10 ZEELAND Nu restaurants nog een poos de deuren gesloten moeten houden, blijft deze krant chef-koks een podium geven. Wel vullen we de rubriek Zeeland Eet in 2021 anders in. We vragen chefs hun signatuur gerecht te bereiden. Deze week: Marc Everse en Niek Traas van Kale De Bril in Goes met een vegetarisch hoogstandje. I wee jaar bestaat het restaurant van Marce Everse (de kale) en Niek Traas (de bril) nu. Het bezit inmiddels een trouwe schare fans. Niet in de laatste plaats door de eerlijke pure gerechten, maar ze ker ook doordat het duo in zijn menu's altijd wel een verrassend vegetarisch ge recht stopt. Niek: ,,We gebruiken veel groenten. Die zijn veel makkelijker bewerkbaar dan vlees of vis. Je kunt er een mooie crème van maken, de groente roosteren, bakken of in zoetzuur leggen. Wij vinden dat groente een gerecht meerwaarde geeft. Bovendien is groente gezond en qua inkoop niet duur." Omdat Zeeland in hun ogen te klein is voor een volledig vegetarisch restaurant, bieden ze in hun gerechten dikwijls een stukje vlees of vis. Alles komt van leveranciers uit de buurt. ,,Onze ge rechten bestaan altijd uit één deel vis of vlees en één deel groente, die een belangrijke rol speelt op het bord. Als we vlees en vis helemaal zouden uitbannen, krijgen we het restau rant niet vol, vrees ik", zegt Niek. Een aantal tussenge- rechten is vegetarisch. „We doen veel moeite om ook die doelgroep te bedienen. Van gasten hoor je regelmatig dat ze el ders worden afgescheept met een maaltijdsalade of een pasta. Of RECEPT Drs. P Voor deze aflevering biedt het lied 'Knolraap en lof, schorseneren en prei' van Drs. P inspiratie. Met hun tussengerechtje 'schorseneren met kof- fiejus' wonnen de chefs in december de kook- wedstrijd van koffieleverancier De Zeeuwse Branding. Niek: ,,De schorseneer was vroeger de armelui asperge, maar ik vind hem lekkerder door zijn aardse smaak. Ook heeft de wortel meer structuur dan een asperge. Wij combineren schorseneren met koffiejus, schuim van oude kaas, gel van duindoorn en een crumble van ha zelnoten, koffie en cacao. Alles zit erin: zoet, zuur, zout, bitter en umami. We wisselen elke week van menu, maar dit vegetarisch gerechtje gaat ze ker zijn rentree maken!" chefs laten gewoon het vlees of vis weg en voegen niks anders toe. Zo zonde, want er is niks makkelijker te bereiden dan groente. Ook veganisten kun nen we een heerlijk menu serveren als ze dat op tijd aangeven. Je moet er speciaal voor inkopen. Er is fantasti sche plantaardige room verkrijgbaar Marc spuit er kaas voor desserts. Binden schuim op. van sauzen doen we met agar agar of johannesbroodpitmeel. Het is geen rakettechniek." vrijdag 29 januari 2021 GO Niek Traas (links) en Marc Everse van restaurant Kale De Bril tonen hun 'Schorseneren met koffie'. fotos johan van der heijden Vegetarisch hoogstandj e van Kale De Bril Frank Balkenende Nodig: 1 grote schorseneer pp, 2 ste len peterselie, 50 gram boter, 100 ml duindoornsap, 200 ml room, 100 ml melk, 200 gram oude kaas geraspt, 2 bakjes espresso, scheut room, scheut mirin, hazelnoten, cacao. Bereiding: schorseneren schillen en in water met een scheut melk aan de kook brengen. Daarna van het vuur, laten afkoelen en vervolgens bakken in de pan met peper en zout. Espresso, mirin en room en opmonte ren met zoute boter. Zo nodig kruiden. Crumble maken van koffie, hazelnoten en cacao. Verwarm voor de crumble de oven voor op 170° C. Laat boter smelten. Meng poedersuiker, bloem, cacaopoeder, noten en koffie. Roer er de gesmolten boter door en stort op een bakplaat bekleed met bakpapier. Zet ongeveer 10 minuten in de voor verwarmde oven. Laat afkoelen en ver kruimel het deeg tot een crumble. Duindoornsap met 1 gram agar agar op 100 ml koken. Na afkoelen gel draaien in de keukenmachine. Room, melk en oude kaas opkoken, door een fijne zeef gieten en het afge koelde mengsel in een slagroomspuit doen. Peterselie frituren. Zorg dat deze groen blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38