NYNKEDEJONG Zes relschoppers moeten betalen voor aangerichte schade Dat is het Ü&k&R&van Albert Heijn 6 NIKflO Column $0 @Nynke Woorden doen ertoe. Wanneer minister-pre sident Rutte verklein woordjes gebruikt, doet hij dat om een groot probleem kleiner te doen lijken. Wanneer minister Hugo de Jonge zegt dat iets zéker gaat lukken, bedoelt hij eigenlijk dat hij de GGD weer voor een on mogelijke opdracht zal stellen. Wanneer een verantwoordelijke tijdens een verhoor voor een par lementaire enquête zegt dat hij daar 'geen actieve herinnering' aan heeft, probeert hij uit alle macht iets te vergeten. Als een minister-pre sident niet op zoek wil naar de 'sociologische verklaringen' voor de rellen in zijn land, zegt hij eigenlijk dat we niet te diep moe ten graven naar een mogelijk waarom, omdat we anders kri tiek kunnen hebben op het beleid dat hij tien jaar lang heeft gevoerd. Als tijdens een persconfe- rentie over het coronabeleid de minister van Volksgezondheid de crisis beschrijft met metaforen zo als 'dashboard' en een virus als een 'mammoettanker', probeert hij ons alleen maar af te leiden van zijn zwabberende beleid. Als die zelfde minister zegt dat hij iets heel 'zorgvuldig' gaat doen, weet je dat het vreselijk lang gaat duren. Als je de slachtoffers van de Toeslagenaffaire 'zwakken' noemt, doe je net alsof ze al aan de grond zaten voordat de Belasting dienst aan de deur klopte, terwijl dat geenszins het geval was. Als V je zegt dat hun schulden wor- V den 'kwijtgescholden', doe je net alsof zij die schuld zelf hebben opgebouwd, alsof het hun schuld was. Het geld wordt terugbetaald. 'Kwijtge scholden' klinkt veel te barmhar tig. Als je maar lang genoeg praat over vluchtelingen als 'gelukszoe kers', gaan de mensen geloven dat ze inderdaad hiernaartoe komen, enkel en alleen om onze huizen en banen in te pikken of een uitke ring aan te vragen. Als je jarenlang doet alsof het klimaat iets van 'linkse klimaatgekkies' is, lijkt het net alsof het niet een probleem is dat ons allemaal raakt en zal blij ven raken. Al die woorden doen ertoe. Ge lukkig is er de krant, waar mensen werken die doorvragen tot ze pre cies weten wat er eigenlijk gezegd wordt. Het was een eer om al die jaren voor zo'n mooi medium te mogen schrijven. Als de minister zegt dat hij iets 'zorgvuldig' gaat doen, weet je dat het lang duurt Het Openbaar Ministerie heeft twee auto's ingenomen, en beslag laten leggen op loon en bankreke ningen. ,,Dit geld kan later ge bruikt worden om de gedupeer den te compenseren'', aldus een woordvoerder van het OM. ,,Wij zijn nu bezig om ook beslag te leggen op vermogen en goederen van andere verdachten.'' De politie heeft al 122 mensen opgepakt op verdenking van deel name aan de rellen in Den Bosch en Eindhoven. Voor de Bossche rellen afgelopen maandagavond zijn 52 arrestaties verricht, voor die in Eindhoven afgelopen zon dag 70, maakte het Openbaar Mi nisterie bekend. Het aantal aan houdingen zal de komende dagen oplopen, verwacht het OM. Een groot deel van de aange houden mensen werd zondag en maandag al opgepakt. Mensen die uitsluitend zijn opgepakt wegens het negeren van de avondklok of het niet luisteren naar de politie, zijn al vrijgelaten. Zij krijgen later een boete, tenzij uit beelden als nog blijkt dat ze meer op hun kerfstok hebben. Mensen die nog vastzitten, hebben ernstiger fei ten gepleegd. Dat kan bijvoor beeld openlijke geweldpleging, mishandeling, opruiing, diefstal in vereniging of vernieling zijn. De eerste verdachten moeten zich volgende week vrijdag verantwoorden voor de rechter. Daarna volgen nog twee snel rechtzittingen. Het gaat daarbij i Er volgen meer aanhoudingen, verwacht het OM om minder complexe zaken, maar evengoed eist het OM dan hoge straffen, met name celstraf. Wie geweld gebruikte tegen hulpver leners, agenten of journalisten kan een dubbele strafeis ver wachten. „Sommige rechtszaken worden later gepland. Dat zijn bijvoorbeeld de zaken waarbij extra onderzoek nodig is." De rellen lijken langzaam uit te doven. Woendag waren er nau welijks opstootjes en arrestaties. Op sociale media wordt nog wel opgeroepen tot rellen. korting 30% 50% korting* Cötes -bu-QRfiöiic 40% korting 50%kortiii^S 30% korting vrijdag 29 januari 2021 GO Woorden Dit was de laatste column van Nynke de Jong. Ze heeft ruim vier jaar voor deze krant geschreven. De hoofdredactie dankt haar van harte! Maandag begint Linda Akkermans op deze plek. De politie wil dat zes relschop per gaan betalen voor de schade die ze hebben aange richt in Den Bosch en Breda. Raymond Boere Den Bosch ïif RO Dl TROIA Wij ruimen de kelder op, kan jij 'm vullen. VERDEJO RU EDA Alle Aliwen en Undurraga Bijv. Undurraga Merlot Chili Per fles 0.75 liter Vina Albali Rueda Verdejo Spanje Per fles 0.75 liter Nero di Troia 40 Puglia Rosso Italië Per fles 0.75 liter Terres de Galets Cötes du Rhöne Frankrijk Per fles 0.75 liter Campo Viejo Rioja Reserva Spanje Per fles 0.75 liter 25j'aar? laat je legitimatie zien! 18 jaar verkopen wij geen alcohol De 10% korting bij aankoop van 6 flessen van dezelfde wijn geldt niet In combinatie met deze aanbieding Deze aanbiedingen gelden In week 4, van maandag 25 t/m zondag 31 Januari 2021. De AH Bonusaanbiedingen zijn alleen geldig met een AH Bonuskaart. Prijswijzigingen en zetfouten voorbehouden. *Deze korting geldt op alle Allwen en Undurraga wijnen van 0.75 liter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6