Wemeldinge wil geen Cadzand worden 'Zorg voor goede oplossing verkeer' BEVELANDEN EN THOLEN 7 Ruim een halfjaar geleden bleek in de Goese gemeenteraad aardig wat wrevel te bestaan over de plannen voor het Waterpark, een groot vakantiepark aan het Veerse Meer. Dat had te maken met het feit dat de gemeente Middelburg de plannen voor het vakantiepark in volle vaart door zet, terwijl Goes twee recreatieve plannen van ondernemers in Wolphaartsdijk juist in de wacht heeft gezet in afwachting van een brede visie over het Veerse Meer. Overlast Ook zijn fracties in Goes bang dat het Waterpark voor verkeers overlast zorgt in bijvoorbeeld Wolphaartsdijk. Het college kreeg de opdracht met Middel burg te praten en, als dat niet tot resultaat zou leiden, een ziens wijze op het bestemmingsplan voor het Waterpark in te dienen. Wethouder J oost de Goffau liet destijds al blijken daar niet heel gelukkig mee te zijn. Een ziens wijze indienen bij een buurge meente, dat is nogal wat. Toch voldoet het college nu aan de op dracht van de raad, mede omdat gesprekken met Middelburg niet tot grote veranderingen aan het plan voor het park hebben geleid. In de zienswijze vraagt Goes om een goede verkeersoplossing voor de ontsluiting van het waterpark, waarbij de dorpen in buurge meenten worden ontzien. ,,We willen daar graag samen met Middelburg uitkomen.'' WATERRIJK OESTERDAM VOLTOOIING NADERT Nog altijd rijden busjes van aannemers af en aan. En gaat de bouw van het park stug door. Een krappe honderddertig villa's telt het park nu. Van relatief luxe vierpersoons tot groepswoningen voor zestien man met eigen sauna, bubbelbad en aanlegsteiger. Het merendeel gekocht door mensen als langdu rige investering. Om ze vervolgens volledig of gedeeltelijk te verhu ren. Daarvan is 40 procent Belg. En daar komen dit jaar dus nog 21 villa's bij. Waarmee het totaal van Waterrijk Oesterdam op 150 uitkomt en het park klaar is. ,,Dan moeten we nog wel de laatste puntjes op de i zetten", zegt eige naar Mike Verweij. ,,Zoals de be- planting over heel het terrein. Maar ook de parkeerterreinen, de wegen. En dan staan er verspreid nog bouwketen en moeten we het gebouw bij de entree, het voorma lige restaurant, nog slopen." In de lift Los daarvan zit hij nog vol toe komstplannen. Zoals uitbreiding van de botenstalling achterop het terrein en twintig extra cabana's, een soort hutjes bij het strandje naast het centrumgebouw. Want mensen weten Waterrijk Oester- dam, het restaurant en de hotelka mers, inmiddels goed te vinden. ,,Van twintigers tot zestigers, de Nederlandse recreatiesector zit echt in de lift. En dat merken wij." Elf jaar is Verweij nu onderweg. Van een kale vlakte, naar een park wat de meest luxueuze jachten uit binnen- en buitenland aanmeren. Niet altijd liep het even vlekke loos. Gestart in de nadagen van de bankencrisis, gevolgd door de eu- Van twintigers tot zestigers, de Nederlandse recreatiesector zit echt in de lift rocrisis en nu de coronapandemie. ,,Het ging met pieken en dalen", zegt Verweij. En hoewel het res taurant en hotel nu dicht zijn, ziet hij de toekomst met vertrouwen tegemoet. ,,Wat je ziet is dat door de crisis mensen juist investeren in vast goed in eigen land", zegt hij. ,,Dat is niet alleen een stuk veiliger. Bo vendien kun je er ook nog eens makkelijker zelf gebruik van ma ken. Waarom naar de andere kant van de wereld vliegen als Neder land ook nog zoveel onontdekte plekjes telt. Als hier de zon schijnt, wanen mensen zich in het buiten land." Verweij ziet dat door covid de toeristische sector in Zeeland een enorme boost heeft gekregen. ,,Dat wat we afgelopen jaar hebben meegemaakt, moeten we zien vast te houden." Als corona het toelaat, heeft hij daar het volste vertrou