'Het gaat maar om een ding: komen er genoeg vaccins binnen' Vaccinatiedossier: een vliegende start, en toe ging het Hugo de Jonge: 4 VACCINATIES TEMPO De oppositiepartijen natuurlijk, maar ook partijgenoten bij het CDA en zelfs zijn collega's in het kabinet maken er geen geheim van: Hugo de Jonge moet tempo maken met het vaccinatiepro gramma. Zij eisen daadkracht van de veelgeplaagde coronaminister. ,,We kunnen nog vijf keer herha len dat we te traag zijn begonnen, maar nu moeten we vooruit!'' vat CDA-Kamerlid Joba van den Berg het samen. Ze noemt de mislukte deal met farmaceut AstraZeneca 'verontrustend'. Die fabrikant zal het eerste kwartaal veel minder vaccins leveren dan beloofd. ,,Dat betekent iets voor de keuzes in de vaccinatiestrategie.'' Ook coalitiegenoot Rob Jetten vindt dat De Jonge veel meer voortvarendheid aan de dag moet leggen. De D66-fractieleider heeft diverse artsen gesproken die zeggen dat het sneller kan als de uitvoering simpeler gemaakt wordt. „Volgende week moeten we dat op scherp zetten in het de bat met de minister'', zegt hij. PvdA-Kamerlid Attje Kuiken is zelfs bereid 'om 24 uur per dag te gaan prikken', zegt ze: ,,Het vacci natieprogramma moet worden bevrijd uit de huidige bureaucra tische ketenen, en worden opge zet als een centraal geleide mili taire operatie.'' Volgens CDA'er Van den Berg staan de GGD's klaar om extra prikstraten te openen, maar zijn er simpelweg te weinig vaccins beschikbaar. Kuiken snapt dat Het vaccinatie programma moet worden bevrijd uit de huidige bureaucratische ketenen de minister er niks kan doen dat AstraZeneca onvoldoende levert, maar verder moet alles uit de kast worden getrokken. ,,Dat gebeurt niet. Er zijn al ruim 500.000 vac cins geleverd, waarvan er meer dan 300.000 nog steeds in een vriezer liggen.'' Het steekt haar dat een aanbod voor extra doses vaccins van Mo- derna is afgeslagen. En terwijl de Gezondheidsraad adviseerde de meest kwetsbaren als eerste te vaccineren, duurde het tot deze week voordat de eerste oudere een prik kreeg. GroenLinks pleitte eerder al voor een vaccinatiecommissaris met een verregaand mandaat, maar die motie kreeg niet genoeg stemmen in de Kamer. ,,De vacci natie tijdens de Mexicaanse griep in 2009 werd als een militaire operatie geleid'', herinnert Ka merlid Suzanne Kröger zich. ,,Die commandostructuur missen we nu. Daardoor bungelen we on deraan de lijst. Dieptriest, want iedere dag telt.'' Volgens het GroenLinks-Ka merlid is het nog steeds een pro bleem dat de distributie van vac cins 'uitgesmeerd' wordt. Ook krijgen bewoners van één ver pleeghuis soms niet tegelijk een inenting. ,,Er is sprake van totale versnip pering bij de distributie'', ziet SP'er Maarten Hijink. ,,Men had er geen puzzel van moeten ma ken die zo uiteen kan vallen als er een stukje wegvalt. Laat daarbij veel over aan zorgprofessionals en gebruik je boerenverstand.'' Hijink heeft raad voor De Jonge: ,,De beeldvorming lijkt voor hem belangrijker te zijn dan de aanpak. Dan staat de minister daar te glunderen in pak als er ie mand een eerste prik krijgt! Dat roept ergernis op. Zorg liever dat iedereen die inenting zo snel mo gelijk te pakken heeft.'' Hugo de Jonge wil graag reage ren op de kritiek: ,,Ik snap dat ie dereen mij mo menteel op de vingers kijkt. Ik baal natuurlijk ook dat we op dit moment onderaan staan in de staatjes met inentingscijfers. Een deel van de verklaring zit 'm in de wat trage start. Een ander deel is te wijten aan het feit dat wij een voorzichtiger voorraadbeheer heb ben dan andere landen. We zagen wekelijks