WIM HOFMAN Jarig 9 vrijdag 29 januari 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Binnenkort ben ik jarig. Van sommige verjaardagen herinner ik me weinig of niets. Meestal kwamen er wat familieleden op be zoek voor koffie of thee en een tom- pouce of een stuk taart en een glaasje. Wel herinner ik me de dag waarop ik twaalf werd nog goed. Dat was in 1953. Grote stukken van Zeeland stonden onder water; we wisten niet hoeveel mensen en dieren er in die rampnacht verdronken waren, maar het moesten er veel zijn, honderden. We hoorden van doorgebroken dij ken, ingezakte huizen, mensen op da ken en in bomen in de ijzige kou en er waren steeds meer verhalen van aller lei ellende. Ik was die keer op maandag jarig. Op de plaats waar we woonden, was Vlissingen die dag weer zo'n beetje drooggevallen. Het water dat bij ons in de buurt uit de rioolputten opgeborreld was, was ook weer weggelopen. De boulevards waren over grote stukken ingezakt, grote stukken steen ervan lagen op het strand. In de gaten waren zandzakken gegooid. Bij de Nolledijk en de duinen was veel zand weggespoeld. Ik zag er- gens een bunker die akelig scheef was gezakt. De binnenstad van Vlissingen was diep in het water komen te staan. We hadden geen school. In enkele klaslo kalen zou wel water staan en dreven onze schriften en potloden daar rond en de kruipruimten onder de houten vloeren zouden in ieder geval wel vol gelopen zijn. Daar zwommen mis schien al wel visjes rond. 's Middags aten we een restje boe renkoolstamp met wat boterjus met ui en ik kreeg een groot boek over verre landen met kleurenplaatjes, die je er zelf in mocht plakken. Ik hield wel van boeken over vreemde gebieden waar door je ging wegdromen en in gedach ten drong je dan door in diepe wouden of voer je in een prauw over een rivier met aan weerskanten groen waaruit harde geluiden kwamen van wilde dieren en rare vogels. Mijn verjaardag werd wat verscho ven en ik mocht enkele vriendjes van school uitnodigen en we speelden mo nopolie en mijn moeder bakte wafels voor ze en ze maakte warme chocola demelk. Dat krijg je als je in februari jarig bent. Bij de rellen in Eindhoven werden vele vernielingen aangericht. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Coronavirus (55) De coronapandemie levert steeds verdergaande en pijnlijker maat regelen op met slechts een wan kel vooruitzicht: geleidelijke vrij heid na massale vaccinatie. Daarna nog het gevaar van allerlei mutanten: bieden onze niet ge heel uitgeteste vaccins afdoende bescherming? De regering geeft nog geen over tuigende stip aan de horizon, daardoor ook geen voldoende succesvolle participatie in de hui dige coronamaatregelenDe zak ken van Hoekstra raken na elke ondersteuningsronde leger, met algehele langdurige armoede als troosteloos perspectiefHoe deze neerwaartse spiraal te door breken en naar een perspectief volle 'plandemie' te bewegen? Waarom direct niet de nodige miljarden investeren in vol doende centrale pandemiezie- kenhuizen? Waarom direct niet de nodige miljarden investeren in versnelde zorgopleidingen ge vuld uit de werkzoekenden- groep? Waarom niet de arbeids voorwaarden voor zorgpersoneel verhogen, zodat applaudisseren niet meer nodig is? Kortom: via een 'plandemie' vol doende capaciteit creëren zodat we het '10-jarig Rutte-tekort' on gedaan maken en structurele ar- moede voorkomen. Net als met de Deltawerkenwe zitten nu nog veilig en welvarend! Maarten Anthonise, Vlissingen Coronavirus (56) Ik begrijp een aantal coronaregels niet. Waarom mag je wel naar de fysiotherapeut en niet naar een osteopaat? Een osteopaat is meestal een fysiotherapeut die nog eens 5 jaar verder heeft ge studeerd om zo de patiënten nog beter te kunnen behandelen. Wat maakt dat een slijterij een essen tiële winkel is? Dat betekent dat een huilbaby niet behandeld kan worden, maar iemand die niet zonder alcohol kan, wel in zijn