II Plooien rond renovatieplan Oude Haven zijn gladgestreken De Zuidhoek krijgt drie ton voor mobiliteitsnetwerk SCHOUWEN-DUIVELAND 7 KUNSTENAAR GEEN KAMERPLANT MAAR EEN HAMERPLANT OP TAFEL Dies de Jonge is een kunstenaar en muzikant uit Brouwershaven die niet af te remmen is. Qua leeftijd zou Dies de Jonge (72) best achterover mogen leunen, maar als de Brouwenaar iets niet t. De kunstenaar in hart en nieren struikelt nog altijd over de verhalen die hij als vanzelf in beelden omzet. En dan gaat hij ook nog dagelijks om twaalf uur stipt los op zijn trompet. De houten beelden van De Jonge zijn legendarisch. Al maakt hij die, door een kapotte rug, al een tijdje niet meer. Maar wat de kunstenaar én muzikant afleverde, is indrukwekkend. Een compleet orkest aan instrumenten. Kleding stukken. Een kruk met een mand vis er op. Alles op ware grootte of nóg groter en levensecht lijkend. Zij het dat het allemaal van hout is gemaakt. Grootvader De Jonge werd geboren en groeide op in Brouwershaven. Pal naast het huisje van zijn grootvader aan de Noorddijkstraat, waar hij al jaren atelier houdt. Veertig jaar lang woonde De Jonge in Rotterdam, maar dat atelier - waar hij sinds een paar jaar schuin tegenover woont - hield hij al die tijd aan. Zoals hij ook alle jaren meetoe- terde met de nu veertig jaar oude Muziek Play In tijdens de Brouwse Dag in zijn stadje. ,,Op acht- of ne genjarige leeftijd ging ik hier bij de fanfare. Maar echt serieus leren spelen heb ik pas na mijn vijftig ste. Toen kreeg ik van mijn vrouw en de buurt voor mijn verjaardag een nieuwe trompet cadeau." Jan van Duikeren (toen nog con servatoriumstudent, nu een be kend trompettist en componist) gaf hem les. ,,Ik ben helemaal op nieuw begonnen en heb noten le ren lezen." Hij speelde sindsdien de sterren van de hemel bij cover band De Ongelooflijk Grote Klap band en verschillende andere for maties. Zijn laatste optreden was vorig jaar 1 maart. Met de Seaside Dixieland Band stond De Jonge op het podium bij knipcafé De Bar bier in Ouwerkerk. Daarna volgde corona. Toch speelt De Jonge nog dage- Vonden ze me tekenend op het dak van het gebouw waar ik werkte. En dat was niet de bedoeling lijks een half uur tot drie kwartier. Zoals hij ook bijna elke dag de gang maakt naar zijn atelier in het huisje van opa. Daar maakt hij et sen en schilderijen met acrylverf. De Brouwenaar zat als kleine gup al altijd te tekenen. Hij haalde zijn mts diploma bouwkunde, maar eenmaal aan het werk bleek dat geen succes. ,,Vonden ze me teke nend op het dak van het gebouw waar ik werkte. En dat was niet de bedoeling." De Jonge belandde op de kunst academie in Rotterdam. Zijn beel den, schilderijen en etsen staan en hangen inmiddels over de hele wereld. Altijd werk met een ver haal en veelal ook werk met een kwinkslag. Struikel je bij iedereen over kamerplanten, staan er bij De Jonge hamerplanten in de venster bank. Plantenbaksculpturen, ge vuld met hamers. En bij hem geen bak goudvissen maar houtvissen op tafel. ,,Je moet een beetje blij ven lachen natuurlijk. En die ver halen zijn écht overal. Het houdt voor mij nooit op." Het atelier van Dies de Jonge is gevestigd aan de Noorddijkstraat 42 in Brouwershaven. De gemeente zet er gelijk ook de vaart in om verder geen kostbare tijd meer te verliezen. Vooruitlo pend op het raadsbesluit is al over- leg geweest met de twee onderzoe kers van de Technische Universiteit Delft, die de tegenstrijdige plannen van de beoogde aannemer en de in genieurs uit de werkgroep van be woners gaan doorlichten. Volgens de werkgroep is het onnodig om nieuwe palen te boren voor onder steuning van de kademuren. Blijft dat achterwege, dan is de kans op scheurvorming van de huizen rondom de haven kleiner en boven dien kunnen de bomen worden ge spaard, voeren de bewoners aan. Verschillende fracties drukten wethouder Jacqueline van Burg op het hart dat de bewoners nu ook tij dig op de hoogte moeten worden gehouden van de vorderingen van de TU en de uitvoering waar voor wordt gekozen. Dat komt volgens de wethouder helemaal goed. Onaf hankelijk voorzitter Jan Geluk van de werkgroep krijgt alle mails en wordt betrokken bij alle verdere ge sprekken. ,,Het is vervolgens aan hem om dat weer terug te koppelen naar de bewoners", aldus Van Burg. Kosten De wethouder waarschuwde nog wel voor mogelijk oplopende uit voeringskosten. Het TU-onderzoek wordt betaald uit het budget (4,7 miljoen euro) voor de renovatie. ,,Als dat gevolgen heeft voor de ka demuren, kom ik weer terug bij uw raad." ZIERIKZEE Sociaal werkbe- drijf De Zuidhoek in Zierikzee krijgt drie ton voor de verdere uitwerking van een 'duurzaam sociaal mobiliteitsnetwerk' op Schouwen-Duiveland. Het gaat om een 'wild card' van de Werkinnovatie Prijs, waar De Zuidhoek één van de tien (van 62) finalisten was. Sociaal werkbedrijven in Delft en Amsterdam gingen er als winnaar met een miljoen euro vandoor. Maar ook De Zuid hoek krijgt, met nog twee an dere finalisten, geld en onder steuning om de plannen uit te werken. Met het netwerk dat De Zuidhoek op poten wil zet ten, worden heel veel vliegen in één klap geslagen. De bedoeling is een fijnmazig netwerk van elektrische busjes en deelauto's over heel het ei land aan te leggen. Daarmee wordt de leefbaarheid op dor pen opgekrikt, mensen wor den uit hun sociaal isolement gehaald en kunnen zich zelf standig bewegen, het klimaat krijgt een oppepper én er kun nen in de eerste twee jaar al leen al vijftig banen worden gecreëerd voor mensen die niet zo makkelijk aan de bak komen. vrijdag 29 januari 2021 Dies de Jonge ziet in alles 'n verhaal Esme Soesman Brouwershaven - Dies de Jonge, kunstenaar en muzikant Voor meer informatie over zijn werk, zie: diesdejonge.com Paarden die Dies de Jonge zag bij de Langendijk bij Brouwershaven plaatste hij in zee, toen duidelijk werd dat de strao dit jaar niet door ging. Wachten op strao heet het werk, met een knipoog naar het bekende toneelstuk Wachten op Godot. foto marieke mandemaker Alle neuzen staan weer in de zelfde richting. Als dat zo blijft, kan het niet anders dan goed komen met de renovatie van de kademuren aan de Zierikzeese Oude Haven, denkt waarnemend CDA-fractievoorzitter Rutger Punt. Zijn initiatief voor een se cond opinion naar de beste aan pak van de opknapbeurt werd gisteren raadsbreed omarmd. Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49