aanpassingen in de leve ringen, vandaar de aanvankelijke terughoudendheid.'' Dat gaat de komende weken ver anderen, belooft de bewindsman. De voorraden worden zo snel mo gelijk gebruikt. ,,Mijn zorg zit eer der bij de iets langere termijn: ne men we niet te veel risico? Ik snap dat mensen er nu nog anders over Hekkensluiter, hoe kon het zo ver komen? Het vaccin van AstraZeneca, ont wikkeld in Oxford, belichaamde van meet af aan de Nederlandse hoop op een uitweg uit de corona crisis. De eerste plannen voor ver spreiding onder de bevolking wa ren dan ook geënt op dit vaccin. Toen het vaccin van Pfizer als eer ste klaar - en goedgekeurd - bleek, lagen daarvoor geen scenario's klaar. In alle haast moest in december de strategie worden aangepast: niet de alleroudsten, maar hun verzor gend personeel kwam als eerste aan de beurt. Dit omdat de vaccins van Pfizer in grote bulkverpakkin- gen zaten en extreem koud be waard moesten worden. Versprei ding in (kleine) zorglocaties was daarom niet mogelijk, dacht het kabinet. Uiteindelijk begon Nederland op 6 januari als laatste EU-land met vaccineren. Kabinet, GGD en RIVM ontvingen ladingen kri tiek op de late start. Er lagen geen scenario's klaar die afweken van de Oxford-route. De organisatie met 25 regionale GGD's bleek te log om snel een ander pad te bewandelen. De eer ste prik had vooral symbolische waarde. In de week na de prik in Veghel oefende de GGD vooral, om het inentingsproces te stroom lijnen. De eerste dag werden er veertig prikken gezet, op de tweede dag tachtig. Inmiddels is de operatie op enigszins op stoom. De Ggd heeft volgens het corona dashboard van het rijk 128.311 prik ken gezet, voornamelijk bij zorg- personeel. Bijgesteld Sinds de jaarwisseling is de vacci natiestrategie meermaals bijge steld. Vertegenwoordigers van de acute zorg en huisartsen vroegen om voorrang, en kregen die. Er werd voor gekozen minder buffers aan te houden in de vaccinvoor- raad, zodat er meer prikken gezet kunnen worden. En de tijd tussen twee prikken met het Pfizer-vac- cin werd verruimd van drie naar zes weken. Maar hier doemt een nieuw groot probleem op: het Eu ropees Geneesmiddelenbureau EMA bepaalde gisteren dat deze termijn toch echt maximaal drie weken mag zijn (zie hiernaast). Het ministerie van VWS ver wachtte dat Nederland met een langere tussenpose tussen de twee prikken snel de inmiddels fa meuze een-na-laatste plaats in het Europese prikklassement kan ver laten. Uit cijfers die de site Our World in Data dagelijks publiceert blijkt dat Nederland de laatste da gen ongeveer net zoveel prikken zet als andere Europese landen, maar die zijn eerder begonnen en hebben in totaal dus al meer men sen gevaccineerd. Voor elk EU-land geldt dat de voorraad vaccins eindig is, en dat betekent voor de iets langere ter- vrijdag 29 januari 2021 GO Coronaminister De Jonge krijgt kritiek van vriend en vijand Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) ligt onder vuur. De achterstand die Ne derland bij de vaccinaties heeft opgelopen, is een bla mage. Advies van de Kamer aan De Jonge: leid dit project als een militaire operatie. Edwin van der Aa Jan Hoedeman Den Haag -Attje Kuiken, PvdA-Kamerlid De aankoop van de vaccins begon voortvarend. Met een groepje (rijke) buurlanden sloot Nederland in juni de eerste deals met farmaceuten. Dat was tegen het zere been van de an dere EU-landen. Daarna werd het lastiger en lastiger. Sander van Mersbergen Den Haag Nederland zette volledig in op het AstraZeneca-vaccin. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4