i NIEUWS 15 INTERVIEW MARLEEN STIKKER Digitale platforms voelen zich niet verantwoordelijk voor dubieuze berichten, zoals een oproep tot geweld tijdens de avondklok. Dat moet anders, vindt internetdeskundige Marleen Stikker. ,,Er is geen enkel toezicht.'' Facebook is een bizar experiment om één organisatie voorde hele wereld te laten bepalen wat wel en niet kan Groeiend tekort aan medicijnen Economie VS herstelt verder Dierentuinen op reserves f H H wat heerlijk rustig H is het opeens, op het I saaie af. Even adem- I halen.'' Dat gevoel I bekroop Marleen Stikker toen de Amerikaanse oud president Donald Trump van Face book, Twitter en Instagram werd gegooid. „Terecht of niet, het toonde vooral aan dat die bedrijven te veel macht hebben. Wie is Twitter om dit te besluiten? Jack Dorsey, de ceo van Twitter, zei het zelf ook: 'We willen deze macht eigenlijk niet'.'' Stikker, auteur van het boek Het internet is stuk, maar we kunnen het repareren, is gisteren benoemd tot zo genoemde professor of practice aan de Hogeschool van Amsterdam. Ze gaat studenten - alle studenten van elke studie - een kritische houding bij brengen op het gebied van data en ict. ,,Kritisch in de zin van onderschei den. Als je niet weet hoe technologie en digitalisering werken, kun je ook geen democratisch toezicht houden en is het niet transparant. Of je nu in de zorg of het onderwijs werkt, je krijgt te maken met datagestuurd be leid. Dan moet je wel weten hoe dat werkt.'' Feiten en leugens Nepnieuws vermengt zich op sociale media dagelijks met feiten en leu gens. Sociale media worden gebruikt om tijdstippen af te spreken om te gaan rellen. Niet onze schuld, roepen de socialemediabedrijven, wij zijn slechts de postbodes en je kunt het de postbode niet kwalijk nemen dat hij een poederbrief bezorgt. Volgens Stikker is dit het resultaat van achterhaalde regelgeving. ,,Waarom worden die digitale plat forms niet gezien als uitgevers? Ze hebben wel belang bij de content, voor de advertenties, voor het maken van profielen van gebruikers en bij het maken van algoritmes om te bepalen hoe snel en bij wie de be richten terechtkomen. Dan moet je hen ook verantwoordelijk maken voor de inhoud.'' Het is tijd om de macht over te ne men, betoogt Stikker. „Facebook is een bizar experiment om een organi satie voor heel de wereld te laten be palen wat wel en niet kan. Je ziet ook dat het misloopt. We hebben landen met rechtssystemen, advocaten en rechters om je recht te halen. Dat ontbreekt allemaal bij Facebook. Er is geen enkel toezicht.'' Facebook besloot vorig jaar zelf om Zwarte Piet in de ban te doen. ,,Wie is Facebook om dat te beslui ten? De voormannen van Facebook zijn de sales officers en de marketing mensen. Aan wie leggen zij verantwoording af? Zou het niet aan de Nederlandse rechter moeten zijn om zo'n besluit te nemen? De kern is: als Facebook een uitgever zou zijn onder Nederlands recht, dan zou het bedrijf aangeklaagd kunnen worden omdat het bepaalde content ver spreidt. Dat zou normaal zijn, maar dat kan nu niet.'' Stikker heeft zelf haar profiel op Facebook en LinkedIn al jaren gele den verwijderd. ,,Elke stap die je zet wordt geregistreerd en gekoppeld aan je profiel. Er werd een soort perso nage gecreëerd dat ik niet ben, die begon dingen te liken die ik niet wilde liken. Maar ik ga mezelf ook niet met een aluminium hoedje op mijn hoofd isoleren van de maat schappij. Ik heb nog WhatsApp, omdat ik niet al mijn familieleden zover krijg dat ze Signal gaan gebrui ken, de berichtenapp die niet bij houdt met wie je contact hebt. Het internet is in transitie, er komen steeds meer alternatieven.'' Zelf controleren Mensen moeten nu zelf controleren of het wel veilig is en of informatie betrouwbaar is. ,,Alsof je in de super markt zelf met een metertje moet kijken of er dioxine in de kip zit. Dat is niet nodig, er wordt gehandhaafd door instanties voor voedselveilig heid. Maar als je in de appstores iets downloadt, weet je bijna zeker dat er data worden afgevangen waar een bedrijf zijn voordeel mee doet.'' Stikker gaat verder: ,,We kunnen blijven zitten en zeggen dat het alle maal verschrikkelijk is maar er toch niets aan te doen is, of we worden onderdeel van de voorhoede die er voor zorgt dat internet veiliger wordt. Dat privegegevens niet zomaar wor den gepakt. Signal wordt nu massaal geïnstalleerd. Privacy wordt voor be drijven steeds meer een verdienmo- del, een voordeel in plaats van een nadeel.'' vrijdag 29 januari 2021 GO 'Breek de macht van Twitter en Facebook' Ton Voermans Amsterdam - Marleen Stikker, internetdeskundige DEN HAAG Veel Europese landen kampten het afgelo pen jaar met nog meer ge neesmiddelentekorten dan in 2019. Dat meldt apothe kersorganisatie KNMP op basis van onderzoek van de Europese koepelorgani satie PGEU. Alle 26 onder zochte landen hadden in 2020 tekorten. In zeventien landen verslechterde de situatie, in acht bleef die gelijk, waaronder Neder land. In 65 procent van de onderzochte landen was een tekort aan meer dan 200 geneesmiddelen, in acht landen zelfs aan 400. WASHINGTON De eco nomie van de Verenigde Staten heeft in het laatste kwartaal van 2020 verder herstel getoond. Volgens een eerste raming nam de omvang van de grootste economie ter wereld voor de tweede periode op rij toe, maar de groei was iets zwakker dan verwacht. Het bruto binnenlands product (bbp) dikte met 4 procent aan, terwijl op 4,2 procent was gerekend. In het voorgaande kwartaal was nog sprake van de sterkste groei ooit geme ten, met een plus van 33,4 procent. Die forse opleving in de zomer volgde op de enorme neer gang in de eerste maanden van de coronacrisis. DEN HAAG Voor dierentui nen in Nederland is het overleven tot de komst van de steunpakketten vanuit de overheid. De parken moeten harde keuzes maken, van het uitstellen van onderhoud en inves teringen tot het ontslaan van medewerkers. Volgens de dierentuinen is er geen sprake van dat zij afscheid moeten nemen van dieren, zoals Artis gisterochtend bekendmaakte te doen met drie leeuwen. Zo schuiven veel dierenparken de bouw van nieuwe verblijven voor uit en gebruiken zij die re serves om de lockdown door te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15