonden er elf mensen in het gehucht, inmiddels is het aantal inwo ners gestegen naar veertien en staan veel huizen in de steigers in de hoop meer bewoners aan te trekken. Er zijn restaurants, bars en zelfs een kruide nier. Met het toevoegen van Civita aan de Unescolijst zal steeds meer leven terugkeren, is de overtuiging van burge meester Profili. „Nu al heeft de centrale overheid meer aandacht voor het dorp en de problemen die de erosie oplevert." De Unesco besluit in 2022 of Civita di Bagnoregio daadwerkelijk cultureel erfgoed wordt. vrijdag 29 januari 2021 IMAGES Angelo van Schaik Van boven naar beneden: burgemeester Luca Profili en Rossana Medori en Felice Rocchi, die beiden al vele tientallen jaren in het dorp wonen. Civita kan alleen bereikt worden via een loopbrug. FOTO GETTY Idyllisch dorpie hoopt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7