behoefte wordt voorzien. Een gekke toestand, vind ik. Zou het komen omdat degenen die dit voor ons beslissen niet weten wat een osteopaat is, laat staan wat hij of zij doet en daar naast van een goede neut houdt? Het is mij een raadsel. Lia Hubner, Goes Schoolkeuze O, o. Wat een ellende. Kunnen we niet op stap om een school te kie zen (22 januari). Nou, dat kan in dunbevolkte gebieden al tig jaar niet meer. Nee je móet zelfs tien tallen kilometers reizen voor voortgezet onderwijs. Sommige opleidingen zijn er niet meer overal op het platteland. Simpele oplossing: minder scholen in de Randstad maakt het keuzepro bleem daar eenvoudiger. Dan is er meer geld voor onderwijs op het platteland, dan is het daar enigs zins bereikbaar. Maar dat doet de politiek natuurlijk niet. Stel je voor: iets anti-Randstad, dat kost stemmen zeker. Bestuurders zijn er niet voor het volk, maar voor hun verkiezingsresultaat. Leen Wille, Oostburg Westerschelde Nadat de gedeputeerde gezegd had dat extra baggeren niet nodig is om schepen binnenkort met een diepgang van 16 meter naar Antwerpen te laten varen waren de Statenleden kennelijk gerust gesteld (23 januari). Is dit terecht? Vanaf 2011 werd de tij onafhanke lijke diepgang 13,10 meter. Hier voor moesten 12 drempels weg gebaggerd worden. Volgens de gedeputeerde hoeft, om naar 16 meter te gaan, alleen wat grond verplaatst te worden in de Westerschelde! Nu weten we allen welke rampen er over ons kunnen komen als volksverte genwoordigers niet door vragen, en ambtenaren onderling afspra ken maken.Wat bedoelt de gede puteerde met 'niet extra' bagge ren op ondiepe plekken om het slib op diepe plekken te storten? Baggeren om zandbanken te ver hogen? Baggeren en storten op plekken waar de stroming het naar zee afvoert? Of varen er al schepen met 16 meter diepgang naar Antwerpen? Te diep gebag gerd in 2011 na ambtelijk overleg? J. W. Minderhout, Vlissingen Wisselpolders Er is weer een nieuwe kreet ver zonnen bij onze groene jongens, dit heet wisselpolders (25 ja nuari). Wat betekent dit? Boeren worden uitgekocht en verdreven van hun gronden, die al genera ties lang in bezit zijn. Ontpolderen noem ik dit. En deze worden vol gezet met zout water. En wat zoekt de overheid? Ruimte voor natuurontwikke ling. Men is recent op zoek naar 420 hectare bos en in totaal 5000 hectare alleen al in Zeeland. Ook hier is een mooi woord verzon nen, voedselbos. Wij hebben bij het waterschap het 'Hoogwater beschermings plan'. Hierin wordt vastgelegd, hoe we de Zeeuwen nu en in de toekomst veilig kunnen laten wo nen. En dit zijn maatregelen die veelal buitendijks gebeuren, waar dit ook hoort. Laten we ons eigen plan trekken, waarbij we de pol ders drooghouden en voedsel produceren. Let wel mensen, hier is al generaties lang voor gevoch ten. Maak een goede keuze op 17 maart. Kees Hanse, Zierikzee Rellen Helemaal eens met Nynke De Jong in haar column 'Expert- chaos' (22 januari). Intussen zijn we een week verder en gaat het niet meer alleen om wetenschap pers die het onderling met elkaar oneens zijn en via de media hun punt proberen te maken. Ook sommige politici blijken niet in staat om in de Tweede Kamer ge nomen besluiten met de nodige ondersteuning uit te laten voe ren. Met het oog op de verkiezingen van 17 maart gaan voor sommigen partijbelang boven het landsbe lang. Bijna heel Nederland is mo menteel verbolgen over een rela tief kleine groep relschoppers die gewelddadig en ongehoord onze maatschappij proberen te ont wrichten. Dat moet bedwongen worden door de politie en naar mijn mening met hulp van het leger. De verantwoordelijke op ruiers moeten worden gearres teerd en via de rechter de cel in. Het alternatief is voortdurend an archisme. Afschuwelijk dat en kele politici de methode van ex- president Trump omarmen om chaos te creëren. Ton Overbeek, Terneuzen FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37