Laat van je horen via 'Nederland in Gesprek' ZEELAND 3 eerste werkdag was thuis", vertelt ze. ,,Dat was best wel gek." Toch is het gewoon een kwestie van beginnen, vindt ze. ,,Ik voerde veel kennismakingsgesprekken. Normaal loop je bij mensen langs, nu doe je dat allemaal digitaal. Wat denk ik wel uitmaakt is dat ik niet nieuw ben in het vak. Ik wist wat me te doen stond." Elke dag videobelt Marieke met haar collega's. ,,Ok, je kunt geen kop koffie voor elkaar halen. Maar de aandacht voor elkaar is hetzelfde als anders. Je vraagt hoe het met ie mand is, en of iemand nog leuke dingen thuis heeft meegemaakt. Door het thuiswerken, komt een snelle creatieve brainstorm minder uit de verf. Maar uiteindelijk zijn de resultaten net zo goed als an ders." Welkom Voor wie een nieuwe baas en colle ga's krijgt is de manier van welkom heten heel belangrijk, vertelt Do minique Hegenbart (31) uit erva ring. De Goese werkte als verpleeg kundige, wilde meer regelmaat, zocht een baan en vond die - net als Tom - bij de ZLM. Maar zij is pas op 5 januari begonnen. ,,Van alle colle ga's heb ik een berichtje gehad: welkom en wat fijn dat je er bent. Dat is echt heel tof!" Geen van hen heeft ze in het echt al gezien. Toch prijst ze zich geluk kig. ,,Mijn collega's zien thuis hele maal niemand, ik hier op kantoor wel, ook al is het maar een enke ling." Ga er maar eens aan staan, om midden in een lockdown aan een nieuwe baan te beginnen, zegt Sas- kia Machielse, leidinggevende van Marieke. ,,Ik heb nu zeven mensen die zijn gestart in coronatijd. Elke keer weer zie ik dat collega's zich inspannen om die nieuwe collega er goed bij te halen. Sommige van de nieuwe medewerkers zijn nog nooit in het gemeentehuis geweest. Toch zie je dat mensen worden op genomen in de groep." Wel houdt ze extra scherp in de gaten of'nieuwelingen' zich senang voelen. ,,Dat doe ik door goed con tact met ze te houden. Dat is echt heel belangrijk, ook om het werk op afstand te kunnen beoordelen." Voordelen Net als de ZLM kiest Schouwen- Duiveland er nu voor om nieuwe medewerkers op kantoor in te wer ken. Dat heeft voordelen, vertelt Hans Korstanje, de leidinggevende van Tom en Dominique. ,,We vin den dat het niet te doen is om nieuwe mensen direct al vanuit huis in te werken en een plekje te geven binnen het bedrijf. Dat komt niet ten goede aan het leren van de inhoud van het werk, maar ook niet aan de binding met het bedrijf." Juist de ZLM-cultuur - saamho righeid, teamgevoel - is belangrijk. ,,Het is lastiger om een nieuw ie mand in die cultuur te betrekken. Toch zien we dat het gebeurt. Teamleden voelen zich er verant woordelijk voor om iemand op weg te helpen. Dat gaat goed, ook al is dat nu digitaal." Arjen Nijmeijer Vlissingen Toch zijn ze belangrijk, met de Tweede Kamerverkiezingen in aan tocht. Nu we in een langdurende lockdown wat meer op onszelf zijn teruggeworpen, valt het niet mee om met anderen in gesprek te gaan over deze thema's. Wij willen u daar graag bij helpen. N ooit was een goed gesprek meer welkom dan nu. We slaan ons gro tendeels manmoedig door de lock- down heen, al maandenlang, maar drijven we daarmee ook niet steeds verder uit elkaar? Kloof na kloof ontstaat, het debat op sociale media verliest steeds meer de nuance. Ho ren we elkaar nog? En is zoveel te bespreken: corona, de avondklok, de groeiende ongelijkheid, de zorg en het klimaat om maar eens paar hele grote thema's te noemen. Uitbreiding Om het gesprek tussen mensen met verschillende meningen op gang te brengen, lanceerde De Volkskrant in het najaar van 2020 'Nederland in gesprek'. Dat werd een overweldigend succes met maar liefst achtduizend aanmel- dingen. Dat verdiende opvolging, maar wellicht ook uitbreiding. En dus zocht De Volkskrant de samen werking met de PZC, zes andere re gionale titels en het ^D. Om uit te zoeken of we het gesprek weer op gang kunnen brengen. Het doel van het programma is niet om het met elkaar eens te worden, maar om naar elkaar te luisteren, te discus siëren en bruggen te slaan. Een an dermans perspectief, beperkingen en ideeën kunnen een mens aan het denken zetten. Want soms is luisteren waardevoller dan praten. Om een gesprekspartner te vin den met een andere kijk op de we reld, leggen we deelnemers zeven controversiële vragen voor. U geeft daar online antwoord op en vervol gens wordt u gekoppeld aan ie mand bij u in de buurt. Daarmee kunt u in gesprek, maar mochten de regels zijn zoals ze nu zijn, is het na tuurlijk niet onze bedoeling om duizenden mensen op de been te brengen. Zijn de regels nog streng, dan kunt digitaal met elkaar in ge sprek, via de laptop of telefoon. 'Nederland in gesprek' bouwt voort op een idee van het Duitse weekblad Die Zeit. Dat brengt al duizenden Duitsers aan weerszij den van het opiniespectrum bij el kaar onder de noemer 'Deutschland spricht'. Het project kreeg onder de noemer My Country Talks interna tionaal navolging, in het Verenigd Koninkrijk, België, Zweden, Italië, Frankrijk, Polen en Zwitserland. Op zondag 14 maart ontmoet u uw gesprekspartner op een locatie die u samen kiest, of digitaal. De in houd van de gesprekken blijft vol ledig privé. De inschrijving van Ne derland in gesprek loopt tot en met 28 februari. vrijdag 29 januari 2021 nog geen collega gezien Dominique Hegenbart en Tom Joosse werken in een vrijwel leeg ZLM-kantoor. foto marcelle davidse Marieke de Wild: ,,Mijn eerste werkdag was thuis. Dat was best wel gek." foto dirk-jan gjeltema Moeten we over op kernener gie? Is de basisbeurs klaar voor een comeback? Moet de zorg premie leeftijdsafhankelijk? Grote onderwerpen die onder gesneeuwd dreigen te raken door alles wat met corona te maken heeft. Meer op: pzc.nl/ingesprek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31