'We zijn er nog niet aan toe excuses te aanvaarden' 5 Ahmed K. veroordeeld voor veroorzaken dood van Inge Caljouw Volgens de rechtbank staat vast dat de verdachte ten tijde van het ongeluk bezig was met een straatrace met een andere, tot nu toe onbekende automo bilist. Het vonnis is gelijk aan de straf die het Openbaar Ministerie twee we ken geleden eiste. K. zat op 10 juni vorig jaar achter het stuur van een witte Volkswagen Golf, waarmee hij op de Burgemeester van Woelderenlaan in Vlissingen met hoge snelheid een andere witte Golf inhaalde en vervolgens Inge Caljouw in haar handbike raakte. De 42-jarige Vlissingse werd zwaargewond afge voerd en overleed vier dagen later in het ziekenhuis. Roekeloos rijgedrag Volgens het OM had de Golf enkele seconden voor de fatale aanrijding een pieksnelheid van om en nabij de 168 kilometer per uur, terwijl ter plekke 50 het maximum is. Dat is gebleken na het uitlezen van de boordcomputer van de auto. Caljouw is, na een nood stop die K. maakte toen hij de vrouw in haar handbike de weg zag overste ken, nog geraakt met een snelheid van 77 kilometer per uur. De in totaal vijftien getuigen had den allemaal de indruk dat de twee auto's een straatrace hielden. Daarom was volgens het OM sprake van dood slag. Daar ging de rechtbank niet in mee, omdat K. heeft geprobeerd uit te wijken op het moment dat hij Cal- j ouw zag. Opzet kan daarom niet wor den bewezen, wel is K. schuldig aan het veroorzaken van een verkeerson geval met de dood tot gevolg. Ook staat volgens de rechtbank vast dat sprake was van 'competitief rijgedrag, en dus een straatrace'. De rechtbank „Elke straf is te laag, maar we krijgen er Inge niet mee terug. We zijn blij dat het achter de rug is", zegt Tom Caljouw, over de veroordeling van de man die de dood van zijn dochter veroorzaakte. ,,We hebben er rust mee." Hij wil een fonds oprichten in haar naam om de gehandicapt ensport te steunen. Claudia Sondervan Biggekerke Inge Caljouw overleed op 14 juni vorig jaar aan de verwondingen die haar werden toegebracht bij een aanrijding op de Van Woelde- renlaan in Vlissingen. Ze stak over in haar rolstoel met handbike op het moment dat Ahmed K. (28) daar een straatrace hield met een andere bestuurder. Die is nog voortvluchtig. De rechtbank legde K. vier jaar onvoorwaardelijke cel straf en vijf jaar rijontzegging op. Caljouw is dankbaar voor de steun die de familie ondervond van politie, Slachtofferhulp, Openbaar Ministerie en recht bank. ,,We hebben dat geweldig gevonden." K. betuigde spijt, maar, zegt Caljouw: ,,We zijn er nog niet aan toe om excuses te aanvaarden. Ik denk dat ik wel met de dader in gesprek wil, als zijn gevangenis straf er een eind op zit." Hij vindt dat de gemeente Vlis- singen zo snel mogelijk maatrege len moet nemen om te voorkomen dat bestuurders ooit nog zulke hoge snelheden - K. reed 168 km per uur - kunnen halen op de Van Woelderenlaan. ,,Ik heb in Vlissin- gen gewoond, ik weet dat daar vanuit de buurt vaker om is ge- vraagd. Maar het wordt steeds uit gesteld. De gemeente moet daar beter ingrijpen." Inge Fonds Caljouw gaat binnenkort praten met het bestuur van de Sportclub Gehandicapten Bevelanden, waar Inge in het bestuur zat, coachte, trainde en speelde. Hij wil jaar lijkse memorialwedstrijddagen in haar naam opzetten voor handbe- wogen en elektrische rolstoelen. ,,De club komt altijd geld tekort. Ik wil ook een Inge Fonds activeren om de gehandicaptensport te on dersteunen." Caljouw hoopt dat de dader daaraan wil bijdragen. De familie had gehoopt dat de rechtbank in het vonnis K. ook een financiële boetedoening zou opleggen ten bate van Inges club. Dat is niet ge beurd, wat Caljouw betreurt. ,,Hij reed in een auto van meer dan 50 mille. Dus er is geld." Nicole Hout overschreden ten tijde van het onge val. Daarvan werd hij vrijgesproken. De man, die zelf niet bij de uitspraak aanwezig was, betuigde twee weken geleden tijdens de inhoudelijke be handeling van de zaak spijt tegenover de nabestaanden. Desondanks neemt de rechtbank het hem kwalijk dat hij niet het achterste van zijn tong liet zien over de tweede automobilist, van wie nog elk spoor ontbreekt en het hoe en waarom van de straatrace. De advocaat van K., Willem Backer, had tijdens de zitting twee weken ge leden gepleit voor een gevangenisstraf van zes maanden. Zijn cliënt heeft een blanco strafblad en wil zich inzetten voor de maatschappij. ,,In verkeersza ken met zulke ernstige gevolgen komt de rechter zelden tot een uitspraak die recht doet aan de emoties én de feiten. Deze straf komt tegemoet aan de emo ties, maar rijmt niet met de vrijspraak voor doodslag en rijden onder in vloed", reageert hij op het vonnis. noemde het rijgedrag 'asociaal' en ver oordeelde K. voor 'dood door schuld door roekeloos rijgedrag'. De geboren Vlissinger K. zou ten tijde van het ongeluk onder invloed zijn geweest van softdrugs, maar om dat hij weigerde mee te werken aan een bloedproef is niet vastgesteld of dat daadwerkelijk zo was. Wel had K. naar eigen zeggen een blowverslaving. Hij had op de dag van het ongeluk om 12.00 uur 's middags een joint gerookt. De dodelijke aanrijding gebeurde rond half zes. Volgens de rechtbank was de verdachte weliswaar onder invloed van thc, de werkzame stofin cannabis, maar kan niet met zekerheid worden vastgesteld dat de grenswaarde was vrijdag 29 januari 2021 Straatracer moet vier jaar de cel in De 28-jarige Ahmed K. uit Rotter dam moet vier jaar de cel in we gens het doodrijden van de 42-ja- rige Inge Caljouw, in juni vorig jaar. Ook mag hij vijf jaar niet meer rij den. Dat heeft de Middelburgse rechtbank gisteren bepaald. Luc Oggel Middelburg FOTO PRIVÉCOLLECTIE Inge Caljouw uit Vlissingen in actie voor haar rolstoelhockeyclub Bevelanden. Haar vader wil een fonds opzetten in haar naam. va n ihsn De 28-jarige Ahmed K. uit Rotterdam moet vier jaar de cel in en mag vijf jaar niet rij den vanwege het doodrijden van hand- biker Inge Caljouw in Vlissingen. tekening NICOLE VAN DEN HOUT/ ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33