wen in. Elf jaar na de bouw van de eerste modelwoning, nadert Waterrijk Oesterdam op de Speelmans platen de voltooiing. Nog 21 woningen zijn in aanbouw. Dan komt het totaal op 150 watervilla's en is het park klaar. ,,Dit jaar gaan we de laatste puntjes op de i zetten", zegt eigenaar Mike Verweij. „Zoals de beplanting, de wegen en de parkeerplaatsen." ,,Goed dat we wat met het toerisme doen, maar de inwoners van het dorp brengen het hele jaar door geld in het laatje en dat mis ik." ,,U zegt dat het een integrale visie moet worden maar ik zie in de stukken alleen een toeristisch re creatief perspectief." De kritiek op de vele aandacht voor toerisme in Wemeldinge was duidelijk te voe len op een digitale inwonersbijeen komst over een masterplan voor het dorp. De gemeente Kapelle heeft in de afgelopen weken vier digitale bijeenkomsten gehouden om sa men met inwoners te praten over de toekomst van Wemeldinge. De Wemeldingenaren willen geen toeristische hotspot worden. ,,Geen situatie zoals in Cadzand of Retranchement waar de eigen in woners weggegaan zijn." Ook de Walcherse kust werd aangehaald als voorbeeld van hoe het niet moet. Met andere woorden: de balans tus sen toerisme en bewoners moet zorgvuldig worden bewaakt. ,,Waar het in het begin misschien aantrek kelijk lijkt, gaat het uiteindelijk ten koste van inwoners van het dorp." Het steekt de inwoners dat ze op zomerse dagen soms niet meer op hun eigen strandje terecht kunnen. Goed om wat met toerisme te doen maar inwoners brengen het hele jaar door geld in het laatje Het idee van het onderzoeksbureau om daar een paviljoen of strand stoelen neer te zetten, werd reso luut naar de prullenbak verwezen. ,,Een hippe strandtent past niet bij het karakter van het dorp." Ook het idee dat de vele (Belgische) duikers bourgondisch willen eten en geld in het laatje brengen van de horeca werd naar het rijk der fabelen ver wezen. ,,Zij nemen de barbecue mee en eten aan de waterkant." De dorpsbewoners suggereerden om op toeristisch gebied samen te wer ken met Yerseke, want Wemel dinge is net als Yerseke georiën teerd op de Oosterschelde. De Wemeldingenaren pleitten voor meer aandacht voor de eigen inwoners. Geen extra hotel, maar bos op die locatie zodat je daar kan wandelen. Verbetering van de voet en fietspaden. En meer aandacht voor de jeugd. Dat varieert van vei liger zwemmogelijkheden in de zo mer, een waterglijbaan en aanleg van een klimbos tot huisvesting als ze wat ouder zijn. De jeugd komt er bekaaid af, is de teneur en dat wordt Een hippe strandtent past niet bij het karakter van het dorp gezien als een grote bedreiging. Want nu trekken jongeren weg omdat er geen betaalbare huizen voor ze zijn. In het voorjaar komt het college van burgemeester en wethouders opnieuw naar Wemeldinge om ver der te praten over het Masterplan. vrijdag 29 januari 2021 Nee, Goes wil de plannen voor Waterpark Veerse Meer bij Arnemuiden zeker niet dwarsbomen, zo benadrukt wethouder Joost de Goffau. ,,Maar er moet wel een goede oplossing komen voor het verkeer'', vindt hij. Goes heeft bij buurgemeente Middelburg een officiële zienswijze inge diend over het Waterpark. Rob Paardekam Goes 'Als hier de zon schijnt, wanen mensen zich in het buitenland' Timo van de Kasteele Tholen Park Waterrijk Oesterdam, op de Speelmansplaten bij Tholen, is bijna klaar. foto marcelle davidse - Mike Verweij, eigenaar Niet alle ballen op het toerisme. Dat zeggen inwoners van We meldinge. Ze zijn trots op hun dorp en willen het rustige, dorpse karakter behouden. En daar horen ook huizen voor jon geren bij en die zijn er nu veel te weinig. Melita Lanting Wemeldinge - Inwoner Wemeldinge - Inwoner Wemeldinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50