Strand bij Zoutelande wordt opgespoten Speelhof Hoogerzael is gered 7 Corporatie: goedkope woningen voor ons te duur versluis willeboer Tot vorig jaar moest de corporatie 'maar' twee procent betalen en had ze dertig goedkope woningen in portefeuille in Aagtekerke, Bigge- kerke en Domburg. „Speciaal voor jongeren die voor het eerst zelfstan dig gaan wonen." Ze konden deze kopen voor een bedrag dat door een speciale regeling dertigduizend euro onder de marktprijs lag. ,,Bij vertrek verkochten ze de woning weer aan ons en kregen ze dertig duizend euro onder de marktprijs." Dat systeem werkte volgens Van der Wel perfect. „Iedereen was te vreden." Ook andere corporaties maakten gebruik van die regeling, waardoor overal starters en mensen met een laag middeninkomen een eigen woning konden kopen. ,,Het werkte goed." Niet werkbaar Volgens Van der Wel waarschuw den de corporaties vorig jaar de mi nister van Binnenlandse Zaken dat door een wetswijziging deze speci ale regeling vanaf 2021 niet meer werkbaar is. ,,Maar er is helaas niet naar ons geluisterd." ,,De mensen die nu in zo'n star- terswoning zitten, hebben geen na- Er is helaas niet naar ons geluisterd deel van de nieuwe regeling", bena drukt hij ,,Wij houden ons aan de gemaakte afspraken. Als die men sen willen verhuizen, kopen we die woningen terug zoals afgesproken. Daarna kunnen we ze nog één keer aanbieden tegen het lage tarief maar kopen we ze niet meer terug." Het idee voor die speciale rege ling voor starters - 'kopen naar wens' - is niet ontwikkeld door Zeeuwland maar door het lande lijke bureau Woonlab. Het is op zoek naar een nieuwe regeling waar starters van kunnen profiteren. Zo ver Van der Wel weet, hebben ze mogelijk iets bedacht dat interes sant kan zijn. ,,Ze zijn in gesprek met de Belastingdienst om te kij ken of het kan." Zeeuwland wil graag opnieuw iets aanbieden waarmee starters geholpen worden. ,,De gemeente wil dat ook. Maar voorlopig hebben we nog niets concreets." De directeur wijst er wel op dat de wachtlijsten voor huurwonin gen in Veere goed te overzien zijn. ,,Ook voor jongeren." Zo moesten mensen in de leeftijdscategorie van 18 tot 22 jaar vorig jaar zo'n acht maanden wachten totdat ze een woning kregen aangeboden. En zo dreigend was de situatie wel, liet het bestuur van Speelhof Hoogerzael onlangs weten. Het tekort bedraagt 10.000 euro, om dat de inhuur van een medewer ker voor onderhoud van de na- tuurspeeltuin zo duur is gewor den. Een verzoek om meer geld ligt te wachten tot de gemeente een besluit neemt over alle sub sidies die aan alle organisaties worden verstrekt. 'Waardevolle initiatieven mo gen niet lijden onder onze ver traagde besluitvormingsproces sen', stelde de gemeenteraad gis teravond in een motie. Die werd gesteund door een grote raads- meerderheid, van LPM, PvdA, SGP, D66, Christenunie, VVD, GroenLinks en Fractie Onder- dijk. Zij gaven wethouder Chris Si mons daarom de opdracht te zor gen voor een snelle oplossing, zodat Speelhof Hoogerzael in ie der geval niet dicht hoeft. Geen 'blanco cheque' CDA en SP stemden tegen. Niet omdat zij de natuurspeeltuin niet belangrijk vinden, maar zij wilden geen 'blanco cheque' ge ven aan het college. ,,Het is eerst de verantwoordelijkheid van de stichting om een oplossing te vinden", stelde CDA'er Wim Kant. Waarom wordt iemand in gehuurd voor onderhoud en waarom worden er niet meer vrijwilligers ingezet, vroeg Kant zich af. Daar zat ook voor de SP de pijn. Wethouder Simons was echter blij met de opdracht van de raad om Speelhof Hoogerzael snel te helpen. ,,Dit steunt ons." ,,Maar dat hangt heel erg af van de omstandigheden. Want we willen niet tijdens het badseizoen daar werken. Het kan dus ook het najaar worden voor we allebei of alleen dat tweede deel aanpakken." De beide strandvakken moeten dit jaar wor den opgehoogd om ervoor te zor gen dat de kustveiligheid is gega randeerd. Metingen wijzen dit vol gens Rokven uit. Dankzij dat werk wordt ook het strand weer breder, wat goed is voor het toerisme. Een jaar geleden verdween tij dens de februaristorm Ciara flink wat zand van de Walcherse zuid westkust waardoor bij hoogwater het strand op een aantal plaatsen wel heel erg smal werd. Uiteindelijk werd na enkele maanden alleen 860 meter strand tussen Vlissingen en Dishoek opgespoten omdat daar de kustveiligheid echt in het geding was. De gemeente Veere kreeg des tijds wel het aanbod te profiteren van de aanwezigheid van het mate- riaal om op te spuiten zodat ook 1100 meter strand tussen Dishoek en Zoutelande kon worden meege nomen. Want ook daar was tijdens de storm veel zand verdwenen. Het Veerse college ging echter niet op het aanbod in, omdat het destijds midden in de eerste golf van de coronacrisis zat. Het wilde niet vele tonnen extra aan het op hogen van het strand uitgeven ter wijl het niet wist wat de financiële gevolgen van de crisis waren. B en W gingen er toen nog vanuit dat er alleen al dat jaar mogelijk meer dan acht miljoen euro minder zou bin nenkomen aan toeristenbelasting en parkeerheffingen. Later bleek dat verlies mee te vallen, omdat het toerisme tijdens de zomermaanden fors opleefde en ook het Rijk met geld over de brug kwam. Deze keer hoeft de gemeente Veere niet financieel bij te springen, omdat het om de kustveiligheid gaat. Tijdens de commissievergade ring van de gemeente Veere kwam deze week de zandsuppletie ook aan de orde na vragen van Sander Jacobse (SGP/CU). vrijdag 29 januari 2021 Veerse starters komen straks lastiger aan huis Het aanbieden van goedkope starterswoningen in de ge meente Veere kan hoogstwaar schijnlijk niet meer, betreurt di recteur-bestuurder Marco van der Wel van Zeeuwland. Door een wetswijziging, waardoor zijn woningcorporatie nu acht pro cent overdrachtsbelasting moet betalen, wordt het voor de cor poratie te duur om zulke wonin gen aan te bieden. ,,We kunnen het financieel niet meer opbren gen." Emile Calon Domburg - Marco van der Wel A Directeur bestuurder Marco van der Wel van Zeeuwland. FOTO ERNESTA VERBURG De natuurspeeltuin Speelhof Hoogerzael is gered. De ge meenteraad van Middelburg komt snel met extra geld over de brug. ,,We willen voorko men dat het voortbestaan van de Speelhof in het geding komt", verklaart LPM-leider Piet Kraan. Maurits Sep Middelburg Het strand tussen Westkapelle en Zoutelande en tussen Valke- nisse en Vlissingen wordt dit jaar opgespoten. Rijkswater staat probeert voor mei een van deze twee al op te hogen. Woordvoerder Ilse Rokven sluit niet uit dat het tweede deel ook voor het begin van het vakantie seizoen wordt opgespoten. Emile Calon Zoutelande Kunststof kozijnen Aluminium kozijnen De Zompe 2a, Serooskerke 0118 - 629 056 www.versluisenwilleboer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35